Puchar Europy w kolarstwie: Zwycięstwa Polaków we Włoszech i na Słowacji

Pracowite tygodnie przed mistrzostwami świata w RPA czekają naszych kolarzy, którzy mocnym akcentem zakończyli przed tygodniem zmagania w Pucharze Świata. Biało-czerwoni stanowiący trzon tej dyscypliny w Polsce w miniony weekend startowali w zawodach Pucharu Europy, które odbywały się we włoskiej Bardonecchii (EHC) i słowackiej Vratnej (UCI).

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Na starty w miejscowości Bardonecchia zdecydowali się Krystian Giera oraz Mateusz Witkowski. Dla pochodzącego z Inowrocławia Giery rok 2017 bez wątpienia uznać można za najlepszy w karierze. W zawodach Pucharu Świata czterokrotnie plasował się w najlepszej szóstce, co finalnie przełożyło się na czwartą pozycję w jego generalnej klasyfikacji. 35-latek podczas weekendowych zawodów we Włoszech na podium stawał dwukrotnie, dzięki czemu objął pozycję lidera całego cyklu. W indywidualnej jeździe na czas w grupie H4 uzyskał najlepszy wynik. Dystans 13,2 km przejechał w 26:43,279 min. Był to drugi rezultat czasowy we wszystkich kategoriach. Szybszy od Polaka o 14,045 s okazał się jedynie reprezentant gospodarzy, Fabrizio Bove, który na co dzień rywalizuje w grupie H5. W wyścigu ze startu wspólnego Giera stoczył wyrównany pojedynek o zwycięstwo z Francuzem Josephem Fritschem. Lepszy okazał się Francuz, który linię mety wyścigu liczącego 33 km przekroczył o 5,475 s przed naszym zawodnikiem. W grupie H3 Mateusz Witkowski w indywidualnej jeździe na czas sklasyfikowany został na piątym miejscu. Wyścig ze startu wspólnego ukończył natomiast na czwartej pozycji.


Podczas zawodów we Vratnej biało-czerwoni na najwyższym stopniu podium stawali ośmiokrotnie. Podwójne zwycięstwa – w czasówce i starcie wspólnym – odnieśli Renata Kałuża (H3), Rafał Szumiec (H3), Rafał Wilk (H4) oraz tandem Marcin Polak wraz z pilotem Michałem Ładoszem. Dwukrotnie na drugiej pozycji w rywalizacji tandemów meldowali się Adam Brzozowski i Tomasz Bala oraz Arkadiusz Skrzypiński w grupie H4. W tej samej kategorii w jeździe na czas czwarty wynik uzyskał Zbigniew Wandachowicz, Artur Graczyk był piąty, Tomasz Łyko szósty, a Krzysztof Szuter – dziesiąty. W wyścigu ze startu wspólnego Łyko z Wandachowiczem zamienili się pozycjami, Graczyk ponownie był piąty, Szuter natomiast przekroczył linię mety na dziewiątym miejscu.


Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL