Rekord globu w kwalifikacjach, a w finale złoto. Polak i Ładosz mistrzami świata w kolarstwie torowym!

W kanadyjskiej miejscowości Milton trwają mistrzostwa świata w kolarstwie torowym. Doskonale na welodromie spisali się w tandemach Marcin Polak z pilotem Ładoszem, którzy obronili wywalczony rok temu tytuł w wyścigu na dochodzenie, ustanawiając w kwalifikacjach nowy rekord świata. Po srebrny kruszec pojechała w sprincie nasza tandemowa drużyna.

Po pierwszy medal torowych mistrzostw świata sięgnęła w czwartek w sprincie nasza drużyna w składzie Angelika Biedrzycka, Edyta Jasińska (pilot), Adam Brzozowski, Kamil Kuczyński (pilot). Nasze tandemy uzyskały drugi wynik tej zespołowej rywalizacji, w finale przegrywając jedynie z Holendrami. „Pomarańczowi” w finale zeszli poniżej 50 sekund (49,696 s). Polacy uzyskali czas 51,636 s. Zwycięski skład stanowili Larissa Klaassen, Imke Brommer (pilot), Vincent Ter Schure, Timo Fransen (pilot). Na najniższym stopniu podium uplasowali się Grecy, którzy pokonali Hiszpanów w wyścigu o brązowy medal.  W kwalifikacjach wzięło udział pięć państw.

Rekordowy tandem

W piątkowej porannej sesji rozegrano kwalifikacje wyścigu na dochodzenie pań i panów w tandemach. Fantastycznie spisali się Polacy Marcin Polak, Michał Ładosz (pilot), ustanawiając rekord świata 4:03.528 min. Druga para Stephen Bate z pilotem Adamem Duggleby z Wielkiej Brytanii pojechała w czasie 4:11.137 min. W gronie czternastu tandemów dwunaste zajął tandem Adam Brzozowski i Kamil Kuczyński (4:57.877 min). W finale Polak i Ładosz sięgnęli po złoto, nadrabiając okrążenie nad Bate i Duggleby’m. Z brązu cieszyli się Holendrzy Vincent Ter Schure i Timo Fransen (pilot). Biało-czerwoni obronili tym samym mistrzowski tytuł sprzed roku z Apeldoorn.

Wśród pań piątą lokatę w kwalifikacjach uzyskały Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław (3:34.44 min – rekord Polski), a szóstą Angelika Biedrzycka / Edyta Jasińska (3:35.148 min). Po złoty medal sięgnęły Nowozelandki Emma Foy i Hannah van Kampen, które w finale pokonały Katie-George Dunlevy i Eve McCrystal (pilot) z Irlandii. Brąz uzyskały Griet Hoet i Anneleen Monsieur (Belgia). W kwalifikacjach Emma Foy i Hannah van Kampen uzyskały rekord świata 3:20.819 min. Startowało trzynaście tandemów.

——

Fot. Natalia Bos.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL