Fot. Adam Nurkiewicz/Polska Fundacja Paraolimpijska

Pięć medali polskich kolarzy na Pucharze Świata w Kanadzie

Pięć medali (złoto, dwa srebra i dwa brązy) to dorobek polskich kolarzy w zakończonym w niedzielę w kanadyjskim Quebecu Pucharze Świata. W drugiej części rywalizacji na szosie po srebro w wyścigu ze startu wspólnego pojechał Krzysztof Plewa, natomiast na najniższym stopniu podium znaleźli się Rafał Wilk oraz żeński tandem w składzie Justyna Kiryła wraz z pilotką Kamilą Wójcikiewicz.

W trzeciej i zarazem ostatniej w sezonie odsłonie Pucharu Świata w kolarstwie szosowym wystartowało blisko 250 sportowców z niepełnosprawnością z 38 krajów. Dla uczestniczących w nim zawodników była to próba generalna przed mistrzostwami świata w Baie-Comeau, które rozegrane zostaną już w tym tygodniu (11-14 sierpnia). Biało-czerwoni z optymizmem mogą spoglądać w przyszłość – rywalizację w Quebecu zakończyli z dorobkiem pięciu krążków, co stanowi dobrą prognozę przed nadchodzącym czempionatem.

Pucharowy weekend w Kanadzie do udanych może zaliczyć Krzysztof Plewa, który otarł się o podium w czwartkowej czasówce, a dwa dni później w wyścigu ze startu wspólnego dowiózł do mety srebrny medal. W grupie kolarzy startujących na handbike’u (kat. H5) nasz reprezentant finiszował 28 sekund za najszybszym na trasie Portugalczyku Luisie Coscie. Trzeci w stawce był Włoch Diego Colombari.

Dwukrotnie w czołowej trójce w grupie H4 zameldował się Rafał Wilk. Multimedalista mistrzostw świata i igrzysk paraolimpijskich na inaugurację w Kanadzie sięgnął w czasówce po srebro, natomiast w starcie wspólnym zgarnął brąz. Podwójne zwycięstwo w Quebecu odniósł Austriak Thomas Fruhwirth, który na długim dystansie wypracował sobie 22 sekundy przewagi nad cieszącym się ze srebra Francuzem Mathieu Bosredonem oraz 3:10 min nad 47-letnim Polakiem.

Pierwsza w karierze pucharowa wygrana w indywidualnej jeździe na czas oraz wysoka piąta pozycja w wyścigu ze startu wspólnego to weekendowe osiągnięcia Rafała Szumca, którego od drugiego w Kanadzie podium dzieliło 20 sekund. Dzięki równej jeździe przez cały sezon 39-latek objął fotel lidera w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Rywalizację w H3 zdominowali Włosi, zdobywając komplet medali. Triumfował Federico Mestroni przed Mirko Testą oraz Paolo Cecchetto.

Na piątym miejscu w czasówce uplasował się Rafał Mikołajczyk, powtarzając ten wynik w sobotnim starcie wspólnym. Fantastyczny pojedynek o zwycięstwo stoczyli ze sobą Belg Maxime Hordies oraz Włoch Fabrizio Cornegliani, rozstrzygając go na korzyść Belga o pięć sekund. Brązowy krążek powędrował do Fina Teppo Polviego.

Z niedosytem indywidualną jazdę na czas kończyły ścigające się na tandemie Justyna Kiryła z pilotką Kamilą Wójcikiewicz, które w pierwszej konkurencji znalazły się tuż za podium. We wczorajszym wyścigu ze startu wspólnego obie panie na finiszu skutecznie odparły atak Candice Kennedy oraz Kelly Fettes z Australii, zajmując tym samym trzecią lokatę. Dwa najcenniejsze medale, podobnie jak w czasówce, zdobyły Irlandki. Poza zasięgiem rywalek ponownie okazały się Katie-George Dunlevy z Eve McCrystal, natomiast srebro przypadło Josephine Healion i Lindzie Kelly.

O prawdziwym pechu mogą mówić Piotr Kołodziejczuk z pilotem Michałem Podlaskim, którzy po dobrym szóstym miejscu w czasówce jechali w czołówce wczorajszego wyścigu tandemów. Defekt roweru na ostatnim okrążeniu pozbawił ich szansy na pierwszy wspólny medal. Po raz drugi w Quebecu zatriumfowali Holendrzy Tristan Bangma z Patrickiem Bosem, wyprzedzając o błysk szprychy francuski duet w składzie Alexandre Lloveras i Maxime Gressier. Brąz trafił do Joana Sanso Riery oraz Francisco Rusa Garcii z Hiszpanii.

Wyniki – wyścig ze startu wspólnego:

Handbike H1 – 26,4 km:
 1. Maxime Hordies (Belgia) – 1:13:14
 2. Fabrizio Cornegliani (Włochy) + 5 s
 3. Teppo Polvi (Finlandia) +3:02

  5. Rafał Mikołajczyk (POLSKA) +6:17
Handbike H3 – 61,6 km:
 1. Federico Mestroni (Włochy) – 1:49:25
 2. Mirko Testa (Włochy) +27 s
 3. Paolo Cecchetto (Włochy) +2:12

  5. Rafał Szumiec (POLSKA) +2:32
Handbike H4 – 61,6 km:
 1. Thomas Fruhwirth (Austria) – 1:37:11
 2. Mathieu Bosredon (Francja) +22 s
 3. Rafał Wilk (POLSKA) +3:10
Handbike H5 – 61,6 km:
 1. Luis Costa (Portugalia) – 1:43,47
 2. Krzysztof Plewa (POLSKA) +28 s
 3. Diego Colombari (Włochy) +55 s
Tandemy – 79,2 km:
 1. Katie-George Dunlevy/Eve McCrystal (Irlandia) – 2:04:49
 2. Josephine Healion/Linda Kelly (Irlandia) +1:51
 3. Justyna Kiryła/Kamila Wójcikiewicz (POLSKA) +12:59
Tandemy – 96,8 km:
 1. Tristan Bangma/Patrick Bos (Holandia) – 2:16:11
 2. Alexandre Lloveras/Maxime Gressier (Francja) +0,0 s
 3. Joan Sanso Riera/Francisco Rus Garcia (Hiszpania) +1:07

  Piotr Kołodziejczuk/Michał Podlaski (POLSKA) – nie ukończyli

————

Fot. (ilustr.) Adam Nurkiewicz/Polska Fundacja Paraolimpijska

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL