Święto futbolu w Warszawie. Młodzi piłkarze z niepełnosprawnością zrealizowali marzenia!

Festiwalem radości można nazwać Puchar Amp Futbol Polska 2019, który po raz drugi zorganizowany został w Warszawie dla dzieci i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami. W fantastycznej atmosferze rywalizowali ze sobą i bawili się zawodnicy z czterech akademii w Polsce. To było święto futbolu!

Widać, że dzieci są tu zachwycone przede wszystkim tym, co robią w życiu. A o to właśnie chodzi! – cieszy się mama Weroniki, zawodniczki warszawskiej akademii Amp Futbol będącej w niedzielę gospodarzem drugiej edycji turnieju dla dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Na boisku spotkali się więc zawodnicy i zawodniczki po amputacjach, ale też z porażeniami mózgowymi, niedosłyszący czy z niepełnosprawnością intelektualną. Grupy treningowe i drużyny w akademiach są tworzone na podstawie poziomu sprawności piłkarzy, a nie rodzaju niepełnosprawności. Dzięki temu młodzi piłkarze mogą rywalizować z kolegami na podobnym poziomie i cieszyć się grą. Tak jak Weronika. – Na początku córka potrzebowała trochę czasu, żeby zrozumieć, gdzie i jak grać, ale teraz potrafi strzelić nawet trzy gole w jednym meczu! Jestem bardzo dumna, gdy widzę, co osiągnęła i jak się rozwija – cieszy się mama zawodniczki.

W tegorocznej edycji Pucharu Amp Futbol Polska uczestniczyło dwa razy więcej zawodników niż poprzednio, bo do warszawskiej Akademii i Megamocnych Kielce dołączyły również dzieci z Akademii Piłkarskiej Pełnosprytni Poznań oraz zawodnicy Piłkarskiej Akademii Stomilek Olsztyn.

To rewelacyjny turniej, pierwszy tak duży w Polsce – cieszy się Tomasz Wilman, trener Megamocnych, były trener grającej w Ekstraklasie Korony Kielce, który niedawno otrzymał prestiżową nagrodę UEFA w kategorii najlepszy lider. Teraz szkoleniowiec z Kielc cieszy się, że „piłka dla wszystkich” rośnie w siłę, a liczba dzieci z niepełnosprawnościami uprawiających tę dyscyplinę stale wzrasta sprawiając, iż Polska powoli dogania pod tym względem inne kraje. – Dzieciaki są zachwycone, a przecież o to przede wszystkim chodzi. Kluby powstają po to, aby dzieci realizowały swoje marzenia i to właśnie robią tutaj – podkreśla Wilman.

Podobnie entuzjastycznie udział w turnieju skomentował trener debiutujących w zawodach Pełnosprytnych Poznań. – Jestem dumny z moich podopiecznych, widać ich olbrzymią radość na boisku. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w zawodach, na pewno będziemy przyjeżdżać na kolejne turnieje – zapowiada Grzegorz Wichniarek, szkoleniowiec Pełnosprytnych. zdradzając przy tym, że myśli o organizacji podobnych zawodów także w Wielkopolsce.

Najważniejszymi recenzentami organizatorów turnieju były jednak dzieci uczestniczące w Pucharze Amp Futbol Polska. A ich radość jest najlepszą nagrodą dla trenerów i rodziców. – Cieszę się, że mogę grać i rywalizować z innymi zawodnikami. Piłka nożna to całe moje życie, sport jest wyjątkowy, dlatego bardzo się cieszę, że mogę tu być – podsumował z uśmiechem na twarzy Witek, zawodnik Akademii Amp Futbol, który ma nadzieję, że takich turniejów będzie jeszcze więcej.

Turniej dofinansowany został przez Urząd Dzielnicy Białołęka, a jego Partnerami byli Białołęcki Ośrodek sportu oraz UEFA Foundation for Children. Treningi warszawskiej akademii dotuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.

————

Informacja prasowa.
Fot.: Paula Duda.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL