PŚ w snowboardzie: Biało-czerwoni sprawdzali formę przed światowym czempionatem

Kanadyjska miejscowość Big White była gospodarzem pierwszych tegorocznych zawodów Pucharu Świata w snowboardzie. Polskę w rywalizacji za Atlantykiem reprezentowali Monika Kotzian oraz Wojciech Taraba.

Do rywalizacji o pucharowe punkty w pierwszych w 2019 roku zawodach przystąpiło 42 snowboardzistów z 14 krajów. Po raz drugi w historii w konkurencji snowboardcrossu (SBX) rozegrane rozstały wyścigi w formule 4×4, a jedynymi naszymi przedstawicielami w mocno okrojonej stawce (priorytetem są mistrzostwa świata, które już pod koniec marca odbędą się w Finlandii – przyp. red.) byli Monika Kotzian (Start Katowice) oraz Wojciech Taraba (Start Bielsko-Biała).

Monika Kotzian była jedyną zawodniczką, która pojawiła się na starcie w kategorii SB-UL (zaw. z dysfunkcją jednej bądź obu górnych kończyn). Podobna sytuacja miała miejsce podczas grudniowego Pucharu Świata w fińskim Pyha. 28-latka we wtorkowym wyścigu w najlepszym z dwóch przejazdów uzyskała czas 1:24,95 min. Dwa dni później na tej samej trasie pojechała nieco wolniej, osiągając na finiszu rezultat 1:27,28 min.

Wojciech Taraba w rywalizacji kategorii SB-LL2 (zaw. z lżejszą dysfunkcją jednej bądź obu dolnych kończyn) dwukrotnie plasował się poza czołową ósemką. 32-latek wtorkowe kwalifikacje snowboardcrossu z wynikiem 1:11,97 min ukończył na dziesiątym miejscu. Na takiej też pozycji ostatecznie sklasyfikowany został w dwunastoosobowej stawce. Efektowne zwycięstwo w tej grupie odniósł Amerykanin Keith Gabel, który przekroczył linię mety przed Kanadyjczykiem Alexem Massiem oraz swoim rodakiem Zachem Millerem.

Czwartkowy finał tej konkurencji należał już do Massiego, a za jego plecami finiszowali kolejno Miller z Gabelem. Taraba tym razem w gronie jedenastu startujących znalazł się na jedenastym miejscu (11. w kwalifikacjach z czasem przejazdu 1:22,34 min), odpadając – podobnie jak w pierwszej odsłonie kanadyjskiej rywalizacji – w ćwierćfinale.

Kolejny Puchar Świata w snowboardzie odbędzie na początku marca w hiszpańskiej La Molinie. Zawody te stanowić będą ostatnią okazję do sprawdzenia swojej formy przed najważniejszą imprezą sezonu – mistrzostwami świata. Te już pod koniec miesiąca rozegrane zostaną w fińskim ośrodku Pyha Ski Resort.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL