Worek medali polskich pływaków na Pucharze Świata w Berlinie!

23 krążki to dorobek polskich pływaków podczas zakończonego w niedzielę w Berlinie Pucharu Świata. Na podium zawodów stanęło siedmioro biało-czerwonych, a najbardziej okazałym dorobkiem może się poszczycić Alan Ogorzałek, którego medalami udekorowano aż sześciokrotnie.

Międzynarodowe mistrzostwa Niemiec to impreza cieszącą się ogromną popularnością zarówno wśród doświadczonych pływaków jak i tych, którzy znajdują się na samym początku swojej profesjonalnej przygody ze sportem. W ubiegłorocznych zawodach wystąpiło ponad 500 pływaków z 48 krajów. W tym roku z racji pandemii COVID-19 obsada Pucharu Świata była mocno okrojona. Ostatecznie w rozgrywanych u naszych zachodnich sąsiadów zawodach zaprezentowało się ponad 120 pływaków z jedenastu krajów. Medale w indywidualnych konkurencjach przyznano seniorom oraz młodzieżowcom, wyróżnione zostały również sztafety, zaś kolejność w końcowej klasyfikacji w poszczególnych konkurencjach ustalana była na podstawie przeliczanych na punkty czasów.

Podczas czterodniowych pływackich zawodów z cyklu World Series (15-18 października), które pierwotnie zaplanowano na czerwiec, wystartowała czternastka biało-czerwonych. W stolicy Niemiec o jak najlepsze rezultaty rywalizowali Zuzanna Boruszewska (UKS SP 149 Łódź), Przemysław Drąg (Gol-START Częstochowa), Jacek Czech (niezrzeszony), Igor Hrehorowicz, Oliwia Jabłońska, Alan Ogorzałek, Michał Rosiak (wszyscy START Wrocław), Michał Golus, Adrian Jastrzębski (obaj Wodnik Radom), Rafał Kalinowski, Juliusz Trochimczuk (obaj START Białystok), Kamil Rzetelski, Nadia Kardasz (oboje Szansa-START Gdańsk) oraz Gabriel Kowalski (Swim Płock). Pomimo długiej przerwy w treningach spowodowanej zamknięciem basenów nasi zawodnicy występ w Berlinie mogą uznać za udany. Poza zdobytymi 23 medalami wielokrotnie pobili swoje rekordy życiowe, a część z uzyskanych przez nich rezultatów pozwala im snuć realne marzenia o przełożonych na przyszły rok igrzyskach paraolimpijskich w Tokio.

Życiową formę w Schwimm-und Sprunghalle w Europasportpark zaprezentował trenujący na co dzień na Dolnym Śląsku Alan Ogorzałek, którego medalami udekorowano sześciokrotnie. Ten utalentowany 17-latek wygrał indywidualną klasyfikację w pięciu młodzieżowych konkurencjach (100 i 400 m st. dowolny, 100 m st. motylkowy i grzbietowy, 200 m st. zmienny), a dodatkowo w finale A setki techniką dowolną popłynął po brąz. Warto zaznaczyć, że pływacy STARTu Wrocław w stolicy Niemiec aż 11-krotnie meldowali się na podium. Po dwa brązowe krążki wywalczone w rywalizacji na 100 metrów stylem motylkowym i 400 m stylem zmiennym sięgnął starszy o rok od Ogorzałka Igor Hrehorowicz. Mocnym ogniwem w polskiej ekipie okazała się również 23-letnia Oliwia Jabłońska, zgarniając po medalu z każdego koloru – złoto na dystansie 400 kraulem, srebro na 200 metrów zmiennym oraz brąz na 100 metrów delfinem.

Z pięciu medalowych lokat w zmaganiach młodzieżowców cieszył się Gabriel Kowalski, który okazał się bezkonkurencyjny na 50 metrów techniką dowolną. 16-letni pływak sięgnął również po trzy srebra (50 m st. mot. i grzbiet., 100 m dow.) oraz brąz (50 m st. klas.). Cztery medalowe łupy wyłowiła z wody młodsza o rok Zuzanna Boruszewska, która wśród młodych dziewcząt wykręciła najlepsze punktowe wyniki w trzech konkurencjach (50 i 100 m st. klas., 200 m st. zmien.), notując także trzeci rezultat na 50 metrów kraulem. Z dwoma srebrnymi trofeami powróciła do domu jej rówieśniczka Nadia Kardasz (50 i 100 m klas.), a z jednym Juliusz Trochimczuk, który był drugi w finale 150 metrów stylem zmiennym.

Fot. główne: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL