PŚ w kolarstwie: Dwa złota i dwa srebra na pożegnanie sezonu pucharowego

Czterokrotnie stawali na podium nasi parakolarze w ostatnim dniu zawodów Pucharu Świata w holenderskim Emmen. Najlepiej z biało-czerwonych spisali się Anna Harkowska oraz nasz eksportowy tandem Marcin Polak z Michałem Ładoszem, którzy wyścig ze startu wspólnego ukończyli na pierwszej pozycji.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Medalowy worek w niedzielne popołudnie rozwiązała Anna Harkowska. Aktualna mistrzyni świata w scratchu w ostatniej w tym sezonie odsłonie zawodów Pucharu Świata dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium. 37-latka dystans 71 kilometrów wyścigu ze startu wspólnego pokonała w czasie 1:50:48 godz. Finiszująca na drugiej pozycji Amerykanka Samantha Bosco przybyła na metę 6:16 min po Polce. Trzecią pozycję z 6:20 min straty do zwyciężczyni zajęła reprezentantka gospodarzy, 20-letnia Caroline Groot. W generalnej klasyfikacji Pucharu Świata Harkowska, mając na uwadze jej majową absencję w Maniago, uplasowała się na drugiej pozycji. 37-latka w czterech startach zgromadziła łącznie 216 punktów, o 88 mniej od tegorocznej zdobywczyni Kryształowej Kuli, którą okazała się Samantha Bosco. Amerykanka jako jedyna z całej stawki wystąpiła we wszystkich sześciu rozegranych wyścigach.

Po drugą victorię sięgnęli wczoraj w rywalizacji tandemów Marcin Polak i Michał Ładosz. Biało-czerwoni zachowali na finiszu najwięcej sił z całej stawki. Drugich na mecie Hiszpanów, Ignazio Avila Rodrigueza oraz Joana Fonta Bertoli, wyprzedzili zaledwie o sekundę. 106,5 km Polacy przejechali w 2:11:07 godz. Pasjonującą walkę o trzecie miejsce stoczyli Przemysław Wegner i Artur Korc. Ostatecznie górą okazali się jednak Brytyjczycy, Stephen Bate i Adam Duggleby, którzy do zwycięzców stracili 31 sekund, a od naszych zawodników okazali się szybsi o dwie sekundy. Na 13. miejscu sklasyfikowani zostali Adam Brzozowski i Tomasz Bala, trzy pozycje niżej uplasowali się natomiast Piotr Kołodziejczuk i Roger Głowacki. Dzięki wczorajszemu zwycięstwu oraz 60-punktowej zaliczce Polak i Ładosz zakończyli sezon pucharowy na trzecim miejscu. W czterech startach  zgromadzili na swoim koncie łącznie 172 punkty. Wegner i Korc ze 136 punktami zajęli szóstą lokatę. Kryształowa Kula powędrowała do Holendrów Vincenta ter Schure i Timo Fransena (296 pkt.), na drugiej pozycji znaleźli się ich koledzy z reprezentacji Tristan Bangma i Patrick Bos (272 pkt.). Oba tandemy „pomarańczowych”, w przeciwieństwie do Polaków, nie odpuściły w tym sezonie żadnego startu.

Zaledwie dwóch sekund zabrakło Iwonie Podkościelnej i Aleksandrze Tecław, by zakończyć sezon z dwoma zwycięstwami na koncie. Polki po zaciętej walce na finiszu przegrały jedynie z Irlandkami Katie George-Dunlevy i Eve McCrystal. Czas Irlandek po przejechanych 78,1 km to 1:52:29 godz. Taki sam wynik jak nasze zawodniczki uzyskały trzecie wczoraj Greczynki, Eleni Kalatzi i Argiro Milaki. Klasyfikację generalną Pucharu Świata z 352 oczkami wygrały Irlandki. Nasze mistrzynie paraolimpijskie, mimo że wystartowały dopiero w Ostendzie, z 208 punktami na koncie uplasowały się na drugiej pozycji.

Na zakończenie rozegrany został wyścig sztafet mieszanych. Świetnie w konkurencji tej spisała się polska drużyna w składzie Rafał Szumiec, Renata Kałuża i Rafał Wilk. Biało-czerwoni na mecie wyścigu liczącego 17,55 km zameldowali się na drugiej pozycji. Ich czas to 33:48 min. Do zwycięskiej ekipy z Włoch stracili 20 sekund. Trzecie miejsce ze stratą 1:11 min do triumfatorów wywalczyli Szwajcarzy, których szeregi zasiliła żywa legenda sportu paraolimpijskiego na świecie, 59-letni Heinz Frei.

Miejsca Polaków w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (+ zdobywcy Kryształowej Kuli):

Tandemy mężczyźni (B):
1. Vincent ter Schure/Timo Fransen (Holandia) – 296 pkt.
3. Marcin Polak/Michał Ładosz – 172 pkt.
6. Przemysław Wegner/Artur Korc – 136 pkt.

Tandemy kobiety (B):
1. Katie George Dunlevy/Eve McCrystal (Irlandia) – 352 pkt.
2. Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław – 208 pkt.

Kobiety C5:
1. Samantha Bosco (USA) – 304 pkt.
2. Anna Harkowska – 218 pkt.

Handbike H4 mężczyźni:
1. Jetze Plat (Holandia) – 360 pkt.
2. Rafał Wilk – 252 pkt.
4. Krystian Giera – 168 pkt.
15. Arkadiusz Skrzypiński – 32 pkt.

Handbike H3 mężczyźni:
1. Paolo Cecchetto (Włochy) – 336 pkt.
9. Rafał Szumiec – 100 pkt.

Handbike H3 kobiety:
1. Alicia Dana (USA) – 328 pkt.
7. Renata Kałuża – 88 pkt.

Handbike H2 mężczyźni:
1. Luca Mazzone (Włochy) – 352 pkt.
13. Piotr Kacalski – 24 pkt.

Handbike H1 mężczyźni:
1. Teppo Polvi (Finlandia) – 304 pkt.
8. Rafał Mikołajczyk – 136 pkt.

—————-

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL