Srebrna Sztanga: Polacy w czołówce zawodów

W sobotę, 18 listopada, odbyły się we Wrocławiu XXXVII Międzynarodowe Zawody w Podnoszeniu Ciężarów „Srebrna Sztanga”. W zawodach w wyciskaniu sztangi w pozycji leżącej uczestniczyli ciężarowcy z Polski oraz gościnnie zaproszona reprezentacja Rosji.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Organizatorem 37. już edycji zawodów „Srebrnej Sztangi” było Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych „START” Wrocław. Rywalizacja przebiegała na terenie wrocławskiego hotelu Novotel.  Wśród uczestników nie mogło zabraknąć członków narodowej kadry, którzy już za chwilę wyruszą do dalekiego Meksyku, gdzie na początku grudnia powalczą o medale mistrzostw świata. Start na Dolnym Śląsku był dla nich doskonałym sprawdzianem formy przed najważniejszą sportową imprezą kończącą ten sezon.

Najlepszy wynik punktowy spośród wszystkich przybyłych do Wrocławia zawodniczek uzyskała Rosjanka Wiera Muratowa. Reprezentantka Sbornej w drugiej próbie wycisnęła 138 kilogramów, co przełożyło się na notę 119,369 pkt. i zwycięstwo w grupie open. Na drugim miejscu z zaliczonymi 96 kg w drugim podejściu i 107,406 pkt. na koncie uplasowała się wicemistrzyni paraolimpijska z Pekinu, Justyna Kozdryk. Trzecim najlepszym punktowym wynikiem – 106,363 pkt. – popisała się natomiast Małgorzata Hałas-Koralewska, która ukończyła zawody ze 111 kg. Dodatkowo Kozdryk okazała się najlepsza w kategorii wagowej do 45 kg, Hałas-Koralewska – do 67 kg, a Marzena Zięba w zmaganiach zawodniczek powyżej 86 kg.

Wyniki wśród kobiet w kat. open. Opracowanie własne.

W grupie mężczyzn rywalizujących w kategoriach wagowych do 72 kilogramów najbardziej wartościowy wynik punktowy (193,006 pkt.) uzyskał kolega Muratowej, Władimir Bałyniec, który ukończył zawody ze 170 kg na koncie. Drugi rezultat – 183 kg w wyciskaniu i 188,631 pkt. – uzyskał Grzegorz Lanzer. Trzeci był natomiast drugi z Rosjan, Jurij Jegorczenkow – 170 kg (185,740 pkt.). Biało-czerwoni zajmowali pierwsze miejsca w dwóch kategoriach wagowych. Sławomir Szymański był najlepszy w kat. do 49 kg, a Lanzer – do 65 kg.

Wyniki wśród mężczyzn w kat. do 72 kg. Opracowanie własne.

Zwycięzcą wśród panów rywalizujących w kategoriach powyżej 72 kilogramów również został Rosjanin. Igor Szorgun w ostatniej trzeciej próbie wycisnął sztangę ważącą aż 202 kg, co zostało przeliczone na 173,810 pkt. Na drugiej pozycji, z minimalną punktową stratą do triumfatora, uplasował się jego rodak Aleksander Biełow, który zaliczył 185 kg (173,584 pkt.). Na trzecim miejscu znalazł się Mateusz Woroszył – 195 kg (167,601 pkt.). W tej grupie pierwsze miejsca w swoich kategoriach wagowych zajęli Tomasz Kociubiński (88 kg) oraz Sebastian Ordański (+107 kg).

Wyniki wśród mężczyzn w kat. pow. 72 kg. Opracowanie własne.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL