Fot. Michał Dul

Srebro Kingi Dróżdż na szermierczym Pucharze Świata w Tajlandii!

W Tajlandii rozpoczął się ostatni w 2023 roku Puchar Świata w szermierce na wózkach. Na inaugurację indywidualnych startów drugie miejsce w turnieju szabli kobiet wywalczyła Kinga Dróżdż, która ma już zapewnioną paraolimpijską przepustkę na przyszłoroczne igrzyska w Paryżu.

Puchar Świata w szermierce na wózkach to jedno z wydarzeń będących częścią World Abilitysport Games – multidyscyplinarnych zawodów w kilkunastu paraolimpijskich i nieparaolimpijskich sportach. W ostatnim w sezonie turnieju szermierczym, który w dniach 5-8 grudnia gości Nakhon Ratchasima w Tajlandii, a z którego wyniki zaliczane są do kwalifikacji paraolimpijskich na igrzyska w Paryżu, biało-czerwone barwy reprezentuje ośmioro zawodników.

W znakomitym humorze 2023 rok kończy Kinga Dróżdż, która w swojej koronnej broni – szabli na wózkach – aż siedmiokrotnie meldowała się na podium indywidualnych zawodów. Kulminacyjny moment wyśmienitego w jej wykonaniu sezonu stanowiły mistrzostwa świata we włoskim Terni, gdzie spełniła jedno ze swoich marzeń i po raz pierwszy w karierze zdobyła złoto. 29-latka z ostatniego tegorocznego Pucharu Świata przywiezie do kraju srebrny krążek, dzięki czemu umocniła swoją pozycję liderki w globalnym rankingu kobiecej szabli kategorii A. Zawodniczka IKS-AWF Warszawa w drodze do finału stoczyła trzy zwycięskie pojedynki, eliminując z rywalizacji kolejno 15:5 Hyo Kyeong Kwon z Korei Południowej, 15:6 Włoszkę Ionelę Andreę Mogos, a w półfinale 15:2 Brytyjkę Gemmę Collis, która wraz z Gruzinką Niną Tibilaszwili podzieliła się brązem. W finale natomiast udany rewanż za październikowe mistrzostwa wzięła na Polce Chinka Haiyan Gu, która triumf w turnieju przypieczętowała rezultatem 15:10. Na siedemnastym miejscu uplasowała się Marta Fidrych po przegranej w 1/16 finału 13:15 z Fan Pui Shan z Hongkongu.

Fot. Michał Dul

Dwie Polki zaprezentowały się również w szabli kategorii B. Najwyżej z tego duetu, na dwunastej lokacie, sklasyfikowana została Karolina Strawińska, która w 1/16 finału rozprawiła się 15:7 z Greczynką Kalliopi Loufaki, a w następnej walce uległa 5:15 Eun Hye Cho z Korei Południowej. Rundę wcześniej ze zmagań odpadła Jadwiga Pacek, która po porażce 9:15 z inną z Koreanek, Yejin Jo w końcowej tabeli zawodów wylądowała na 18. pozycji. Złoto w zwycięskim 15:8 finale zgarnęła fantastycznie fechtująca Chinka Rong Xiao, której wyższość musiała uznać reprezentująca gospodarzy Saysunee Jana. Na trzecim stopniu podium znalazły się ex aequo Włoszka Rossana Pasquino oraz Gruzinka Irma Khetsuriani.

Jedna wygrana dzieliła od medalowej strefy dzieliła Michała Nalewajka, który we florecie kategorii A zajął wysokie szóste miejsce. 30-latek we wtorek zatrzymał dwóch Francuzów – w 1/16 Gaetana Charlota (15:8), natomiast w 1/8 Quentina Fernandeza-Anssouxa (15:5), by następnie w ćwierćfinale przegrać trzema trafieniami (12:15) z Chińczykiem Li Hao, któremu razem z Węgrem Richardem Osvathem przypadł brązowy kruszec. Dwudziesty był Dariusz Pender po doznaniu w 1/16 finału porażki 12:15 z kolejnym z zawodników Państwa Środka Liqiang Chenem. Finał należał do rodaków Chena, Ganga Suna oraz Saichun Zhonga. Lepiej spisał się ten pierwszy, pokonując swojego kolegę z kadry 15:13.

We florecie kategorii B honoru Polaków bronił Patryk Banach, któremu dane było stoczyć dwa pucharowe pojedynki. W 1/16 finału jego wyższość musiał uznać Brazylijczyk Vanderson Luis Chaves (15:3), zaś w kolejnym etapie szansy na wyższą lokatę (ostatecznie był 16.) pozbawił go późniejszy finalista Francuz Maxime Valet (4:15). Poza zasięgiem konkurentów okazał się Brytyjczyk Dimitri Coutya, który w wielkim finale rozbił Valeta 15:3. Medalową stawkę uzupełniło dwóch Chińczyków, Yanke Feng oraz Fan Li Zhu.
————
Fot. Michał Dul

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL