ME w podnoszeniu ciężarów: Francja szczęśliwa dla biało-czerwonych!

Z workiem medali powrócą do kraju biało-czerwoni z zakończonych dziś w Berck-Sur-Mer otwartych mistrzostw Starego Kontynentu w podnoszeniu ciężarów. Ozdobą ostatniego dnia, w którym rozdane zostały krążki w najwyższych wagowych kategoriach, był nowy rekord Europy juniorów ustanowiony w kategorii +107 kg przez 16-letniego Wiktora Kędzię.

Ostatniego piątego dnia mistrzostw we francuskiej hali Salle Fiolet zaprezentowało się trzech naszych zawodników. Jako pierwszy z biało-czerwonych na pomoście pojawił się Michał Salwa, który wystąpił w kategorii wagowej do 97 kg. Zawodnik Startu Wrocław udane miał tylko pierwszą próbę, w którym wycisnął ważącą 165 kg sztangę. W kolejnych podejściach 29-latek atakował 167 i 171 kg, lecz bezskutecznie. W gronie Europejczyków Salwa uplasował się na ósmej pozycji, w otwartej klasyfikacji z kolei w stawce 13 startujących przełożyło się to na dwunastą pozycję. Tytuł mistrza Starego Kontynentu powędrował do pochodzącego z Serbii Petar Milenkovic, który jako jedyny zdołał wycisnąć dziś ponad 200 kilogramów (i to trzykrotnie). Wynikiem 211 kg z trzeciej serii wyprzedził o 14 kg toczących między sobą wyrównaną walkę o srebro Holendra Patrique Dankersa i Azera Nurlana Babajanowa. Lżejszy z tej dwójki okazał się Dankers i tym samym właśnie jemu przypadł cenniejszy kruszec. Milenkovic nie miał równych sobie również w otwartej rywalizacji. Tu z kolei srebro z rezultatem 198 kg zgarnął pochodzący z Indonezji Atmaji Priambodo, a stawkę na podium uzupełnił Dankers.

Na piątym miejscu wśród Europejczyków i oczko niżej w rywalizacji otwartej w najcięższej wagowej kategorii (+107 kg) sklasyfikowany został Sebastian Ordański. 42-latek w końcowej klasyfikacji uwzględnione miał 170 kg z pierwszego podejścia. Dwa następne do ważącej 174 kg sztangi decyzją sędziów uznane zostały za spalone. Z nowym rekordem Europy juniorów powróci do kraju niespełna 17-letni Wiktor Kędzia, który był jedynym nastolatkiem w dziewięcioosobowej stawce. Debiutujący w zawodach tej rangi Kędzia zaliczył kolejno z powodzeniem 113, 120 i 127 kg. Nasz reprezentant mając już nowy rekord w kieszeni, już poza konkursem w czwartym podejściu zaatakował 129 kg, jednak dwóch spośród trzech sędziów dopatrzyło się błędów technicznych i próba ta nie mogła zostać zaliczona. W końcowej klasyfikacji uzyskane przez niego 127 kg przełożyło się na siódmą lokatę w Europie i ósmą open. Podwójne zwycięstwo w dzisiejszych zawodach zapisał na swoim koncie Grek Konstantinos Dimou, który wynikiem 230 kg ustanowił nowy rekord Starego Kontynentu. Srebrne i brązowe krążki powędrowały z kolei do Węgra Sandora Sasa (201 kg) oraz Gruzina Akaki Jintcharadze (190 kg).

Poniżej prezentujemy wyniki uzyskane w Berck-Sur-Mer przez wszystkich naszych reprezentantów (opracowanie własne).

Opisy poszczególnych dni:

Dzień I: piątek, 25.05.2018

Dzień II: sobota, 26.05.2018

Dzień III: niedziela, 27.05.2018

Dzień IV: poniedziałek, 28.05.2018

Dzień V: wtorek, 29.05.2018

————

Screen: IPC.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL