Fot. Adam Nurkiewicz/Olimpiady Specjalne Polska

W Berlinie zapłonął znicz. Wystartowały Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych

Ponad 50 tysięcy widzów zgromadziło się na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na ceremonii otwarcia Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Na płycie stadionu zaprezentowało się 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną ze 190 krajów ze wszystkich kontynentów. Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska liczy blisko 100 zawodników i trenerów. Podczas defilady sportowców naszym zawodnikom towarzyszyła małżonka prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda, która zgodnie z tradycją wszystkich poprzednich Pierwszych Dam, już w 2015 roku objęła Olimpiady Specjalne Polska patronatem honorowym.

„Nie ma na świecie potężniejszej siły niż ta, która sprawia, że ludzie pragną się jednoczyć. Razem jesteśmy niepokonani!” – powiedział cytując hasło tegorocznych igrzysk „#Unbeatable Together” („Niepokonani razem”) Timothy Shriver, przewodniczący Special Olympics International.

„Dzisiaj z tego miejsca mówię do każdego człowieka na Ziemi – jeśli chcesz zobaczyć jedność – przybądź do Berlina” dodał Tim Shriver, nawiązując do słynnego przemówienia prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego, które Kennedy – brat założycielki ruchu Special Olympics wygłosił w 1963 roku w Berlinie. „Nie każdy jednak pamięta, że słów prezydenta w Berlinie podczas tej wizyty słuchała jego siostra- założycielka ruchu Special Olympics – Eunice Kennedy Shriver. Dzisiaj jesteśmy tu wszyscy kilkadziesiąt lat po upadku muru berlińskiego. Mojemu wujowi nie było dane zobaczyć jak ten mur upada. Ale Eunice, moja matka, była świadkiem czasu, gdy na całym świecie z prochów murów budowanych na nienawiści i opresji, gruzów instytucji krępujących ludzkość, powstał świat, w którym jej marzenie może się spełniać. Dokładnie na tym samym Stadionie Olimpijskim w Berlinie w 1936 roku, jednej z najbrutalniejszych dyktatur w historii, czoła stawił sportowiec – Jesse Owens. Od tych czasów na Olympiastadion nie zapłonął olimpijski znicz – aż do dzisiaj! Dzisiaj wy jesteście przyszłością Berlina, Niemiec i Świata! To wy w najbliższych dniach pokażecie wspaniałość olimpijskiego sportu!” podkreślił przewodniczący ruchu Special Olympics podczas ceremonii otwarcia igrzysk.

Podczas uroczystości zapłonął Ogień Nadziei, a ogień, który od czasu jego rozpalenia w Atenach 7 czerwca odwiedzał niemieckie miejscowości, by zakończyć podróż w Berlinie. Mistrzowie olimpijscy, w towarzystwie sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, zaprezentowali flagę Olimpiad Specjalnych, która została, przy aplauzie widzów, wciągnięta na maszt. Oficjalnego otwarcia igrzysk dokonał Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Nasi reprezentanci rywalizują w 18 dyscyplinach. Na terenach targów Berlin Messe zawody rozgrywają badmintoniści, gracze w bocce, gimnastycy, judocy, koszykarze, siatkarze, tenisiści stołowi i trójboiści siłowi. W Parku Olimpijskim spotkamy jeźdźców, lekkoatletów, piłkarzy, wrotkarzy. Kolarze będą ścigać się w centrum miasta, w pobliżu Bramy Brandenburskiej. Polscy zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną będą także walczyć o medale w bowlingu, golfie, kajakarstwie, pływaniu i tenisie.

„Nasza silna reprezentacja jest doskonale przygotowana i liczymy, że już wkrótce worek z medalami rozwiąże się. Zawodnicy z niepełnosprawnością mają wielką pasję, ciężko trenują i pracują nad umiejętnościami. To jest prawdziwy sport według idei olimpijskiej. Najważniejszy jest udział, ale po to przygotowują się przez cztery lata, żeby stanąć na podium. My im pomagamy w tych przygotowaniach”, podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Czas igrzysk ma jednoczyć wszystkich, niezależnie od tego, czy są osobami z niepełnosprawnościami, jakiej są rasy, kultury, języka, religii czy poglądów.  Igrzyska będą świętem przełamywania barier i budowania postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako równoprawnej i równie wartościowej części każdego społeczeństwa.

Przygotowania naszych zawodników wspierają Ambasadorowie Olimpiad Specjalnych Polska, którzy będą im gorąco kibicować w trakcie igrzysk. Do Berlina przyjechali: wokalista Krzysztof Iwaneczko, lekkoatletka Joanna Jóźwik i dziennikarz Tomasz Wolny. Sportowcom kibicuje także Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska i Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski.

„Trzymamy kciuki za naszą reprezentację, ale tu każdy sportowiec pięknie walczy. Wszystkim olimpijczykom życzę sukcesów. Kibicujmy zawodnikom z niepełnosprawnością intelektualną – w Berlinie jest wspaniała atmosfera”, powiedział Krzysztof Iwaneczko.

Zamknięcie Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych organizatorzy zaplanowali 25 czerwca w miejscu symbolicznym dla zjednoczenia Niemiec i całej Europy – pod Bramą Brandenburską.

————

Informacja prasowa
Fot. Adam Nurkiewicz/Olimpiady Specjalne Polska

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL