Boccia: Marika Furtak i Damian Iskrzycki z brązowymi medalami na poznańskim challengerze

Polska boccia z kolejnymi międzynarodowymi sukcesami! W zakończonym w stolicy Wielkopolski turnieju Poznań 2024 World Boccia Challenger biało-czerwoni sięgnęli po dwa brązowe krążki.

Obsada tegorocznego challengera była bardzo mocna. Na starcie sześciodniowych zmagań (26 czerwca – 1 lipca) pojawili się zawodnicy reprezentujący barwy aż 20 krajów.

Znakomicie w indywidualnych rozgrywkach kategorii BC2 spisała się Marika Furtak, wieńcząc swój udział w turnieju brązowym kruszcem. Zrzeszona na co dzień w Starcie Zielona Góra polska reprezentantka w fazie grupowej pokonała 5:2 Dagmidmaa Davkharbayar z Mongolii oraz 4:2 Greczynkę Elisavet Iosifidou. W ćwierćfinale po zaciętej walce zwyciężyła 4:3 z Czeszką Jiřiną Kreibichovą, by następnie w półfinale ulec 0:5 późniejszej złotej medalistce Belgijce Tinie Pinxten. W meczu o trzecie miejsce ponownie spotkała się z Elisavet Iosifidou, z którą tym razem rozprawiła się 5:3.

Po grupach występ w BC2 zakończyła Marta Wesołek, którą z dalszej gry wyeliminowały porażki 3:5 ze Słowaczką Ivaną Kováčovą oraz 1:5 z Dionysią Tsakiri. Na 1/8 finału zatrzymany został Antoni Kołodenny, który w grupie zwyciężył po dogrywce (3:3) z Tunezyjczykiem Ayedem Ben Youbem i przegrał 3:4 z Brytyjczykiem Reshadem Sarajem, a następnie w swoim pierwszym i zarazem ostatnim pucharze został zatrzymany po dogrywce (4:4) przez mongolskiego gracza Irmuuna Khurelbaatara.

Z bardzo dobrej strony w BC3 pokazał się Damian Iskrzycki, który już za dwa miesiące zadebiutuje z operatorem rampy Dariuszem Borowskim w igrzyskach paralimpijskich w Paryżu. Boccista Startu Bielsko-Biała w grupie odniósł komplet wspaniałych zwycięstw: 10:1 z Chorwatem Tonim Tomiciem, 11:1 z Kazachem Temirlanem Altynsarym oraz 5:3 z Belgiem Arno Van Praetem, dzięki czemu od razu zameldował się w ćwierćfinale. W nim zatriumfował 4:3 nad Grekiem Panagiotisem Katsonisem, by w kolejnej rundzie ulec w tym samym stosunku punktowym Francuzowi Julesowi Menardowi. W meczu o brąz wyższość Polaka musiał uznać Matthew Berry, który został rozgromiony 6:0.

Niewiele do awansu do strefy pucharowej w turnieju BC3 zabrakło Jarosławowi Plewie (asystent Zbigniew Plewa), który w swojej grupie pokonał 12:0 Saudyjczyka Ziyada Aljohani, 4:3 Panagiotisa Katsonisa oraz przegrał 1:4 z najlepszym w poznańskim challengerze Brytyjczykiem Williamem Arnottem. Z ogromnym niedosytem po grupach odpadła także uczestniczka tegorocznych igrzysk Edyta Owczarz z operatorką rampy Krystyną Owczarz, po zwycięstwach 8:2 z Kazaszką Aruzhan Zhengis, 4:0 z Kanadyjką Marylou Martineau oraz porażce 2:9 z Rehab Almgbal z Arabii Saudyjskiej. Los swoich kolegów podzieliła Małgorzata Perlińska (asystentka Natalia Kulus), przegrywając 1:7 z Greczynką Dimitrą Papadopoulou oraz 1:5 z Niemką Nancy Poser.

Tuż za medalową strefą w BC1 znalazła się Kinga Koza, która w fazie grupowej zanotowała zwycięstwo po dogrywce (4:4) z Balzhan Bolekpayevą z Kazachstanu oraz porażkę 3:5 z Francuzką Aurélie Aubert. W półfinale zatriumfowała nad nią 5:0 Czeszka Simona Blažková, a w starciu o brąz Polka nie sprostała ponownie Aurelie Aubert 2:4.

W kategorii BC4 wokół podium zakręcił się Dominik Walczyk, plasując się ostatecznie na czwartej pozycji. W grupach wyższość Polaka musieli uznać Brytyjczyk Tyler Mclelland (4:4 po dogrywce) oraz Francuz Dorian Decarme (6:2). W półfinale nasz reprezentant nie podołał Czechowi Ondřejowi Kaasowi (0:6), natomiast w konfrontacji o brąz gra od początku ułożyła się po myśli Doriana Decarme’a (1:6). Trzy mecze grupowe przegrał Łukasz Jędrocha, ulegając 3:4 Gershonowi Khaimovi z Izraela, 1:7 Ondřejowi Kaasowi oraz 1:4 Kazachowi Ruslanowi Yerembayevowi.

Na zakończenie poznańskiego challengera odbyły się zmagania drużynowe oraz w parach. W turnieju drużyn BC1/2 biało-czerwoni odpadli w ćwierćfinale po przegranej 3:8 z Czechami. Wcześniej w grupie odnieśli zwycięstwo 7:3 z Belgami oraz doznali porażki 4:9 z Tunezyjczykami. W rywalizacji par BC3 Polacy rozgromili w swojej grupie 15:0 Kazachów i 8:0 Kanadyjczyków oraz przegrali 1:4 z reprezentacją Austrii. Ostatecznie wylądowali tuż za podium, ulegając w półfinale Słowakom 0:8 i w meczu o brąz Austriakom 2:5.

————

Zdjęcia: Polski Związek Bocci

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL