Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start"

Renata Śliwińska laureatką Złotych Kolców 2023!

W sobotę 7 października poznaliśmy nazwiska tegorocznych laureatów Złotych Kolców. W gronie wyróżnionych sportowców znalazła się Renata Śliwińska, której przyznano tytuł najlepszej lekkoatletki z niepełnosprawnością w 2023 roku.

Złote Kolce to najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane w polskiej „królowej sportu”. W sobotę wręczono je po raz 54., a inicjatorem nagrody jest nieżyjący już dziennikarz sportowy Andrzeja Gowarzewskiego. Historycznymi zwycięzcami opublikowanego w 1970 roku rankingu zostali płotkarka Teresa Sukniewicz-Kleiber oraz specjalizujący się w biegach średniodystansowych Henryk Szordykowski.

Złote Kolce dla najlepszej lekkoatletki i najlepszego lekkoatlety w 2023 roku powędrowały do naszych jedynych medalistów mistrzostw świata w Budapeszcie, Natalii Kaczmarek i Wojciecha Nowickiego. Oboje w swoich koronnych specjalnościach (Natalia – bieg na 400 metrów, Wojciech – rzut młotem) kilka tygodni temu sięgnęli po srebrne krążki. Od 2018 roku kapituła przyznaje również trofea sportowcom z niepełnosprawnością. Podobnie jak przed rokiem to wyjątkowe wyróżnienie trafiło do Renaty Śliwińskiej.

27-letnia Śliwińska od lat stanowi filar lekkoatletycznej reprezentacji Polski. Pchnięcie kulą to jej koronna specjalność, którą dla urozmaicenia treningów przeplata rywalizacją w rzucie dyskiem oraz oszczepem. Miotaczka Startu Gorzów Wielkopolski dorobiła się niemałej medalowej kolekcji i nieustannie ma ogromny apetyt na kolejne rekordy i sukcesy. Jest aktualną mistrzynią paraolimpijską, a także pierwszą w historii kobietą, która w kategorii niepełnosprawności F40 (zawodniczki niskorosłe) posłała kulę poza granicę dziewięciu metrów.

Najważniejszą imprezą w sezonie poprzedzającym igrzyska paraolimpijskie okazały się mistrzostwa świata w Paryżu, których główną stawką były paraolimpijskie kwalifikacje. Renata Śliwińska marzyła o pierwszym w karierze złocie. Cztery lata temu w Dubaju obeszła się smakiem – do tytułu zabrakło bowiem jednego centymetra. W stolicy Francji to ona rozdawała karty, obejmując prowadzenie od pierwszej kolejki. Kropkę nad „i” postawiła już w drugiej serii, w której kula poleciała na odległość 9,21 m, czym poprawiła o centymetr swój oficjalny rekord świata.

————

Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL