Wielki sukces Kingi Kozy. Polska boccia z kolejną kwalifikacją na igrzyska w Paryżu!

To już potwierdzona informacja! Kinga Koza oficjalnie zasili szeregi polskiej reprezentacji podczas igrzysk paralimpijskich w Paryżu. Boccistka Startu Poznań w stolicy Francji wystąpi w indywidualnej konkurencji BC1.

Boccia to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina paralimpijska, która razem z goalballem nie posiada swojego olimpijskiego odpowiednika. Wywodzi się od włoskiej gry w bule (bocce) i skierowana jest do osób z zaburzeniami centralnego układu nerwowego, zanikami mięśniowymi  bądź uszkodzeniami obwodowego układu nerwowego. Krótko mówiąc, boccia jest sportem przeznaczonym dla zawodników, których niepełnosprawność wyklucza z trenowania innych dyscyplin. Podczas turniejów gracze rywalizują ze sobą w czterech klasach (BC1, BC2, BC3, BC4), do których przydzielani są w zależności od wpływu ich niepełnosprawności na zdolność do uprawiania sportu.

Boccia znalazła szerokie grono sympatyków nad Wisłą, a stale rosnący poziom krajowych rozgrywek przyczynił się do tego, że nasi zawodnicy coraz mocniej zaczęli akcentować swoją obecność na arenie międzynarodowej. W 2017 roku biało-czerwoni zdobyli podczas mistrzostw Europy pierwszy w tej dyscyplinie medal (srebrny). W zeszłym roku z kolei zanotowali najlepszy w historii ME występ, wieńcząc swój udział trzema krążkami srebrnymi oraz jednym brązem.

Kilka tygodni temu informowaliśmy o uzyskaniu dla Polski historycznej kwalifikacji paralimpijskiej w bocci przez Edytę Owczarz (z operatorką rampy Krystyną Owczarz) oraz Damiana Iskrzyckiego (z operatorem rampy Dariuszem Borowskim), którzy na co dzień z sukcesami startują w kategorii BC3. Dziś oficjalnie do tego składu dołączyła mogąca pochwalić się równie okazałym medalowym dorobkiem Kinga Koza, którą w stolicy Francji zobaczymy w indywidualnej rywalizacji w BC1.

————

Fot. Polski Związek Bocci

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL