PŚ w kolarstwie szosowym: Kryształowa Kula dla Anny Harkowskiej!

Dwie lokaty na podium wywalczyli kolarze szosowi w ostatnim dniu pucharowych zmagań w Baie-Comeau. Znakomite wspomnienia z Kanady zachowa z pewnością Anna Harkowska, która do pierwszej pozycji w piątkowej czasówce dorzuciła zwycięstwo w wyścigu ze startu wspólnego. Tym samym Polka powraca do kraju z Kryształową Kulą za triumf w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata. Na drugi stopień podium wśród pań ścigających się na tandemach po raz drugi wskoczyły Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław.

Anna Harkowska tegoroczny sezon startowy zaliczyć może do udanych. Na sześć pucharowych startów aż cztery zakończyły się jej triumfem. Podczas inauguracji w belgijskiej Ostendzie 38-latka dwukrotnie była druga. Dwie kolejne odsłony pucharowej rywalizacji, w holenderskim Emmen oraz w Baie-Comeau, zakończyły się złotym dubletem Polki. We wczorajszym wyścigu ze startu wspólnego (kat. C5) oglądać mogliśmy osiem zawodniczek, które o jak najwyższe lokaty konkurowały na liczącym łącznie 56,7 km dystansie. Wiernie kroku Harkowskiej starała się dotrzymać Niemka Kerstin Brachtendorf, która zwycięstwo przegrała na ostatnich metrach wyścigu. Obie panie na metę dojechały w tym samym czasie – 1:35:09 godz. Na trzecim stopniu podium stanęła Brytyjka Crystal Lane-White, która rywalizowała z Harkowską o triumf w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata. Brytyjce skutecznie udało się na finiszu odeprzeć atak Samanthy Bosco. Dwójka dojechała do mety 1:55 min po Niemce i Polce.

Zaledwie dziewięć sekund dzieliło Iwonę Podkościelną i Aleksandrę Tecław od zwycięstwa w niedzielnym starcie wspólnym tandemów. Aktualne mistrzynie paraolimpijskie w tej specjalności po wyrównanej walce na przygotowanej przez organizatorów 75,6 km trasie Polki zmuszone były uznać wyższość Brytyjek Lory Fachie i Corrine Hall, które dwa dni wcześniej zgarnęły zwycięstwo w czasówce. Reprezentantki Wielkiej Brytanii linię mety przekroczyły z czasem 2:00:14 godz. Stawkę na podium uzupełniły Belgijki Griet Hoet oraz Anneleen Monsieur, które do zwycięskiego duetu straciły ostatecznie 8:17 min. W wyścigu tym wystartowało łącznie sześć żeńskich par.

Na dziesiątej pozycji wczorajszą rywalizację w liczącym 104 km wyścigu ze startu wspólnego ukończyli Marcin Polak i Michał Ładosz, którzy dojechali do mety 4:33 min po najlepszych. Oczko niżej w stawce 15 tandemów z trzema sekundami straty do Polaka i Ładosza uplasowali się Przemysław Wegner wraz Arturem Korcem. Zwycięstwo w tych zawodach odnieśli Holendrzy Tristan Bangma/Cor van Leeuven, którzy minimalnie na finiszu wyprzedzili Brytyjczyków Stephena Bate’a i Adama Duggleby’ego oraz Hiszpanów Ignazio Avilę Rodrigueza i Joana Fonta Bertolego. Wymienione trzy duety na finiszu osiągnęły ten sam czas – 2:23:51 godz.

Miejsca Polaków w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (+ zdobywcy Kryształowej Kuli):

Tandemy mężczyźni (B):
1. Tristan Bangma/Cor van Leeuwen (Holandia) – 260 pkt.
5. Marcin Polak/Michał Ładosz – 144 pkt.
8. Przemysław Wegner/Artur Korc – 120 pkt.

Tandemy kobiety (B):
1. Griet Hoet/Anneleen Monsieur (Belgia) – 280 pkt.
4. Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław – 192 pkt.

Kobiety C5:
1. Anna Harkowska – 344 pkt.

Kobiety T2:
1. Carol Cooke (Australia) – 328 pkt.
6. Anna Śliwiak – 68 pkt.

Handbike H4 mężczyźni:
1. Bernd Jeffre (Niemcy) – 232 pkt.
3. Rafał Wilk – 172 pkt.
11. Krystian Giera – 88 pkt.

Handbike H3 mężczyźni:
1. Jean Francois-Deberg (Belgia) – 268 pkt.
11. Mateusz WItkowski – 72 pkt.
18. Rafał Szumiec – 36 pkt.

Handbike H2 mężczyźni:
1. William Groulx (USA) – 352 pkt.
10. Piotr Kacalski – 52 pkt.

Handbike H1 mężczyźni:
1. Harri Sopanen (Finlandia) – 312 pkt.
7. Rafał Mikołajczyk – 108 pkt.

—————-

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL