ME w pływaniu: Michał Golus z tytułem mistrza Europy!

Wspaniała informacja dotarła do nas z Dublina. Mamy pierwszy złoty medal na mistrzostwach Europy w pływaniu. Najlepszy na dystansie 50 metrów stylem dowolnym (S8) okazał się Michał Golus. Dla Polaka to największy sukces w dotychczasowej karierze. 

22-letni Michał Golus do finału sprintu „kraulem” wszedł z drugim wynikiem porannych eliminacji, tym samym zgłosił akces do medalu w sesji wieczornej. Trenujący w radomskim Wodniku pływak w swojej serii stoczył niezwykle zacięty pojedynek ze Szwajcarem Joshuą Grobem. W sprinterskim wyścigu ciężko było wyłonić zwycięzcę, obaj panowie dotknęli bowiem ściany basenu w identycznym czasie – 28,56 s. Najlepiej w eliminacjach zaprezentował się Ukrainiec Jurij Bożyński, który jedną długość basenu przepłynął w 28,05 s. Polak może mieć aspiracje do medali na ME, na tym dystansie na MŚ w Meksyku w zeszłym roku, był najlepszym z Europejczyków a finiszował na pechowym dla sportowca czwartym miejscu. Przed dzisiejszym finałem wycofał się Ukrainiec. Triumfował we wspaniałym stylu reprezentant Polski Michał Golus. Nasz pływak uzyskał czas 28,06 s. Za nim finiszował z wynikiem słabszym o 0,37 s Joshua Grob ze Szwajcarii. Podium uzupełnił pływak z  Hiszpanii Sergio Salvador Martos Minguet (28,67 s).

Trenujące na co dzień w Gdańsku Monika Belczewska i Nikola Kacik do finału 50 metrów kraulem (S8) awansowały odpowiednio z siódmym i ósmym wynikiem. Obie nasze panie popłynęły w tej samej serii. 24-letnia Belczewska mająca już za sobą występ w finale 200 metrów stylem zmiennym (była w nim ósma) dopłynęła do mety w swoim wyścigu na czwartej pozycji z czasem 36,52 s. Młodsza o siedem lat Kacik, która odczuwa jeszcze w kościach wczorajszy finał 400 metrów stylem dowolnym (8. miejsce), finiszowała tuż za koleżanką, odnotowując ostatecznie rezultat 38,39 s. W finale triumfowała Claire Supiot z Francji z wynikiem 31,22 s, dla której jest to już trzeci w Dublinie medal. Pływaczka „Trójkolorowych” pokonała o 0,12 s Xenię Palazzo z Włoch oraz o 1,25 s Katerynę Denysenko . Monika Belczewska była siódma ze stratą 5,92 s, zaś Nikola Kacik ósma z czasem gorszym od Francuzki o 7,50 s.

Czytaj także: Oliwia Jabłońska mistrzynią Europy!

————

Fot.: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL