Start rosyjskich paraolimpijczyków w Pjongczangu możliwy, ale pod pewnymi warunkami

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) podtrzymał swoją decyzję o zawieszeniu Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Informacja ta została przekazana podczas specjalnie zwołanej dziś konferencji prasowej.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Decyzja podjęta przez IPC nie przekreśla jednak szans zawodników z tego kraju na rywalizację o komplety medali XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich, których gospodarzem w dniach 9-18 marca br. będzie Pjongczang. W związku z podjętymi przez rosyjski Komitet działaniami służącymi poprawie systemu antydopingowego, wszyscy sportowcy, którzy spełniają rygorystyczne kryteria Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, będą mieli szansę zaprezentować się przez koreańską publicznością pod neutralną flagą. Szansę na walkę o krążki będą mieli w następujących dyscyplinach: biathlonie, biegach narciarskich, narciarstwie alpejskim, parasnowboardzie oraz curlingu na wózkach.

Podczas ostatnich zimowych igrzysk paraolimpijskich, które w 2014 roku odbyły się w Soczi, Rosjanie na podium stawali aż 80-krotnie. Ich łupem padło wówczas 30 złotych, 28 srebrnych i 22 brązowe krążki, co dało im zwycięstwo w medalowej klasyfikacji igrzysk. Warto dodać, że druga w tym zestawieniu reprezentacja Niemiec na podium stawała 15 razy (9-5-1).

7 sierpnia 2016 roku, czyli miesiąc przed rozpoczęciem letnich igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro, Rosyjski Komitet Paraolimpijski został oficjalnie zawieszony w prawach członkowskich. Jest to sankcja nałożona za masowe stosowanie niedozwolonych środków dopingujących przez sportowców tego kraju.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL