Pjongczang 2018: Witold Skupień na piątym miejscu! Spektakularny wyczyn Kanadyjczyka McKeevera

Witold Skupień zajął piąte miejsce w rozgrywanym dzisiejszej nocy biegu na dystansie 20 kilometrów techniką dowolną, złotym medalistą w grupie stojącej został Ukrainiec Igor Rieptiuch. Bez wątpienia jednak największym bohaterem tej nocy pozostanie 38-letni Kanadyjczyk Brian McKeever, który w kategorii niewidomych i niedowidzących sięgnął po jedenasty (!) w swojej karierze mistrzowski tytuł.

W dniu dzisiejszym zarówno panowie z grupy stojącej oraz startujący z przewodnikiem rywalizowali na dystansie 20 kilometrów techniką dowolną. Wśród zawodników stojących swoje aspiracje do medali zgłosiło 18 zawodników. Witold Skupień (LW5/7), który w tegorocznym sezonie Pucharu Świata najlepszy wynik odnotował właśnie w biegu długim (w ostatnich zawodach rozgrywanych w Vuokatti zajął trzecie miejsce w klasyku), na trasę dzisiejszej łyżwy wyruszył jako trzeci od końca. 28-letni zawodnik trenujący na co dzień w KS Obidowiec Obidowa przez pierwszą część dystansu dość długo utrzymywał się na czwartej pozycji. Drugą część dystansu pobiegł nieco wolniej, na mecie uzyskał wynik 49:02,8 min, co pozwoliło mu zająć wysoką piątą pozycję, najlepszą jak dotąd w jego indywidualnych występach na igrzyskach. Pod nieobecność dobrze spisujących się w tym roku rosyjskich zawodników, pierwszego przed czterema laty w Soczi Ruszana Minnegułowa czy też Aleksandra Pronkowa, po tytuł mistrza paraolimpijskiego sięgnął Ukrainiec Igor Rieptiuch. Reprezentant naszych wschodnich sąsiadów złoty medal wygrał z blisko dwuminutową przewagą nad sobotnim triumfatorem biathlonowego sprintu, Francuzem Benjaminem Davietem. Na trzeciej pozycji uplasował się Norweg Hakon Olsrud. Witold Skupień, który sobotni bieg biathlonowy ukończył na miejscu jedenastym, miał czas wolniejszy od Ukraińca o 4:10,4 min. Nasz aktualny wicemistrz świata w sprincie po przekroczeniu linii mety był nieco zawiedziony swoją postawą. Celował w podium, do którego finalnie zabrakło mu nieco ponad 1:50 min. Polaka czekać będą jeszcze dwa indywidualne starty, w liczącym 1,5 km sprincie oraz na 10 km techniką klasyczną, w których będzie miał szanse na poprawienie tej lokaty.

Kilkadziesiąt minut później na trasę 20 km łyżwy wyruszyli wraz z przewodnikami zawodnicy z grupy niedowidzących i niewidomych. Kibice przybyli dopingować swoich ulubieńców stali się naocznymi świadkami czegoś absolutnie wyjątkowego. 38-letni Kanadyjczyk Brian McKeever, któremu już za życia stał się w swoim kraju legendą (więcej o nim przeczytacie TUTAJ), pobiegł po swój jedenasty w karierze złoty medal igrzysk paraolimpijskich. Tym samym McKeever, który w swoim sportowym dorobku posiada jeszcze dwa srebrne krążki wywalczone w biegach, w medalowej klasyfikacji wszech czasów tej dyscypliny wśród mężczyzn przesunął się z trzeciej na pierwszą pozycję, spychając tym samym na odpowiednio drugie i trzecie miejsce Niemca Franka Hoefle oraz Norwega Terje Loevaasa. Więcej złota ma w swoim dorobku tylko Norweżka Ragnhild Myklebust, która na najwyższym stopniu podium meldowała się aż 16-krotnie. Startujący wraz z przewodnikiem Grahamem Nishikawą zawodnik na metę dzisiejszego biegu przybył z czasem 46:02,4 min. Na drugim miejscu uplasował się Białorusin Igor Hołub, trzeci w tej konkurencji był natomiast niewidomy Francuz Thomas Clarion. Najlepszym z Polaków okazał się dziś Piotr Garbowski. Najstarszy w naszej ekipie zawodnik dwudziestkę łyżwą  wraz z przewodnikiem Jakubem Twardowskim ukończył na dziewiątej pozycji. Jego strata do McKeevera wynosiła 7:44,0 min. Biegnący wraz z Wojciechem Suchwałko Łukasz Kubica jako jedyny z czternastoosobowej stawki potrzebował więcej niż godzinę na pokonanie całej trasy, ze stratą 15:11,5 min był ostatnim z grona trzynastu zawodników, którzy dobiegli do mety.

Do mety dzisiejszego biegu kobiet z grupy stojącej nie dotarła także debiutująca w igrzyskach 18-letnia Iweta Faron. Polka stopniowa zaczęła opadać z sił i w tej sytuacji jedynym słusznym rozwiązaniem było zejście z trasy. Obsada podium dzisieszych 15 km techniką dowolną była identyczna, jak zakończonego przed dwoma dniami sprinterskiego biathlonu. Po złoty medal sięgnęła więc zatem startująca pod flagą neutralną Jekaterina Rumiancewa z Rosji, drugą pozycję zajęła jej rodaczka Anna Milenina, a trzecia była Ukrainka Liudmiła Liaszenko. Rumiancewa jako jedyna z 11-osobowej stawki po zastosowaniu przeliczników uzyskała rezultat poniżej 50 minut – 49:37,6 min. Wśród pań niewidomych i niedowidzących tytuł mistrzowski wywalczyła Białorusinka Swietłana Sachanienka. Zdobywczyni srebrnego krążka, mowa tu o Ukraince Oksanie Szyszkowej, przegrała z nią na finiszu o 7,8 s. Pierwszą trójkę uzupełniła rodaczka Rumiancewej, Michalina Łysowa.

Wyniki – biegi długie:

Grupa zaw. stojących, mężczyźni 20 km techniką dowolną:

 1. Igor Rieptiuch (Ukraina, LW8) – 44:52,4 min
 2. Benjamin Daviet (Francja, LW2) – 46:48,9 min
 3. Hakon Olsrud (Norwegia, LW8)  – 47:10,6 min

5. Witold Skupień (POLSKA, LW5/7) – 49:02,8 min

Grupa zaw. niewidomych i niedowidzących, mężczyźni 20 km techniką dowolną:

 1. Brian McKeever (Kanada, B3) – 46:02,4 min
 2. Jurij Hołub (Białoruś, B3) – 47:07,7 min
 3. Thomas Clarion (Francja, B1) – 47,24,4 min

9. Piotr Garbowski (POLSKA, B3) – 53:46,4 min
13. Łukasz Kubica (POLSKA, B3) – 1:01:13,9 godz.

Grupa zaw. stojących, kobiety 15 km techniką dowolną:

 1. Jekaterina Rumiancewa (Sportowiec neutralny, LW5/7) – 49:37,6 min
 2. Anna Milenina (Sportowiec neutralny, LW8) – 50:55,6 min
 3. Liudmiła Liaszenko (Ukraina, LW8) – 51:06,6 min

Iweta Faron (POLSKA, LW8) – nie ukończyła

Grupa zaw. niewidomych i niedowidzących, mężczyźni 15 km techniką dowolną:

 1. Swiatłana Sachanienka (Białoruś, B2) – 49:11,7 min
 2. Oksana Szyszkowa (Ukraina, B2) – 49:19,5 min
 3. Michalina Łysowa (Sportowiec neutralny, B2) – 52:29,2 min

————

Fot. Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL