PŚ w kolarstwie: Polski piątek we Włoszech!

Piątkowa indywidualna jazda na czas podczas inaugurujących nowy sezon startowy zawodów Pucharu Świata we włoskiej Corridonii okazała się bardzo udana dla polskich kolarzy. Biało-czerwoni czterokrotnie meldowali się dziś na podium, a po najwyższe sportowe laury sięgały Anna Harkowska oraz Iwona Podkościelna z Aleksandrą Tecław. W ten oto sposób po półmetku pucharowych zmagań na ich koncie znajduje się już sześć krążków, po dwa z każdego koloru.

Wywalczone wczoraj przez Rafała Wilka oraz Renatę Kałużę dwa brązowe krążki w handbike’ach zaostrzyły tylko medalowe apetyty biało-czerwonych. Już z samego rana o powiększenie medalowego dorobku zadbała Anna Harkowska, ubiegłoroczna triumfatorka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, która z powodzeniem łączy starty na szosie z rywalizacją na torze. Srebrna medalistka marcowych mistrzostw świata na welodromie w holenderskim Apeldoorn (w wyścigu na dochodzenie – przyp. red.) wyruszyła na trasę 18 km czasówki w C5 jako ostatnia, mając pełen podgląd na poczynania swoich koleżanek. Na starcie tej grupy stawiło się łącznie dziewięć pań, a Polka okazała się poza zasięgiem rywalek. Pierwszy w nowym sezonie triumf przypieczętowała wynikiem 31:41,52 min, mając 40 sekund przewagi nad drugą w stawce Niemką Kerstin Brachtendorf oraz niespełna 1:50 min zaliczki nad sklasyfikowaną na trzeciej pozycji Amerykanką Samanthą Bosco.

Startujący w C5 Piotr Bloma oraz w C3 Zbigniew Maciejewski do przejechania mieli ten sam dystans – 27,1 km. Obaj też indywidualną jazdę na czas zakończyli w drugiej dziesiątce. Pierwszy z naszych panów w stawce 20. kolarzy uplasował się na szesnastej lokacie, tracąc do najszybszego Brazylijczyka Lauro Cesar Mouro Chamana blisko dziewięć minut. W grupie tej podium uzupełnili Włoch Andrea Tarlao oraz Holender Daniel Abraham Gebru. Maciejewski natomiast był czternaty wśród 19. zawodników ze słabszym o niemal osiem minut czasem od triumfatora Eduardo Santasa Asenzio z Hiszpanii. Pozostałe dwie medalowe pozycje rozdzielili między sobą w tej grupie Francuz Florian Bouziani oraz Niemiec Steffen Warias.

Tandemy pokryły się złotem i srebrem

Sesja popołudniowa, w której poza Blomą i Maciejewskim na wymagającej trasie zaprezentowały się także nasze tandemy, przyniosła polskiej reprezentacji trzy krążki. Świetny występ mają za sobą Iwona Podkościelna wraz z pełniącą funkcję jej pilota Aleksandrą Tecław. Brązowe medalistki ubiegłorocznych mistrzostw świata w czasówce na liczącej 27,1 km trasie uzyskały najlepszy wynik spośród dziewięciu zgłoszonych do rywalizacji duetów – 48:10,94 min. Drugą lokatę ku uciesze polskich kibiców wywalczyły Justyna Kiryła z pilotem Barbarą Borowiecką, które wykręciły słabszy o 1:50 min rezultat od paraolimpijskich mistrzyń z Rio de Janeiro. Brązowe krążki zawisły na szyjach brazylijskiej pary Marcia Ribeiro Goncalves Fanhani/Cristiane Pereira da Silva (Brazylia), które były wolniejsze o ponad trzy minuty od biało-czerwonych triumfatorek.

Zadowoleni ze swojego pierwszego z dwóch planowanych pucharowych startów na włoskiej ziemi mogą być również Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem, którzy dwa miesiące temu wywalczyli w Apeldoorn tytuły torowych mistrzów świata w wyścigu na dochodzenie. Nasz eksportowy tandem w gronie szesnastu duetów ostatecznie sklasyfikowany został w czasówce na drugim miejscu. Brązowi medaliści ubiegłorocznych mistrzostw globu w jeździe na czas pojechali wolniej o 6,03 s od najszybszej dziś holenderskiej pary startującej w składzie Vincent ter Schure/Timo Fransen. Brązowy kruszec z 26-sekundową stratą do zwycięzców zgarnęli Ivano Pizzi i Riccardo Panizza z Włoch.

Wyniki:

Kobiety C5:

 1. Anna Harkowska (POLSKA) – 31:41,52 min
 2. Kerstin Bratchtendorf (Niemcy) +40,64 s
 3. Samantha Bosco (USA) +1:47,93 min

Mężczyźni C5:

 1. Lauro Cesar Mouro Chaman (Brazylia) – 40:44,25 min
 2. Andrea Tarlao (Włoch) +18,52 s
 3. Daniel Abraham Gebru (Holandia) +32,87 s

  16. Piotr Bloma (POLSKA) +8:48,21 min

Mężczyźni C3:

 1. Eduardo Santas Asenzio (Hiszpania) – 45:10,90 min
 2. Florian Bouziani (Francja)  +32,59 s
 3. Steffen Warias (Niemcy) +40,79 s

  14. Zbigniew Maciejewski (POLSKA) +7:55,52 min

Kobiety tandemy B:

 1. Iwona Podkościelna/Aleskandra Tecław (POLSKA) – 48:10,94 min
 2. Justyna Kiryła/Barbara Borowiecka (POLSKA) +1:49,61 min
 3. Marcia Ribeiro Goncalves Fanhani/Cristiane Pereira da Silva (Brazylia) +3:20,27 min

Mężczyźni tandemy B:

 1. Vincent ter Schure/Timo Fransen (Holandia) – 39:23,25 min
 2. Marcin Polak/Michał Ładosz (POLSKA) + 6,03 s
 3. Ivano Pizzi/Riccardo Panizza (Włochy) + 26,24 s

————

Fot.: UCI Para-Cycling Road World Cup Corridonia 2019.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL