Fot. Paula Duda/Amp Futbol Polska

Wielka przygoda tym razem w Polsce. Tak zaczynały ampfutbolowe gwiazdy!

Ampfutbolowy Junior Camp wraca do Polski! Coroczny obóz organizowany przez Europejską Federację Amp Futbolu przy wsparciu UEFA, w którym biorą udział dzieci z całego świata, w sierpniu odbędzie się w Warszawie na boiskach Legii. To podczas takich campów wychowywały się obecne gwiazdy europejskiego amp futbolu.

Obozy dla dzieci z wadami kończyn od lat są kluczowym punktem w kalendarzu większości młodych ampfutbolistów w Europie. Po raz drugi Junior Camp odbędzie się w Polsce, tym razem 17-21 sierpnia 2023. To powrót imprezy do Warszawy po sześciu latach. Idea została zapoczątkowana w 2016 roku w Dublinie (Irlandia). Kolejna edycja odbyła się w Warszawie (Polska), a następne w Rzymie (Włochy) i Walldorfie (Niemcy), a po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 inicjatywa została reaktywowana przed rokiem w Tbilisi (Gruzja).

EAFF Junior Camp od lat ma wsparcie UEFA, a tym razem w projekt zaangażowała się również UEFA Foundation for Children. Piłka nożna jest dla wszystkich i odgrywa znacznie większą rolę w społeczeństwie niż tylko sport – mówi Urs Kluser, Sekretarz Generalny Fundacji UEFA.  – Gratulacje dla wszystkich młodych ampfutbolistów, którzy dają z siebie wszystko i prowadzą aktywne życie. Wiara w marzenia pomoże im pokonać wiele przeszkód.

Wielki entuzjazm oraz wsparcie okazała również Fundacja Legii, która jest współorganizatorem wydarzenia. – Jest nam niezmiernie miło, że kolejna edycja EAFF Junior Camp odbędzie się na terenach Legii Warszawa. Nasza Fundacja od kilku lat wspiera sekcję seniorską oraz juniorską amp futbolu Legii Warszawa, dlatego nie mieliśmy żadnych wątpliwości, gdy pojawiła się propozycja współpracy z Europejską Federacją Amp Futbolu przy organizacji tego wydarzenia – zaznacza Anna Mioduska, prezes Fundacji Legii. Podkreśla przy tym, że to doskonała okazja, by promować sport wśród osób z niepełnosprawnościami. – Jesteśmy przekonani, że dzieci i ich opiekunowie spędzą w Warszawie wspaniały czas, zwiększając swoje umiejętności piłkarskie, integrując się, a przede wszystkim dobrze się bawiąc oraz poznając Warszawę. Dołożymy wszelkich starań, aby nasz klub i całe miasto zostało przez wszystkich zapamiętane jako przystępne i przyjazne osobom niepełnosprawny – deklaruje Anna Mioduska.

Choć zgrupowania odbywają się w Europie i są organizowane przez europejskie federacje, to od kilku lat w Junior Camp uczestniczą również zawodnicy z innych kontynentów. Dotąd byli to młodzi ampfutboliści z Kostaryki i Salwadoru, a tym razem oprócz nich po raz pierwszy pojawią się dzieci z Palestyny.

Coroczne EAFF Junior Camp są wyjątkowymi imprezami, bo dzieci z różnych krajów przyjeżdżają z rodzicami i trenerami na trzy dni, by uprawiać sport, wspólnie ćwiczyć i się integrować. Projekt szybko się rozrasta, podczas pierwszej jego edycji uczestniczyło w nim kilkanaścioro dzieci, a w tym roku w Warszawie spodziewanych jest już 100 uczestników! Inauguracyjne zgrupowanie w Irlandii w 2016 było jednocześnie początkiem dziecięcego amp futbolu w Europie i na świecie, a teraz EAFF Junior Camp jest jednym z najważniejszych wydarzeń każdego roku. O jego znaczeniu świadczy nie tylko wsparcie m.in. UEFA, ale również fakt, że Światowa Federacja Amp Futbolu (WAFF) zamierza jeszcze w 2023 roku zorganizować podobne obozy w Tanzanii oraz Kostaryce.

Zgrupowania te są również doskonałą okazją do rozwoju sportowego dzieci. Uczestnicy pierwszych edycji są już gwiazdami seniorskiego amp futbolu. Krystian Kapłon, Igor Woźniak, Jakub Kożuch i Jacek Konieczny byli na obozie w 2016 roku, a dziś mają za sobą mecze i gole w pierwszej reprezentacji Polski (Woźniak regularnie gra w kadrze, ale jest bramkarzem, więc nie strzelił jeszcze gola), a pierwsi trzej mają na kontach już brązowe medale mistrzostw Europy i srebrne krążki za awans do finału Ligi Mistrzów EAFF.

Najważniejsze jest jednak, że na każde zgrupowanie z niecierpliwością oczekują dzieci, które z wielką otwartością i entuzjazmem poznają nowych kolegów i koleżanki z całego świata. – Cieszę się, że tym razem obóz odbędzie się w Polsce, bo razem z innymi drużynami będziemy mogli zwiedzić Warszawę i będziemy mogli pograć w piłkę. Liczę na super zabawę i jestem bardzo ciekawy zgrupowania – nie ukrywa Michał Grabowski, jeden z młodych ampfutbolistów.

Warto wspomnieć również o niesamowitej popularności, jaką w mediach cieszą się materiały z juniorskich obozów, co jeszcze bardziej pomaga w promocji ampfutbolowej idei i dotarciu z nią do nowych kibiców, zawodników, a nawet krajów. Wspieraniem zgrupowań  co roku chętnie chwali się w swoich kanałach komunikacyjnych UEFA, co już zaowocowało wprowadzeniem dyscypliny do kilku europejskich krajów, a facebookowe posty o ubiegłorocznym obozie uzyskały milionowe zasięgi, co z kolei przełożyło się na wiele wiadomości od osób po amputacjach i z wadami kończyn z różnych państw, które chcą rozpocząć grę w amp futbol.

Polska jest jednym ze światowych liderów dziecięcego amp futbolu. Junior Amp Futbol, bo tak nazywa się ogólnokrajowy program szkoleniowy dla dzieci ze wszystkich województw opiera się na organizowanych co miesiąc weekendowych zgrupowaniach, na które młodzi zawodnicy przyjeżdżają razem z opiekunami. Amp Futbol Polska cały czas zaprasza nowych zawodników, a udział we wszystkich zgrupowaniach, a nawet w międzynarodowych obozach jest całkowicie bezpłatny.

Zgłoszenia do ogólnopolskiego programu Junior Amp Futbol:
rekrutacja@ampfutbol.pl
+48 513 354 600

————

Informacja prasowa
Fot. Paula Duda/Amp Futbol Polska

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL