OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Strzelectwo sportowe: Sowiński siódmy w finale mistrzostw świata

Pierwsze komplety medali podczas trwających w Sydney mistrzostw świata w strzelectwie sportowym zostały przyznane. Z pięciorga startujących w sobotę polskich reprezentantów najwyżej sklasyfikowany został Szymon Sowiński, zajmując w finale pistoletu sportowego P3 siódmą lokatę.

Najważniejsza impreza strzelecka poprzedzająca olimpijski sezon zgromadziła na starcie 283 sportowców z 55 krajów, którzy o mistrzowskie tytuły powalczą w 21 indywidualnych konkurencjach karabionych oraz pistoletowych. To również świetna okazja, aby zgarnąć przepustki na igrzyska w Tokio, podczas których zaplanowano trzynaście medalowych wydarzeń z udziałem łącznie 154 zawodników. W siódmej edycji globalnego czempionatu uczestniczy dziewięcioro polskich reprezentantów. W grupie zawodników z niepełnosprawnością ruchową rywalizują Szymon Sowiński, Filip Rodzik, Sławomir Okoniewski, Kacper Pierzyński oraz Emilia Babska. W kategorii osób z dysfunkcją wzroku, która debiutuje podczas mistrzostw, do boju o jak najwyższe lokaty przystąpią Barbara Moskal, Katarzyna Orzechowska, Wioleta Zarzecka oraz Krzysztof Ruszkiewicz.

W pierwszym dniu trwających w Sydney mistrzostw świata wyłonieni zostali zwycięzcy w pierwszych strzeleckich konkurencjach. Akces do medalowych pozycji zgłosiło pięcioro biało-czerwonych. Najlepiej z tego grona zaprezentował się Szymon Sowiński, który z wynikiem 571 pkt. z piątego miejsca awansował do finału pistoletu standard P3, w którym strzały oddaje się do oddalonej o 25 metrów tarczy. W ośmioosobowej stawce z dorobkiem 10 „oczek” zawodnik Startu Zielona Góra był ostatecznie siódmy. Laur zwycięstwa w tej specjalności powędrował do Ukraińca Oleksija Denysiuka (27 pkt.), zaś pozostałe kolory krążków zgarnęli Serb Zivko Papaz (24) oraz Chińczyk Xing Huang (21). Bliski pobicia swojej życiówki był Filip Rodzik, który z dorobkiem 558 pkt. zakończył kwalifikacje na piętnastym miejscu. Kacper Pierzyński (542) i Sławomir Okoniewski (535) uplasowali się odpowiednio na 40. oraz 42. pozycji. W zespołowej klasyfikacji trio w składzie Sowiński, Rodzik, Pierzyński z rezultatem 1671 „oczek” uzyskało piąty wynik z sześciopunktową stratą do podium. Triumfowali Koreańczycy z Południa (1697) przed Chińczykami (1681) oraz Ukraińcami (1667).

Poza wąskim ośmioosobowym finałem w konkurencji karabinka pneumatycznego leżąc R3 znalazła się Emilia Babska, zajmując z dorobkiem 630 pkt. dwudziestą lokatę. Mistrzostwo świata w tej specjalności po trzymającej do końca w napięciu walce na strzelnicy wywalczył Brytyjczyk Matt Skelhon, a zwycięstwo w zawodach przypieczętował wynikiem 253,2 pkt. Zaledwie 0,3 pkt. słabszy rezultat wystrzelał reprezentant gospodarzy Anton Zappelli, sięgając tym samym po srebro. Stawkę na podium uzupełnia natomiast Yaping Yan z Chin (232,1 pkt.).

————

Fot.: START Zielona Góra.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL