Dwa złota i srebro polskich żeglarzy na mistrzostwach Europy

Świetne wieści doszły do nas od żeglarzy startujących w Portugalii! Piotr Cichocki został mistrzem Europy w żeglarskiej klasie Hansa 303 rozgrywanych w portugalskim Portimao. Wśród pań na drugiej lokacie uplasowała się Olga Górnaś-Grudzień. Wspólnie sięgnęli też po zwycięstwo w klasie double. 

Nasz żeglarz Piotr Cichocki świetnie spisał się podczas rywalizacji w ramach mistrzostw Europy. Polak siedmiorotnie w dziewięciu wyścigach zajmował pierwszą lokatę. Zmienne warunki  (kręcący z różnych stron wiatr i silny prąd) oraz częste zmiany trasy nie przeszkodziły w zdobyciu złota naszemu zawodnikowi. W dwóch pozostałych wyścigach okazywał się gorszy jedynie od Chrisa Symondsa z Australii. Polak zakończył zmagania z 7 pkt. Symonds uzyskał 18 pkt. Dwie kolejne lokaty przypadły Portugalczykom Joao Pinto (24 pkt.) oraz Pedro Reisowi (31 pkt).

Na trzynastej lokacie z 87 pkt. zakończyła zmagania Olga Górnaś-Grudzień. Polka zajęła wśród kobiet drugą lokatę. Lepsza okazała się Maria Cristina Atzori (61 pkt.). Włoszce dało to dziesiąte miejsce w łącznej klasyfikacji. Trzecia wśród pań była Brytyjka Margaret Foreman (17. lokata open/104 pkt.). Udział brało 23. zawodników oraz 6. zawodniczek.

W rywalizacji w klasie 303 double Piotr Cichocki oraz załogantka Olga Górnaś-Grudzień początkowo wywalczyli z 15 pkt. trzecią lokatę. Do drugiej pozycji dającej złoto mistrzostw Europy zabrakło naprawdę niewiele, bo 2 pkt. To z kolei przypadło w udziale Natalii Hillman-Bernejo i Alanowi Hillmanowi z Wielkiej Brytanii, jednak po burzliwych naradach przy sędziowskim stoliku spowodowanych złożonym przez biało-czerwonych protestem to polską parę ostatecznie sklasyfikowano wyżej. Triumfowali rywale spoza naszego kontynentu, Australijczycy Chris Symonds i Manuella Klinger z Australii (9 pkt.), zatem przy takich rozstrzygnięciach z brązu ME cieszyła się czwarta w klasyfikacji open francuska załoga Gilles Guyon/Olivier Ducroix (22 pkt.). Na 9. lokacie w łącznej rywalizacji uplasowali się Andrzej Bury i Marian Zakowicz z OSW Olsztyn (42 pkt.). Startowało 35 załóg.

———

Fot.: Miguel Paez/World Sailing.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL