Tokio 2020: Makowski popłynął po szóste miejsce, Ogorzałek ósmy

Wojciech Makowski bez medalu igrzysk paraolimpijskich. W pływackim wyścigu na 100 metrów grzbietem nasz reprezentant zajął szóste miejsce. W finale setki kraulem z kolei na ósmej pozycji znalazł się Alan Ogorzałek.

Do finału swojej koronnej konkurencji 100 metrów grzbietem (S11) Wojciech Makowski awansował z siódmym czasem porannych eliminacji. Polski zawodnik bronił wywalczonego pięć lat temu w Rio de Janeiro paraolimpijskiego srebra i aby realnie myśleć o podium również w Tokio, należało być przygotowanym na naprawdę szybkie pływanie. 29-latek po półmetku dystansu plasował się na siódmej lokacie. W drugiej jego części nieco podkręcił tempo, jednak nie na tyle, aby dogonić czołówkę wyścigu. Ostatecznie z rezultatem 1:10,55 m uplasował się na szóstym miejscu, tracąc do trzeciego Chińczyka Bozun Yanga 0,93 s. Dwa najcenniejsze krążki powędrowały do Ukraińców. Triumfował Michajło Serbin, który wpadł na metę w 1:08,63 min, a na drugiej pozycji ze stratą 0,73 s finiszował Wiktor Smyrnow.

Na ósmej pozycji ukończył rywalizację na 100 metrów techniką dowolną (S10) debiutujący w igrzyskach Alan Ogorzałek. Trenujący na co dzień w Starcie Wrocław pływak na pokonanie pełnego dystansu potrzebował 55,45 s. Zwycięzcą paraolimpijskiego finału okazał się Ukrainiec Maksym Krypak, który czasem 50,64 s ustanowił nowy, znakomity rekord świata. Podium uzupełnili finiszujący 0,73 s po zwycięzcy Australijczyk Rowan Crothers, a także Włoch Stefano Raimondi, których na mecie dzieliło 0,08 s.


 

Paulina Królak/Polska Fundacja Paraolimpijska

Fot. Robert Kwiatek/Polska Fundacja Paraolimpijska

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL