Pływanie: Juliusz Sawka mistrzem Europy! Cztery medale biało-czerwonych w Lublinie

Biało-czerwoni wciąż nie zwalniają tempa! Trzeciego dnia pływackich mistrzostw Europy Niesłyszących naszym reprezentantom czterokrotnie udało się stanąć na podium, a drugi złoty krążek do składającego się już z czternastu elementów skarbca dołożył Juliusz Sawka, który na ostatnich metrach wyrwał zwycięstwo rywalom w finale 200 metrów grzbietem.

Podsumowanie pierwszego dnia mistrzostw Europy 

Podsumowanie drugiego dnia mistrzostw Europy

Dla Juliusza Sawki jest to już drugi indywidualny krążek podczas tych mistrzostw. Przed dwoma dniami 21-latek był drugi w finale 100 metrów stylem grzbietowym, dziś spisał się jeszcze lepiej i po pełnym emocji wyścigu na dwukrotnie dłuższym dystansie sięgnął po wymarzone złoto. Sawka dotknął ściany w 2:11,37 min, godząc tym samym dwóch Rosjan, którzy również mieli dziś chrapkę na zwycięstwo. Nasz reprezentant wyprzedził na ostatnich metrach o 0,15 s Romana Ławrowa oraz o 0,62 s Igora Żurawlewa. Na eliminacjach zakończyli swój występ Igor Stempurski i Rafał Wójcik, którzy w 14-osobowej stawce sklasyfikowani zostali ostatecznie na 13. i 14. pozycji.

Zanim przyszło cieszyć się nam z drugiego złotego medalu dla Polski, rozegrany został finał 100 metrów klasykiem z udziełem dwóch Polek. Znakomicie spisała się w nim 15-letnia Julia Chmielewska, która do indywidualnego brązu na krótszym o połowę dystansie oraz srebra w konkurencji 400 metrów stylem zmiennym, dorzuciła dziś srebro. Trenująca na co dzień w jednym ze stołecznych klubów zawodniczka dwie długości basenu pokonała w 1:15,16 min, tracąc tym samym do zwyciężczyni 3,56 s. Tytuł mistrzyni Europy powędrował do Białorusinki Aksany Pietruszenki, która wynikiem 1:11,60 min ustanowiła nowy rekord  mistrzost Europy. Brązowy krążek po zaciętej walce na finiszu wywalczyła ostatecznie Ukrainka Irina Tierieszczenko, jej strata do drugiej pozycji wyniosła 0,41 s. Na siódmym miejscu z czasem 1:17,88 min uplasowała się 14-letnia Julia Dragan, która zrehabilitowała się w pełni w rozgrywanym kilka chwil później finale 800 metrów kraulem. Przez eliminacje „setki” nie zdołały dziś przebrąć Natalia Strzeszewska (15. miejsce) i Paulina Grzelak (17.).

W finale 800 metrów techniką dowolną podobnie jak w rozegranych dzień wcześniej eliminacjach oglądać mogliśmy sześć zawodniczek. Znakomicie zaprezentowała się wspomniana wcześniej Julia Dragan, która tytuł wicemistrzyni Europy przypieczętowała wynikiem 9:49,37 min. Bezkonkurencyjna okazała się Rosjanka Wiktoria Terentiewa, która rezultatem 9:22,81 min poprawiła należący do niej rekord mistrzostw. Stawkę na podium uzupełniła pochodząca z Irlandii Karla Cunningham, a jej strata do zwyciężczyni wyniosła już ponad 35 sekund.

Na sam koniec do rywalizacji o medale przystąpiła nasza męska sztafeta kraulistów 4×200 metrów. Jakub Kramarczyk, Kacper Nowicki, Konrad Powroźnik i Artur Pióro wzięli dziś przykład z naszych pań i do mety dopłynęli na drugiej pozycji. Srebrny krążek dał biało-czerwonym wynik 8:03,01 min, którym to o 1,56 s wyprzedzili trzeci dziś na mecie kwartet z Ukrainy. Po kolejne podczas tych mistrzostw złoto, co już specjalnie nie dziwi, popłynęli Rosjanie, którzy rezultatem 7:49,55 min ustanowili nowy rekord europejskich mistrzostw. W sesji porannej obok Jakuba Kramarczyka i Kacpra Nowickiego oglądać mogliśmy na starcie Rafała Wójcika i Igora Stempurskiego.

Na półfinale 50 metrów stylem dowolnym swój dzisiejszy występ zakończył Artur Pióro. Wynik, jaki w nim uzyskał – 25,43 s, dał mu dziesiąte miejsce (do finału kwalifikowała się najlepsza ósemka). Na eliminacjach swoją przygodę zakończył w tej konkurencji Kacper Nowicki, który na 34 sklasyfikowanych zawodników był 22. Los kolegi w eliminacjach 50-tki delfinem podzieliły Nina Bęben (10.), Anna Zadworna (11.), Sandra Michałowska (15.) i Paulina Prusik (20.).

————

Fot.: Oficjalny fanpage Artura Pióro.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL