Z futsalu do amp futbolu – Dmytro Kameko nowym trenerem reprezentacji Polski

Ampfutbolowa reprezentacja Polski ma nowego selekcjonera. Został nim Dmytro Kameko, który do tej pory odnosił liczne sukcesy w futsalu. Były reprezentant Ukrainy, który grał i trenował drużyny w Polsce, na Ukrainie i Białorusi obiecuje wdrożenie do amp futbolu wielu nowych, zaczerpniętych z futsalu rozwiązań oraz walkę o najwyższe trofea. Życzenia powodzenia przekazał mu nawet trener piłkarskiej reprezentacji Polski Czesław Michniewicz.

– Bardzo się cieszę, że będę mógł pracować z reprezentacją Polski w amp futbolu. Zrobię wszystko, żeby pomóc drużynie w rozwoju i osiągnięciu celów. – mówi Dmytro Kameko nowy trener biało-czerwonych. – Zawsze grałem tylko o mistrzostwo. Marzę tylko o zwycięstwach. Jeśli coś robię w życiu, to po to, żeby zdobyć złoty medal! – dodaje.

Jako futsalowy zawodnik Dmytro Kameko zdobył z reprezentacją Ukrainy akademickie mistrzostwo świata w 2012 r. oraz rozegrał w kadrze wiele meczów międzynarodowych. Był również wielokrotnym mistrzem w swojej ukraińskiej ekstraklasy, a grając w Rekordzie Bielsko-Biała wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski.

Kameko, mimo dopiero 38 lat, ma na koncie również sukcesy trenerskie. Jest medalistą ukraińskiej ekstraklasy futsalu (jako szkoleniowiec Tytana Pokrowśke) oraz zdobywcą Pucharu Białorusi (ze Stalicą Mińsk). W marcu 2022, po inwazji Rosji na Ukrainę, Kameko wyjechał z Mińska do Polski, gdzie został grającym asystentem trenera Red Dragons Pniewy. W sezonie 2022/2023 miał być pierwszym szkoleniowcem ekstraklasowego MOKS-u Słoneczny Stok Białystok, ale klub ze względu na problemy organizacyjne anulował kontrakt podpisany z Kameką.

– Dmytro ma za sobą świetną karierę zawodniczą i liczne sukcesy w kadrze oraz w wielu ukraińskich i zagranicznych klubach. Mimo młodego wieku również jako trener zdążył już zdobyć medale w ekstraklasie Ukrainy i Puchar Białorusi – mówi Serhij Władyko, prezes Ukraińskiego Związku Futsalu. – Wysoko oceniam jego umiejętności trenerskie i znając jego determinację, wierzę, że osiągnie upragnione sukcesy z kadrą amp futbolu. Życzę mu tego! – dodaje członek zarządu Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej.

Proces wyboru nowego trenera objaśnia również prezes Polskiego Związku Amp Futbol Mateusz Widłak. – Wspólnie z nowym zarządem stworzyliśmy dokument zawierający wszystkie możliwe drogi poszukiwania trenera oraz ich silne i słabe strony. Następnie stworzyliśmy listę kandydatów ze środowiska ampfutbolowego, zwykłej piłki i właśnie futsalu, którą stale uzupełnialiśmy o nowe nazwiska oraz opinie z miejsc, w których do tej pory pracowali nasi kandydaci. Udało mi się również spotkać i porozmawiać z trenerami, którzy są dla mnie wielkim autorytetami – z Jackiem Magierą i Jackiem Zielińskim – co również pomogło w określeniu najlepszego kierunku poszukiwań. Wybór trenera spoza amp futbolu wydaje się sporym ryzykiem, jednak wierzę w to, że to ryzyko się opłaci i da naszej drużynie zupełnie nowe rozwiązania i nową jakość – podkreśla Widłak.

Bliskie związki pomiędzy różnymi odmiany piłki nożnej zdaje się podkreślać również film  z ogłoszeniem nowego trenera.

– Dmytro, powodzenia! Jedną nogą w finale! – mówi w tym nagraniu trener Czesław Michniewicz, który już we wtorek poprowadzi Roberta Lewandowskiego, Kamila Grosickiego (ambasadorów ampfutbolowej kadry) i ich kolegów do walki w mistrzostwach świata FIFA w Katarze.

Walkę o najwyższe cele zapowiada również główny zainteresowany, czyli świeżo upieczony trener ampfutbolowej kadry.

– Zarząd Polskiego Związku Amp Futbol postawił przede mną jasny cel: finał mistrzostw Europy 2024 – mówi Dmytro Kameko. – Jeżeli już mamy zagrać w finale, to nie po to, żeby go przegrać, dlatego celem musi być mistrzostwo! – dodaje z wiarą nowy trener biało-czerwonych.

————

Informacja prasowa

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL