PŚ w biegach narciarskich: Witold Skupień szósty w finale sprintu!

W przedostatnim dniu rozgrywanych w Vuokatti zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich przeprowadzone zostały sprinty. Bardzo dobrze spisuje się w Finlandii Witold Skupień, który do wtorkowego szóstego miejsca w biegach średnich techniką dowolną dołożył dziś szóstą pozycję.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

W dzisiejszych sprintach techniką dowolną do walki o kolejne pucharowe punkty przystąpili Iweta Faron i Witold Skupień (grupa stojąca), Łukasz Kubica i Piotr Garbowski (gr. niewidomych i niedowidzących) oraz Kamil Rosiek (gr. siedząca). Wszyscy zgłoszeni zawodnicy starty rozpoczęli od kwalifikacji. Panowie i panie biegający w pozycji stojącej bądź też z przewodnikiem do pokonania mieli dystans 1200 metrów. Z grupy stojącej wejście do półfinałów uzyskiwało 12 najszybszych panów. W stawce 22 zgłoszonych zawodników Witold Skupień (LW5/7) na dystansie 1200 metrów miał siódmy wynik. Awans do finału nasz ubiegłoroczny srebrny medalista mistrzostw świata w sprincie zapewnił sobie trzecim miejscem, jakie zajął w ostatniej drugiej serii. Walka o zwycięstwo rozegrała się pomiędzy startującymi pod neutralną flagą Rosjanami, którzy zajęli cztery pierwsze pozycje. Triuumfował Wladislaw Liekomcew, który na finiszu pokonał kolejno Ruszana Minnegułowa, Aleksandra Pronkowa, Iwana Kodłozierowa, Fina Ilkka Tuomisto oraz 28-letniego Skupienia.

Oczko niżej, na siódmym miejscu wśród pań w grupie stojącej sklasyfikowana została Iweta Faron (LW8). W gronie 11 zawodniczek w rozgrywanych na czas eliminacjach miała siódmy rezultat, przedostatni z premiowanych awansem do półfinału, na którym – jak się później okazało – zakończyła swój udział w dzisiejszych zawodach. W swojej serii biegowej zajęła czwarte miejsce, co finalnie przełożyło się na siódmą lokatę. Najszybsza okazała się Rosjanka Jakaterina Rumiancewa przed Ukrainką Ludmiłą Liaszenko oraz swoją rodaczką Anną Mileniną.

Na półfinale swój udział w zawodach zakończył także biegający z przewodnikiem Piotr Garbowski (B3). 44-latek w serii, na starcie której stanęły cztery duety, finiszował z Jakubem Twardowskim na trzecim miejscu (do finału wchodziły pierwsze dwie pary) i ostatecznie był szósty. Drugi z Polaków, Łukasz Kubica (B3) wraz z towarzyszącym mu Wojciechem Suchwałko zakończył zmagania na eliminacjach, w których był dziesiąty. 100 punktów za zwycięstwo zapisał na swoim koncie reprezentant Ukrainy Jurij Utkin. Czołową trójkę uzupełnili Szwed Zebastian Modin oraz Norweg Eirik Bye. W grupie biegaczy z dysfunkcją narządu wzroku wystartowało jedenastu zawodników.

Na rundzie kwalifikacyjnej swój występ w zawodach zakończył także startujący w pozycji siedzącej Kamil Rosiek (LW12), który wśród 21 startujących uzyskał szesnasty czas. Zwycięstwo na dystansie liczącym 800 metrów odniósł Rosjanin Iwan Gołubkow. Tuż za nim uplasowali się Ukraińcy Maksym Jarowij i Taras Rad.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL