PŚ w kolarstwie: Rafał Szumiec z brązem w czasówce!

W belgijskiej Ostendzie rozpoczęła się druga runda startów w tegorocznym Pucharze Świata w kolarstwie szosowym. Wysoką formę od początku sezonu prezentuje Rafał Szumiec, który w rozgrywanej dziś po południu czasówce pojechał na handbike’u po brązowy krążek.

W drugiej odsłonie tegorocznego Pucharu Świata w kolarstwie szosowym do walki o kolejne punkty przystąpiło ponad czterystu zawodników z 43 krajów. Biało-czerwoni do belgijskiej Ostendy udali się w liczniejszej niż przd tygodniem obsadzie. Pierwszego i drugiego dnia pucharowej rywalizacji już standardowo rozdawane są medale w indywidualnej jeździe na czas. W czwartkowe popołudnie na trasę czasówki wyjechali kolarze startujący na tricyklach (T1-T2) oraz ścigający się na handbike’ach (H1-H5). Na liczącym 18 kilometrów dystansie zaprezentowało się łącznie sześciu naszych zawodników.

W grupie panów startujących w H4 trzecie w tym sezonie zwycięstwo (drugie w czasówce) odniósł Holender Jetze Plat, który z powodzeniem łączy starty na szosie z treningami triathlonowymi. Obie dyscypliny zaprowadziły go na najwyższy stopień podium mistrzostw świata. Reprezentant Pomarańczowych wyruszył dziś na trasę jako ostatni, mają pełen podgląd na poczynania swoich najgroźniejszych konkurentów. Kolejne do kolekcji pucharowe zwycięstwo przypieczętował rezultatem 28:13,05 min. Podium uzupełnili Amerykanin Thomas Davis wraz z Austriakiem Thomasem Fruhwirthem, którzy uzyskali słabsze odpowiednio o 24 i 45 sekund wyniki. Na piątej pozycji w 33-osobowej stawce uplasował się trzeci przed tygodniem w Corridonii Rafał Wilk, tracąc do niepokonanego od dwóch sezonów w H4 Plata 2:05 min. Czternastą lokatę ze stratą 3:19 min zajął z kolei Krystian Giera.

Rekordowa liczba 51 zawodników stawiła się na starcie kategorii H3. Tu również mocno przyszło nam zaciskać kciuki za dwóch naszych reprezentantów. Od początku tegorocznego pucharowego sezonu bardzo dobrze spisuje się Rafał Szumiec, który kilka dni temu w Corridonii był piąty w czasówce oraz siódmy w starcie wspólnym. Dziś 36-latek osiągnął największy sukces w swoich dotychczasowych startach w Pucharze Świata. W rozgrywanej po południu jeździe na czas pojechał na trzeci wynik, tracąc do najszybszego na trasie zawodnika 1:04 min. Z drugiego w tym roku triumfu w czasówce cieszył się Austriak Walter Ablinger, który na pokonanie całego dystansu potrzebował 30:26,28 min. Podium uzupełnił Kanadyjczyk Charles Moreau mający ostatecznie 20 sekund słabszy rezultat od austriackiego kolarza. Pod koniec drugiej dziesiątki, na dziewiętnastej lokacie, znalazł się Mateusz Witkowski, który okazał się wolniejszy od triumfatora o trzy minuty.

Świetne tempo od początku tego sezonu utrzymuje również Sergio Garrote Munoz, który do triumfu w czasówce we Włoszech dziś dokłada drugą victorię. Hiszpański mistrz okazał się poza zasięgiem rywali. Przygotowaną przez organizatorów trasę przejechał w 33:34,55 min, mając 37-sekundową przewagę nad drugim w klasyfikacji Amerykaninem Williamem Groulxem, który w konkurencji tej przed tygodniem również zgarnął drugą pozycję. Trzeci w grupie H2 był tym razem Francuz Florian Jouanny tracący już blisko sześć minut do zwycięzcy. Pierwszą dziesiątkę zamknął Piotr Kacalski, który pojechał niemal 11:09 min wolniej od otwierającego stawkę kolarza z Półwyspu Iberyjskiego. Startowało trzynastu zawodników.

Dziesięciu panów z H1 zameldowało się trasie dzisiejszej czasówki. Tu na upust emocji po przekroczeniu mety ku uciesze gospodarzy mógł pozwolić sobie Maxime Hordies, który przed tygodniem w Corridonii również sięgnął w jeździe na czas po najcenniejsze trofeum. Jego przewaga nad resztą stawki była znacząca. Drugi na „kresce” Fin Harri Soppanen wykręcił słabszy o 2:56 min wynik, zaś sklasyfikowany na trzecim miejscu Czech Patrik Jahoda pojechał jeszcze wolniej od Fina o 16 sekund. Po raz trzeci w tym sezonie na ósmej pozycji uplasował się Rafał Mikołajczyk. Triumfator generalnej klasyfikacji Pucharu Świata z 2016 roku był wolniejszy od Belga o 6:48 min.

Wyniki:

Mężczyźni handbike H4:

 1. Jetze Plat (Holandia) – 28:13,05 min
 2. Thomas Davis (USA) +23,89 s
 3. Thomas Fruhwirth (Austria) +45,88 s

  5. Rafał Wilk (POLSKA) +2:05,39 min
  14. Krystian Giera (POLSKA) +3:19,28 min

Mężczyźni handbike H3:

 1. Walter Ablinger (Austria) – 30:26,28 min
 2. Charles Moreau (Kanada) +20,43 s
 3. Rafał Szumiec (POLSKA) +1:04,49 min

  19. Mateusz Witkowski (POLSKA) +3:00,02 min

Mężczyźni handbike H2: 

 1. Sergio Garrote Munoz (Hiszpania) – 33:34,55 min
 2. William Groulx (USA) +37,21 s
 3. Florian Jouanny (France) +5:53,25 min

  10. Piotr Kacalski (POLSKA) 11:08,78 min

Mężczyźni handbike H1:

 1. Maxime Hordies (Belgia) – 46:44,67 min
 2. Harri Sopanen (Finlandia) + 2:56,10 min
 3. Patrik Jahoda (Czechy) +3:12,07 min

  8. Rafał Mikołajczyk (POLSKA) +6:48,19 min

————

Fot.: saensunderland.com.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL