MŚ w kolarstwie: Tandemy pokryły się srebrem i brązem. Osiem krążków Polaków w Maniago

Dwa medale mistrzostw świata, srebrny i brązowy, padły łupem naszych tandemów (kat. B), które późnym południem rywalizowały w wyścigu ze startu wspólnego. Na drugiej pozycji po zaciętej walce na finiszu sklasyfikowani zostali Marcin Polak wraz z Michałem Ładoszem, Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław z kolei po raz drugi we Wloszech uplasowały się na trzecim miejscu. Niewiele brakowało, a drugi krążek miałaby dziś również Anna Harkowska, która w starcie wspólnym ostatecznie była szósta.

W kategorii C5 tytułu mistrzowskiego sprzed roku broniła Niemka Kerstin Brachtendorf. Dość szybko w tym wyścigu uformowała się sześcioosobowa grupa nadająca tempo całej rywalizacji. Jej szeregi zasiliła również Anna Harkowska, nasza pięciokrotna wicemistrzyni paraolimpijska. Walka o medale pomiędzy zawodniczkami rozegrała się dopiero na ostatniej prostej przed metą. Najwięcej sił z całej stawki na sprinterski finisz zachowała powracająca po niemal dwuletniej przerwie na szosę Brytyjka Sarah Storey, która w piątek nie miała równych sobie w czasówce. 41-latka wyprzedziła o ułamki sekund pochodzącą z Kolumbii Paulę Andreę Ossa Velozę oraz swoją rodaczkę Crystal Lane-Wright. Odpowiednio czwartą i piątą pozycję z identycznym czasem jak czołowa trójka zajęły Brachtendorf oraz Amerykanka Samanta Bosco. Harkowska z kolei została nieco w tyle i na mecie zameldowała się pięć sekund później. Na piętnaście startujących zawodniczek do mety dojechało czternaście pań.

Przed południem na trasie oglądać mogliśmy także Sławomira Turonka, który o jak najwyższe pozycje rywalizował w grupie C4. 32-latek zmuszony był niestety zejść z trasy. Również w tym przypadku walka o medalowe pozycje rozegrała się na ostatnich metrach wyścigu. Z czternastoosobowej grupy zgłaszającej swoje apiracje do jednego z trzech krążków jako pierwszy linię mety przekroczył Włoch Michele Pittacolo. Kolejne nagradzane medalami miejsca zajęli Rosjanin Siergiej Pudow oraz Belg Louis Clincke. Startowało 25 panów, rywalizacji nie ukończyło trzech z nich.

Sesja popołudniowa ostatniego dnia mistrzostw przyniosła już polskiej reprezentacji dwa krążki. Po pierwszy z nich w kolorze brązu pojechały aktualne mistrzynie paraolimpijskie w wyścigu ze startu wspólnego, Iwona Podkościelna wraz z pilotem Aleksandrą Tecław. Srebrne medalistki mistrzostw globu z Pietermaritzburga w tej konkurencji finiszowały 2:28 min po zwyciężczyniach. Bezkonkurencyjne w zmaganiach tandemów okazały się pochodzące z Irlandii Katie-George Dunlevy i Eve Mccrystal, broniąc tym samym tytuł sprzed roku. Srebrne krążki z czterosekundowym zapasem nad Polkami zgarnęły z kolei Brytyjki Lora Fachie i Corrine Hall. Na siódmym miejscu z blisko 9,5-minutową stratą do triumfatorek uplasowały się Justyna Wilk i Barbara Borowiecka, a dwunaste miejsce w gronie czternastu żeńskich duetów zajęły Karolina Rzepa z Edytą Jasińską. Trzeci nasz tandem przybył na metę blisko 18 i pół minuty po triumfatorkach.

W zmaganiach męskich tandemów rywalizacja była bardziej wyrównana. Różnica pomiędzy pierwszym a ósmym duetem, którym okazali się być ostatecznie Przemysław Wegner wraz z pilotem Arturem Korcem, wyniosła zaledwie 49 sekund. Dwie pozycje wyżej z wynikiem lepszym o trzy sekundy uplasowali się Adam Brzozowski i Tomasz Bala. Znakomite widowisko na ostatnich metrach wyścigu zafundowali kibicom Hiszpanie Ignacio Avila Rodriguez/Joan Font Bertoli oraz Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem. Obie pary na finiszu uzyskały czas 2:18:02 godz., minimalnie szybsi ostatecznie okazali się być jednak Hiszpanie. Biało-czerwoni zaś w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy to sięgnęli po brąz, poprawili się o jedną pozycję. Brązowe krążki z 26-sekundową stratą zgarnął kolejny hiszpański duet w składzie Adolfo Bellido Guerrero/Noel Martin Infante.

Na zakończenie mistrzostw rozegrane zostały w handbike’ach mieszane wyścigi sztafet (H1-H5). Polskę w konkurencji tej reprezentowała drużyna w składzie Rafał Szumiec, Piotr Kacalski, Rafał Wilk. Biało-czerwoni w stawce dwunastu zespołów ze stratą okrążenia do najlepszych sklasyfikowani zostali na dziewiątym miejscu. Mistrzostwo świata zgarnęło trio z USA w składzie David Randall, William Groulx i Oscar Sanchez. Srebrne krążki powędrowały do Włochów, którzy odnotowali identyczny czas jak zwycięzcy – 27:55 min, po brąz sięgnęli natomiast Hiszpanie.

Wyniki wyścigu ze startu wspólnego:

C5 kobiety – 68 km:

 1. Sarah Storey (Wielka Brytania) – 1:51:13 godz.
 2. Crystal Lane-Wright (Wielka Brytania) – 1:51:13 godz.
 3. Paula Andrea Ossa Veloza (Kolumbia) – 1:51:13 godz.

  6. Anna Harkowska (POLSKA) – 1:51:18 godz.

C4 mężczyźni – 68 km:

 1. Michele Pittacolo (Włochy) – 1:52:00 godz.
 2. Siergiej Pudow (Rosja) – 1:52:00 godz.
 3. Louis Clincke (Belgia) – 1:52:00 godz.

  Sławomir Turonek (POLSKA) – nie ukończył

Tandemy B mężczyzn – 108,8 km:

 1. Ignacio Avila Rodriguez/Joan Font Bertoli (Hiszpania) – 2:18:02 godz.
 2. Marcin Polak/Michał Ładosz (POLSKA) – 2:18:02 godz.
 3. Adolfo Bellido Guerrero/Noel Martin Infante (Hiszpania) – 2:18:28 godz.

  6. Adam Brzozowski/Tomasz Bala (POLSKA) – 2:18:48 godz.
  8. Przemysław Wegner/Artur Korc (POLSKA) – 2:18:51 godz.

Tandemy B kobiet – 81,6 km:

 1. Katie-George Dunlevy/Eve Mccrystal (Irlandia) – 2:00:11 godz.
 2. Lora Fachie/Corrine Hall (Wielka Brytania) – 2:02:35 godz.
 3. Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław (POLSKA) – 2:02:39 godz.

  7. Justyna Wilk/Barbara Borowiecka (POLSKA) – 2:09:39 godz.
  12. Karolina Rzepa/Edyta Jasińska (POLSKA) – 2:18:39 godz.

Mieszana sztafeta H1-H5 – 18 km: 

 1. USA – 27:55 min
 2. Włochy – 27:55 min
 3. Hiszpania – 28:54 min

  9. POLSKA -1 okrążenie

Tym samym biało-czerwoni zakończyli mistrzostwa z dorobkiem ośmiu krążków: trzech srebrnych oraz pięciu brązowych.

Polscy medaliści z Maniago:

Srebro (3):

Krystian Giera – indywidualna jazda na czas (H4)
Rafał Wilk – wyścig ze startu wspólnego (H4)
Marcin Polak/Michał Ładosz – wyścig ze startu wspólnego (tandemy B)

Brąz (5):

Rafał Wilk – indywidualna jazda na czas (H4)
Anna Harkowska – indywidualna jazda na czas (C5)
Marcin Polak/Michał Ładosz – indywidualna jazda na czas (tandemy B)
Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław – indywidualna jazda na czas (tandemy B)
Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław – wyścig ze startu wspólnego (tandemy B)

Czwartek w Maniago: Krystian Giera wicemistrzem świata, Rafał Wilk ma brąz

Piątek w Maniago: Anna Harkowska z brązem mistrzostw świata, Tandemy lubią brąz!

Sobota w Maniago: Rafał Wilk wicemistrzem świata

————

Fot.: Natalia Kożuch.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL