Pływanie: Oliwia Jabłońska popłynęła w Berlinie po nowy rekord Europy!

To był bez wątpienia polski dzień na pływalni w Berlinie. Biało-czerwoni wielokrotnie meldowali się na podium otwartych mistrzostw Niemiec, a dopełnieniem udanej soboty okazał się nowy rekord Europy ustanowiony przez Oliwię Jabłońską na dystansie 200 metrów stylem motylkowym.

Już odbywające z samego rana pływackie konkurencje przyniosły biało-czerwonym cztery krążki, wszystkie srebrnego koloru. Medalowy worek rozwiązał Michał Golus (S8), który cztery długości basenu pokonał w 2:27,19 min (729 pkt.), co przełożyło się na drugą pozycję w rozgrywanych na czas zmaganiach 200 metrów stylem motylkowym. Chwilę później w ślady starszego kolegi poszła Oliwia Jabłońska. Uzyskany przez 21-latkę rezultat 2:34,22 min (701 pkt.) od dziś jest nowym rekordem Europy w klasie startowej S10. Do rekordu świata już coraz bliżej!

Kolejne srebrne krążki w porannym bloku startowym wywalczone zostały przez nasze sztafety 4×100 metrów stylem zmiennym, w których zarówno Golus jak i Jabłońska popłynęli na przedostaniej zmianie. Męski team w składzie Dawid Tomczyk, Patryk Biskup, Michał Golus i Igor Hrehorowicz zameldował się na mecie z wynikiem 4:49,48 min (578 pkt.). Żeńska drużyna, której szeregi poza Oliwią Jabłońską zasiliły Nikola Kacik, Paulina Woźniak oraz Monika Belczewska, na pokonanie ośmiu długości basenu potrzebowała 5:39,59 min (524 pkt.).

Z brązowego krążka za 400 metrów kraulem wśród młodzieży cieszy się może jeszcze Igor Hrehorowicz (S9), który dzięki udanym eliminacjom wystąpił dziś w finale B. Wynik, jaki w nim uzyskał 4:39,15 min (717 pkt.), pozwolił mu zająć w tym finale czwarte miejsce, czternaste w generalnej klasyfikacji. 16-latka mogliśmy oglądać także w młodzieżowym finale 50 metrów stylem dowolnym wygranym co prawda z czasem 27,81 s (622 pkt.), lecz w finałach B i C znalazło się trzech chłopaków, którzy spisali się jeszcze lepiej i nasz zawodnik ostatecznie musiał zadowolić się czwartą lokatą.

Jedyną zawodniczką, której udało się dziś wywalczyć bezpośredni awans do finału A, była Oliwia Jabłońska. Wynik, z jakim dotknęła ściany – 4:36,01 min (871 pkt.), pozwolił jej zająć ostatecznie na 400 metrów techniką dowolną pozycję tuż za podium. Na szóstym miejscu w finale B znalazła się Paulina Woźniak, a piąty w finale C 50-tki kraulem był niewidomy Wojciech Wojciech Makowski.

Dwukrotnie w młodzieżowych finałach popłynęła 14-letnia Aleksandra Ochtera, która mając na uwadze starty jej nieco starszych koleżanek w finałach A, B i C, na 50 metrów kraulem była dziewiąta, a 50 metrów żabką ukończyła ostatecznie na dziesiątej pozycji. Szestaste miejsce na 50-tkę klasykiem zajął z kolei starszy od niej o rok Juliusz Trochimczuk.

Podsumowanie pierwszego dnia startów

Podsumowanie drugiego dnia startów

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL