Róża Kozakowska Sportowcem bez Barier 2021!

Decyzją Kapituły w 87. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat tytuł Sportowca Bez Barier Roku 2021 otrzymała paralekkoatletka Róża Kozakowska. Ta kategoria to nie było jedyne wyróżnienie dla parasportu: nominację w kategorii „Drużyna roku” otrzymała reprezentacja Polski w Amp Futbolu. Głosami czytelników Przeglądu Sportowego oraz widzów Telewizji Polsat triumfatorem 87. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2020 Roku został po raz trzeci Robert Lewandowski.

– Dziękuję za tę jakże piękną nagrodę, która udowadnia, że warto walczyć niezależnie od tego, co się w życiu dzieje. Niezależnie od mojej niedyspozycji zdrowotnej chciałam tu być, by podziękować wszystkim tutaj za wiarę we mnie i w to, że niemożliwe nie istnieje! – powiedziała tuż po odbiorze nagrody paralekkoatletka TZSN „Start” Tarnów.

Gala Mistrzów Sportu to legendarne wydarzenie – nie ma sportowca, który nie marzyłby, by znaleźć się w gronie tych, którzy mogą otrzymać statuetkę Czempiona, a później świętować razem ze wszystkimi gwiazdami świata sportu aż do słynnej jajecznicy podawanej o siódmej rano. Żadne wydarzenie tej rangi w polskim sporcie nie może się oczywiście obyć bez obecności sportowców z niepełnosprawnościami, a przede wszystkim – paraolimpijczyków i paraolimpijek.

To bez wątpienia rok, który w sporcie osób z niepełnosprawnością zapamiętamy wszyscy przez pryzmat trzech wielkich wydarzeń – igrzysk paraolimpijskich w Tokio, paralekkoatletycznych mistrzostw Europy w Bydgoszczy oraz Euro w amp futbolu, które zostało rozegrane w Krakowie. To właśnie sportowcy, którzy święcili triumfy na tych wydarzeniach, zostali docenieni przez kapitułę i otrzymali nominację do prestiżowej nagrody dla Sportowca bez Barier 2021. O nagrodę walczyli: Barbara Bieganowska-Zając, złota medalistka igrzysk paraolimpijskich w biegu na 1500 metrów, Przemysław Świercz, kapitan brązowej drużyny podczas piłkarskiego Euro w Krakowie oraz Róża Kozakowska, która z IP w Tokio przywiozła złoty oraz srebrny medal, a Japonię opuszczała jako rekordzistka świata w rzucie maczugą.

Ostatecznie triumfatorką plebiscytu została właśnie Róża – sportsmenka, której osiągnięcia w tym roku są naprawdę imponujące. Do medali przywiezionych z Japonii dołożyła jeszcze brąz w pchnięciu kulą podczas bydgoskich ME. Stało się to mimo postępu choroby – jeszcze w 2019 roku w Dubaju podczas MŚ Róża Kozakowska reprezentowała biało-czerwone barwy w skoku w dal. Jednak niezwykle silna cecha charakteru, upór w dążeniu do celu, pozwoliła jej wygrać i z tą przeszkodą.

Historia Róży i jej walki, zarówno tej prywatnej jak i toczonej na arenach sportowych, bardzo poruszyła serca polskich kibiców. Jest ona bohaterką bardzo wielu podsumowań roku 2021 – od nagrody dla Najlepszego Sportowca Roku 2021 na gali #Guttmanny2021 Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, przez nagrodę Sportowca Roku 2021 Kanału Sportowego, wyróżnienie w plebiscycie „Człowiek bez barier 2021″ czy znalezienie się na liście 50 śmiałych 2021 „Wysokich Obcasów”. Do wszystkich tych niesamowitych wyróżnień właśnie dołączyło kolejne – statuetka Czempiona za 2021 od „Przeglądu Sportowego” i telewizji Polsat.

Jest to ogromne wyróżnienie w moim życiu, aż serce chce mi wyskoczyć z piersi – mówiła po otrzymaniu statuetki Róża. – Dziękuję za tę jakże piękną nagrodę, która udowadnia, że warto walczyć niezależnie od tego, co się w życiu dzieje. Jest to najwyższa nagroda, jaką mogłam otrzymać – jest ukoronowaniem wszystkich tych wyróżnień, które otrzymałam za 2021 rok. Jest to tak piękne, że aż brak mi słów.

W podziękowaniach nie zabrakło również miejsca dla osób i instytucji, które wspierają ją w drodze po kolejne sukcesy – Róża wymieniła m.in. fundację Orlen i prezesa Daniela Obajtka, Martynę Wojciechowską wraz z Fundacją Unaweza oraz Polski Komitet Paraolimpijski.

Sport osób z niepełnosprawnością został również doceniony w innej kategorii. Po zakończeniu emocji paraolimpijskich, cała Polska emocjonowała się wynikami reprezentacji Polski podczas ME w amp futbolu. Ich wielki sukces, brązowy medal, został doceniony nominacją w kategorii „Drużyna Roku”. Warto zauważyć, że w tej kategorii zostali nominowani razem z dwiema innymi „pełnosprawnymi” drużynami – reprezentacją Polski w skokach narciarskich i siatkarską ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, która ostatecznie otrzymała statuetkę.

W kategorii specjalnej „Od Zawsze ze Sportem” wyróżniony został wyjątkowy mecenas polskiego sportu, Partner Główny Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Totalizator Sportowy. Sponsor Strategiczny PKPar i Polskiej Reprezentacji Paraolimpijskiej, PKN Orlen, został wyróżniony w kategorii Sport i Biznes wraz z legendarnym polskim kierowcą, Robertem Kubicą.

Po raz pierwszy w historii Plebiscytu Przeglądu Sportowego tytuł Honorowego Sportowca Roku w 1988 roku otrzymał niepełnosprawny pływak, multimedalista paraolimpijski – Arkadiusz Pawłowski. Tytuły Niepełnosprawnego Sportowca Roku przyznawane były od 2004 roku (z przerwą w 2010 i 2011 roku), a od 2019 roku ta kategoria nosi nazwę „Sportowiec bez Barier”. W ubiegłym roku tytuł Sportowca Niepełnosprawnego 2020 roku otrzymała rekordzistka świata w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem, Faustyna Kotłowska.

Plebiscyt Przeglądu Sportowego – zwycięzcy w kategorii Sportowiec bez Barier:

1988 – Arkadiusz Pawłowski (pływanie) –Honorowy Sportowiec Roku
2004 – Tomasz Blatkiewicz (lekkoatletyka)
2005 – Tomasz Hamerlak (lekkoatletyka)
2006 – Katarzyna Rogowiec (narciarstwo biegowe i biathlon)
2007 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2008 – Natalia Partyka (tenis stołowy) i Katarzyna Pawlik (pływanie)
2009 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2012 – Rafał Wilk (kolarstwo szosowe)
2013 – Mateusz Michalski (lekkoatletyka)
2014 – Renata Kałuża (kolarstwo szosowe)
2015 – Bartosz Tyszkowski (lekkoatletyka)
2016 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2017 – Joanna Mazur/Michał Stawicki (lekkoatletyka)
2018 – Igor Sikorski (narciarstwo alpejskie)
2019 – Lucyna Kornobys (lekkoatletyka)
2020 – Faustyna Kotłowska (lekkoatletyka)
2021 – Róża Kozakowska (lekkoatletyka)

Zwycięzcy 87. Plebiscytu Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat na Sportowca Roku 2021:

Sportowiec Roku – Robert Lewandowski (piłka nożna)
Trener Roku – Aleksander Matusiński (lekkoatletyka, trener sztafet lekkoatletycznych)
Drużyna Roku – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (siatkówka)
Wydarzenie roku – Drużynowe ME w lekkoatletyce Silesia 2021
Superczempion – Piotr Małachowski (lekkoatletyka)
Nagroda Specjalna „Od Zawsze Ze Sportem” – Totalizator Sportowy
Nagroda Specjalna „Sport i Biznes” – Robert Kubica i PKN Orlen

————

Informacja prasowa
Fot. Bartosz Tarnowski/Polski Komitet Paraolimpijski

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL