Śląsk Wrocław kolejnym klubem w Polsce z sekcją blind footballu!

Śląsk Wrocław jako drugi klub w Polsce może pochwalić się w swoich strukturach sekcją blind footballu! Informację stanowiącą ważny krok w rozwoju tej paraolimpijskiej dyscypliny przekazano do publicznej wiadomości podczas czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej na terenie wrocławskiego stadionu.

W zaplanowanym na wczesnopopołudniowe godziny spotkaniu swój udział potwierdzili prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, prezes zarządu Śląska Wrocław Piotr Waśniewski oraz przedstawiciele nowo powstałej drużyny Śląsk Wrocław Blind Football (dawniej Sprint Wrocław) – kapitan Robert Mkrtchyan wraz z trenerem Mikołajem Nowackim. Założony pod koniec lat 40. ubiegłego stulecia klub z Dolnego Śląska jest drugim w Polsce zespołem, który zainwestował w rozwój piłkarskiej sekcji dla zawodników ze wzrokową niepełnosprawnością. Kilka dni wcześniej na identyczny ruch zdecydowali się działacze krakowskiej „Białej Gwiazdy”.

Powstanie nowej sekcji piłkarskiej stanowi kontynuację nawiązanej przed laty owocnej współpracy z Uczniowskim Klubem Sportowym Niewidomych „SPRINT”. Pod ich skrzydłami osoby niewidome i niedowidzące mogły zgłębiać tajniki blind footballu, w którym dominujący zmysł stanowi słuch. Mecze z udziałem piłkarzy z dysfunkcją wzroku rozgrywane są w absolutnej ciszy i ciemności, zaś do gry wykorzystywana jest specjalna piłka z ulokowanymi w jej wnętrzu dzwoneczkami. Jedyną widzącą osobą na boisku jest bramkarz, natomiast zawodnicy z pola w celu zrównania szans nakładają na oczy opaski bądź nieprzepuszczające światła gogle.

– To nowy etap w historii WKS Śląsk Wrocław SA – nowa sekcja Blind Football, czyli drużyny osób niewidomych i słabowidzących. Wrocław po raz kolejny jest liderem działaności społecznej. Dzisiaj mozemy przywitać nowy zespół zawodników, którzy pomimo swoich ograniczeń grają i kochają football. Wrocławskie obiekty sportowe muszą być dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, nie tylko jako widzów, ale także aktywnych uczestników. Trzymam kciuki za chłopaków! – komentarz tej treści opublikował za pomocą mediów społecznościowych prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, zapewniając podczas konferencji, że nowa piłkarska sekcja wciąż może liczyć na wsparcie ze strony miasta.

Przed blind footballową drużyną otwierają się nowe perspektywy i możliwości. Robert Mkrtchyan, kapitan Śląsk Wrocław Blind Football, nie krył swojego zadowolenia z połączenia sił. – Jest to dla nas spełnienie marzeń. Czekaliśmy na ten dzień 8-9 lat. Nie skłamię, jeśli powiem, że jest to najważniejszy dzień w moim życiu. […] My możemy słabo widzieć, my możemy w ogóle nie widzieć. Ważne, żebyście wy widzieli, ponieważ my spełniamy marzenia na waszych oczach. – Mkrtchyan zdradził również najbliższe plany drużyny. W dniach 4-5 maja br. na boisku przy ul. Kamiennogórskiej 16 odbędzie się turniej Ligi Centralnej Europy oraz Puchar Polski w blind footballu z udziałem zespołów z Pragi, Brna, Wiednia, Budapesztu, Krakowa oraz Wrocławia. Będą to pierwsze oficjalne rozgrywki, w których piłkarze z Dolnego Śląska wyjdą na murawę w nowych koszulkach, w barwach i z herbem wrocławskiego klubu.

————

Fot. główne: Krystyna Pączkowska/slaskwroclaw.pl

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL