PŚ w biegach narciarskich: Faron szósta w „łyżwie”, Skupień na siódmej pozycji

Biegi średnie techniką łyżwową oficjalnie zakończyły trzecią rundę Pucharu Świata w biegach narciarskich i biathlonie, które w ostatnich dniach gościło niemieckie Finsterau. Dobrą szóstą lokatę w rywalizacji kobiet stojących zajęła Iweta Faron. Pozycję niżej w tej samej grupie znalazł się z kolei Witold Skupień.

Na starcie grupy stojącej pań stawiło się dziesięć zawodniczek, którym organizatorzy zafundowali rywalizację na 15-kilometrowej trasie. Iweta Faron (LW8), która w finale sprintu dotarła do mety na szóstej pozycji, a dzień później była siódma w biegu krotkim (obie konkurencje rozegrano w stylu klasycznym), w sobotnich zmaganiach techniką łyżwową uplasowała się na szóstym miejscu. 20-letnia sportsmenka KS Obidowiec Obidowa na finiszu odnotowała rezultat 44:41,4 min, tracąc do podium ponad dwie minuty. Przed naszą reprezentantką znalazły się aż cztery Ukrainki oraz Norweżka Nilde Nilsen, która i tym razem nie dała szans swoim rywalkom. Ta rewelacyjna 19-latka z dystansem rozprawiła się w 40:34,8 min, a jej przewaga nad drugą w stawce Liudmiłą Liaszenko wyniosła 30,8 s. Podium uzupełniła Oleksandra Kononowa (+1:54,9 min).

Wysokie siódme miejsce w gronie 23 startujących zawodników z grupy stojącej zajął Witold Skupień (LW5/7). To zarazem najwyższa lokata uzyskana przez 30-latka podczas pucharowej rywalizacji w Niemczech. Lider polskiej w polskiej ekipie wcześniej zadowolić musiał się jedenastą pozycją w sprincie klasykiem oraz ósmym w rozgrywanym tą samą techniką biegu krótkim. Z liczącą 15 km trasą nasz reprezentant rozprawił się w sobotę w 36:05,2 min. Aby stanąć na podium, należało wykręcić ponad 1,5 min lepszy rezultat. Sto punktów za zwycięstwo zgarnął tym razem Rosjanin Władysław Liekomcew, meldując się na finiszu z czasem 33:53,8 min. Srebro zdobył jego kolega z kadry Aleksandr Pronkow (+39,1 s), zaś brąz przypadł w udziale Ukraińcowi Igorowi Reptiuchowi (+46,2 s).

Lokaty na końcu stawki w zmaganiach panów z dysfunkcją wzroku. Paweł Nowicki (B1) z przewodnikiem Janem Kobryniem z rezultatem 47:18,8 min ostatecznie był osiemnasty, z kolei Paweł Gil (B3) z przewodnikiem Michałem Lańdą z wynikiem 49:44,8 min zamknął 20-osobową stawkę. Triumfował z czasem 34:36,6 min Rosjanin Stanisław Czochłajew (przew. Oleg Kołodijczuk). Po srebro ze stratą 27,8 s sięgnął multimistrz paraolimpijski Brian McKeever z Kanady (przew. Graham Nishikawa), a z brązu w biegu na dystansie 15 km cieszył się drugi z Rosjan Oleg Ponomariew (przew. Andriej Romanow), tracąc już do zwycięzcy 1:15,6 min.

W grupie siedzącej mężczyzn ponownie najlepszy okazał się Rosjanin Iwan Gołubkow, który na rozprawienie się z ponad 9-kilometrową trasą potrzebował 24:42,5 min. Na drugiej lokacie zameldował się Brazylijczyk Cristian Westemaier Ribera (+1:21,0 min), wyprzedzając o 17,2 s kolejnego z reprezentantów Sbornej Aleksandra Dawidowicza. Kamil Rosiek (LW12) jako jedyny w 26-osobowej stawce nie dotarł do mety.

Kolejne starty zaplanowano na marzec. Najpierw w terminie 11-15 marca odbędą się w szwedzkim Ostersund biathlonowe mistrzostwa świata, a tuż po ich zakończeniu w tym samym miejscu rozegrany zostanie finał Pucharu Świata w biegach narciarskich oraz biathlonie.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL