PŚ w biegach narciarskich: Faron siódma w „klasyku”, Skupień na ósmej lokacie

Kolejna pula punktów w trwającym w niemieckim Finsterau Pucharze Świata w biegach narciarskich i biathlonie została rozdzielona. W dzisiejszym rozgrywanym w stylu klasycznym biegu krótkim na siódmej lokacie sklasyfikowano Iwetę Faron, a na ósmej ostatecznie wylądował Witold Skupień.

Piątkową rywalizację w biegach krótkich techniką klasyczną otworzyli panowie z grupy siedzącej, którzy do pokonania mieli dystans niespełna pięciu kilometrów. Na starcie tej konkurencji stanęło 32 zawodników. Drugą dziesiątkę zamknął z czasem 14:39,1 min Kamil Rosiek (LW12). Po drugie z rzędu zwycięstwo w konkurencjach biegowych sięgnął Rosjanin Iwan Gołubkow (12:17,7 min), kilkudziesięciosekundową przewagę nad plasującymi się na kolejnych lokatach Brazylijczykiem Cristianem Westemeierem Riberą (+39,9 s) oraz swoim rodakiem Aleksandrem Dawidowiczem (+40,5 s).

Dwie godziny później do walki o pucharowe punkty przystąpili zawodnicy z dysfunkcją wzroku. W tej kategorii łącznie zaprezentowało się dwadzieścia jeden duetów. Piętnastą pozycję zajął Piotr Garbowski (B3) z przewodnikiem Jakubem Twardowskim, który przebiegł blisko 8-kilometrowy dystans w 22:46,4 min. Na przedostatnim dwudziestym miejscu znalazł się Paweł Nowicki (B1) mogący liczyć na trasie na pomoc ze strony Jana Kobrynia (24:25,8 min). Znakomity występ ma za sobą niewidomy Szwed Zebastian Modin z przewodnikiem Jerrym Ahrlinem, który do złota w sprincie dołożył wygraną w biegu krótkim. 25-latek jako jedyny w stawce zszedł poniżej 19 minut (18:50,0 min). Podium uzupełnili Rosjanie: Stanisław Czochłajew z przewodnikiem Olegiem Kołodijczukiem (+1:17,0 min) oraz Aleksandr Artiemow z przewodnikiem Ilią Czerepanowem (+1:18,1 min).

W grupie stojącej mężczyzn nie było mocnych na Rosjan, którzy zgarnęli komplet medali. Najszybciej z liczącą niemal 8 kilometrów trasą rozprawił się Witalij Małyszew (19:21,4 min), pokonując różnicą zaledwie 4,1 s Władysława Liekomcewa. Po brązowy kruszec sięgnął Ruszan Minnegułow (+36,7 s). Na ósmej lokacie w stawce 24 zawodników sklasyfikowany został ostatecznie Witold Skupień (LW5/7). Lider polskiej reprezentacji na finiszu uzyskał identyczny rezultat (21:17,8 min) co Japończyk Yoshihiro Nitta.

Oczko wyżej, na siódmej pozycji w gronie ośmiu pań, uplasowała się w zmaganiach grupy stojącej 20-letnia Iweta Faron (LW8), której przebiegnięcie klasykiem blisko 8 kilometrów zajęło 27:06,7 min. I tym razem bezkonkurencyjna okazała się młodsza rok od Polki Vilde Nilsen z Norwegii (2357,6 min). Pojedynek o pozostałe kolory krążków rozstrzygnęły między sobą Ukrainki, spośród których srebro wywalczyła Oleksandra Kononowa (+46,5 s), a brąz Julia Batienkowa-Bauman (+57,9 s).

W sobotę wyłonieni zostaną zwycięzcy pucharowych zmagań w biegach średnich techniką dowolną.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL