Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych gotowa na Światowe Letnie Igrzyska w Abu Zabi!

Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Zabi 2019 odebrała nominacje olimpijskie. W składzie 90-osobowej polskiej reprezentacji znalazło się 64 zawodników, którzy już od 14 do 21 marca startować będą w 17 dyscyplinach olimpijskich. Skład Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych uzupełnia 26 trenerów, lekarzy i członków kierownictwa, którzy będą wspierać naszych zawodników w trakcie Igrzysk. 

„Przed nami piękne Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Zabi i Dubaju. To będzie prawdziwe święto sportu i jedności. Ponad 7,5 tysiąca zawodników pokaże nam swoją siłę, energię i determinację, a każdy z nas ma szanse im kibicować.

Drodzy zawodnicy życzę Wam jak najlepszych wyników, satysfakcji i niezapomnianych przeżyć. Będę Wam towarzyszyć na Igrzyskach i bardzo mnie to cieszy. Już teraz dziękuję trenerom za przygotowanie zawodników, za codzienne Wasze zaangażowanie w rozwój sportowych i społecznych umiejętności każdego z nich. #GrajmyRazem dla Polskiej Reprezentacji i do zobaczenia w Abu Zabi”, powiedziała Prezes Olimpiad Specjalnych Polska Anna Lewandowska.

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich  będą największym sportowym i społecznym wydarzeniem na świecie w 2019 roku i największą sportową imprezą w historii Bliskiego Wschodu.

Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zjedzie ponad 7,5 tysiąca sportowców z ponad 190 krajów. W Igrzyskach weźmie też udział ponad 2,6 tysiąca trenerów6 tysięcy członków rodzin oraz ponad 20 tysięcy wolontariuszy z całego świata.

Wszystkie wydarzenia Igrzysk są organizowane w zgodzie z ceremoniałem olimpijskim.

Obecnie przez Zjednoczone Emiraty Arabskie biegnie sztafeta z Ogniem Nadziei z Aten, w której biegną zawodnicy i przyjaciele Olimpiad Specjalnych, a także członkowie organizacji „Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych”. W drodze na uroczystą Ceremonię Otwarcia 14 marca, podczas której zapłonie znicz olimpijski na stadionie Zayed Sport City, który pomieści ponad 40 tysięcy widzów z całego świata. Organizatorzy zapowiadają oszałamiające widowisko – jak na razie szczegóły są owiane tajemnicą.

Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych w Abu Zabi i Dubaju rywalizować będzie w 17 dyscyplinach sportowych: koszykówce, piłce nożnej 7-osobowej (w której reprezentuje nas drużyna żeńska), lekkiej atletyce, pływaniu, bowlingu, kolarstwie, badmintonie, trójboju siłowym, tenisie, tenisie stołowym, gimnastyce, jeździe konnej, wrotkarstwie, kajakarstwie, judo i golfie. Po raz pierwszy na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych polscy zawodnicy będą rywalizowali w judo i golfie – jest to debiut naszych zawodników w tych dyscyplinach na arenie światowej.

Nasi zawodnicy będą mieli czas na aklimatyzację i poznanie obyczajów panujących w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – pierwsze dni po przylocie spędzą w Dubaju. To tak zwany program Miast Goszczących – olimpijczycy z całego świata rozjadą się do różnych zakątków kraju – mieszkańcy wszystkich siedmiu emiratów będą mieli okazję poznać sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, a zawodnicy poznać odmienny dla nich świat Bliskiego Wschodu.

„Igrzyska to wielkie święto tolerancji i akceptacji. Olimpiady Specjalne pokazują całemu światu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną osiągają sukcesy w sporcie, podobnie jak potrafią realizować swoje marzenia na wielu innych polach aktywności życiowej i społecznej – w pracy, szkole czy w życiu rodzinnym”, powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Prawdziwą gratkę przygotowała dla fanów sportu Poczta Polska SA. 7 marca br.  Poczta Polska SA wprowadza do obiegu 216 tysięcy okolicznościowych znaczków pocztowych promujących Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Zabi o nominale 2,60 złotych.

Na znaczku została przedstawiona postać zawodnika przekraczającego linię mety i sportowca  biegnącego z Ogniem Nadziei. Autorka znaczka – Dorota Arczewska, na stałe współpracująca ze Stowarzyszeniem Olimpiady Specjalne Polska, w grafice zamieściła również oficjalny logotyp Igrzysk.

Poczta Polska poprzez swoją działalność filatelistyczną upamiętnia od wielu lat zawody i sukcesy sportowe. Nie ulega wątpliwości, że udział polskich sportowców w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad specjalnych w Abu Zabi należy do takich wydarzeń. Życzymy naszym zawodnikom pomyślnych startów. Liczymy na medale i radość zwycięstwa:  powiedział Tomasz Dąbrowski, członek zarządu Poczty Polskiej.

Olimpiady Specjalne Polska pragną bardzo podziękować za wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Sponsorowi Strategicznemu Olimpiad Specjalnych Polska Tauron Polska Energia, dzięki którym możliwe było przygotowanie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych. Dziękujemy również Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który dofinansowując kampanię #GrajmyRazem umożliwia nam współpracę z mediami. Energii i zdrowia Polskiej Reprezentacji dodaje Foods By Ann.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki,  Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura,  Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka.

Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP,  Agaty Kornhauser-Dudy. 

Wyjazd Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych finansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem Strategicznym Olimpiad Specjalnych Polska jest Tauron Polska Energia. Partnerami Olimpiad Specjalnych Polska są m.in. Coca-Cola, , Marriott Warsaw, Champions Bar, Kerry Group, Foods by Ann. Komunikacją marketingową i PR zajmują się: Kancelaria PR, Mediasplit, Double Espresso.

W 2018 roku Olimpiady Specjalne obchodziły jubileusz 50-lecia Special Olympics. Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki prowadzona jest kampania #GrajmyRazem, której celem jest zachęcenie Polaków do otwartości, akceptacji różnorodności, kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych oraz uzmysłowienie Im, że Olimpiady Specjalne są trzecim filarem ruchu olimpijskiego, a sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, tak jak pełnosprawni olimpijczycy i paraolimpijczycy reprezentują nasz kraj i zdobywają dla nas medale. #GrajmyRazem to reklamy prasowe, outdoorowe, telewizyjne, które pokazują pozytywny wizerunek naszych zawodników w życiu codziennym i sportowym.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.

————

Informacja prasowa Olimpiad Specjalnych Polska.
Photo by (c) Adam Nurkiewicz.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL