Lekkoatletyka: Zofia Dzięcioł ze złotem i rekordem Europy, brąz dla Mikołaja Woźniaka!

Medalowy worek polskich lekkoatletów startujących na mistrzostwach Europy osób z zespołem Downa staje się coraz cięższy! W drugim dniu zawodów biało-czerwoni zdobyli dwa krążki w biegu na 800 metrów. Najcenniejszy kruszec podczas dekoracji odebrała Zofia Dzięcioł, która dodatkowo w finale tej konkurencji rozprawiła się ze „swoim” rekordem Starego Kontynentu.

Wczorajsze sukcesy lekkoatletów zaostrzyły tylko w polskim obozie medalowe apetyty. W sobotę czekały nas równie niemałe emocje z udziałem czworga naszych reprezentantów, którzy tym razem postanowili zmierzyć się z dystansem 800 metrów, a przy okazji też postraszyć europejską czołówkę w konkursie pchnięcia kulą.

Fot. ParaSportowi

Sobotni wieczór bez wątpienia należał do Zofii Dzięcioł. Ta utalentowana i niezwykle wszechstronna 15-latka zgłębia tajniki biegów sprinterskich oraz średniodystansowych w prowadzonym przez Roberta Korzeniowskiego sportowym klubie RK Athletics. Na treningach skrupulatnie realizuje założenia trenera Marcina Gogołka. Podczas zawodów z kolei może liczyć na wsparcie oraz porcję bezcennych wskazówek ze strony trenera ParaSportowych Łukasza Głaska. Ciężka praca pod okiem doświadczonych szkoleniowców zaowocowała pierwszym w jej karierze złotym medalem, któremu dodatkowego blasku dodaje nowy w jej wykonaniu Europy. Aktualna wicemistrzyni świata na 800 metrów na pokonanie całego dystansu potrzebowała 4:07,25 min, co stanowi wynik o blisko 27 sekund lepszy od jej najlepszego dotąd osiągnięcia. Drugą lokatę wywalczyła Chorwatka Lucija Mijolovic, tracąc do Polki 6,04 s. Trzecia była natomiast Turczynka Munevvere Yilmaz finiszująca 27,07 s po naszej zawodniczce. Na czwartym miejscu w sześcioosobowej stawce uplasowała się posiadająca już brąz na 400 metrów Magdalena Dąbrowska, która dotarła do mety w 4:54,98 min.

Fot. ParaSportowi

Z brązowego medalu europejskiego czempionatu cieszy się również Mikołaj Woźniak, przełamując wczorajszą serię czwartych miejsc w konkurencjach rzutu dyskiem oraz oszczepem. Polski lekkoatleta zamknął stawkę sobotniego finału 800 metrów, w którym pobiegło ostatecznie trzech panów. Upragniony krążek dał mu rezultat 3:23,70 min. Mistrzem Starego Kontynentu został Brytyjczyk Mark Palmer, który na pokonanie dystansu dwóch okrążeń potrzebował 3:09,60 min. Srebro otrzymał z kolei Portugalczyk Paulo Henriques finiszujący 2,68 s po zwycięzcy.

Fot. ParaSportowi

Tuż podium tym razem znalazła się nasza podwójna medalistka z Tampere (srebro w dysku, brąz w oszczepie), Zuzanna Szymańska, posyłając kulę w swojej najlepszej próbie na odległość 4,71 m. Wynikiem tym wypełniła minimum na Trisome Games, które w przyszłym roku odbędą się w Antalyi. Po krążki w tej specjalności sięgnęły Turczynka Munevvere Yilmaz TUR (5,99 m), Włoszka Nicole Orlando (5,59 m) oraz Portugalka Helena Soares (5,06 m).

Fot. ParaSportowi

————

Fot. główne: ParaSportowi.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL