Boccia: Krajowa czołówka rywalizowała w Zamościu o medale mistrzostw Polski

Boccia to najprężniej rozwijająca się dyscyplina paraolimpijska wywodząca się od włoskiej gry w bule (bocce), która na dobre zadomowiła się nad Wisłą. W miniony weekend już po raz dziewiąty specjalizujący się w tej dziedzinie zawodnicy przybyli do malowniczego Zamościa, gdzie stoczyli pełne pasji pojedynki o medale mistrzostw Polski.

Uroczystego otwarcia mistrzostw dokonał prezydent „Padwy Północy”, Andrzej Wnuk, który objął te zawody patronatem. Przystępujący do walki o medale gracze o komplety medali rywalizowali w pięciu kategoriach niepełnosprawności: BC1, BC2, BC3, BC4 oraz BC5.

Mistrzostwa stały na bardzo wysokim poziomie. Wielka w tym zasługa Polskiego Związku Bocci, który zorganizował zawody krajowego czempionatu wspólnie z zamojskim Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” oraz Aktywnym Klubem Sportowym Osób Niepełnosprawnych „Krok za krokiem”.

Mistrzem Polski w grupie BC1 został reprezentujący barwy STARTu Poznań Damian Matoga, a szyki starał się mu pokrzyżować zgłębiający na co dzień tajniki bocci w Prometeusie Konopiska Wojciech Lamch. Na najniższy stopień podium wskoczyła klubowa koleżanka Matogi, Kinga Koza, która w spotkaniu o brąz pokonała Roberta Skwaryło z AKSON „Krok za krokiem” Zamość.

W kategorii BC2 poza zasięgiem rywali okazała się Marika Furtak z IKS Zieloni Zielona Góra, która w najważniejszym pojedynku weekendu pokonała uczestnika sierpniowych mistrzostw świata, Mateusza Urbańskiego ze STARTu Lublin. Tuż za podium po porażce z Arkadiuszem Kierojczykiem (START Poznań) uplasował się jego kolega z klubu Patryk Barszczyk.

Bocciści z Zielonej Góry drugie indywidualne złoto mistrzostw Polski zgarnęli w znajdującej się poza programem igrzysk paraolimpijskich kategorii BC5. To zasługa Roberta Dąbrowskiego, który w finale rozprawił się z Markiem Bogaczykiem z IKS Nowy Sącz. Po brąz ku uciesze gospodarzy zawodów sięgnął Mateusz Pawelec, zaś nielubianą przez większość sportowców czwartą pozycję zajął reprezentujący Prometeus Konopiska Rafał Stasiak.

Pozostałe dwie kategorie zakończyły się triumfami graczy ze STARTu Bielsko-Biała. Zgodnie z przewidywaniami w finale BC3 spotkali się Damian Iskrzycki (asystent Dariusz Borowski) wraz z Edytą Owczarz (asystent Krystyna Owczarz) ze STARTu Poznań. Złoty laur zwycięstwa powędrował do Iskrzyckiego, który przed rokiem cieszył się z historycznego dla Polski medalu mistrzostw Europy. W walce o brąz natomiast Adam Kujawa (START Bielsko-Biała) wygrał z Dominikiem Krajewskim (AKSON „krok za krokiem” Zamość).

Wśród zawodników rywalizujących w BC4 triumfował klubowy kolega Iskrzyckiego, Dominik Walczyk. Tytuł wicemistrza Polski powędrował do Andrzeja Janowskiego ze STARTu Kielce, zaś brąz zdobył Andzej Wójcik (Sprawniejsi.pl Włoszczowa). na czwartej pozycji sklasyfikowany został gracz zamojskiego klubu, Mateusz Adamczyk.

————

Fot.: Polski Związek Bocci.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL