Pływanie: Polska z jedenastoma medalami mistrzostw Europy

Jedenaście medali to dorobek polskich pływaków w zakończonych otwartych mistrzostwach Europy, które w dniach 16-22 maja gościła portugalska miejscowość Funchal na Maderze. Najwięcej kruszcu dostarczyła biało-czerwonej ekipie Oliwia Jabłońska, która trzykrotnie sięgnęła po tytuł wicemistrzowski i raz stanęła na najniższym stopniu podium.

Na portugalską wyspę Madera udała się piętnastoosobowa polska reprezentacja, w składzie której znalazło się jedenastu pływaków oraz cztery pływaczki. Łącznie w szóstej edycji europejskiego czempionatu, który miał otwarty charakter, wystartowało 370 zawodników z 47 krajów. Impreza stała na bardzo wysokim poziomie sportowym, co zwiastuje arcyciekawą rywalizację podczas tegorocznych igrzysk paraolimpijskich, które na przełomie sierpnia i września odbędą się w Tokio. Biało-czerwoni w drugim po igrzyskach najważniejszym międzynarodowym wydarzeniu pływackim jedenastokrotnie meldowali się na podium. W tak okazałym dorobku tym razem zabrakło niestety złotego krążka, który w piękny sposób spuentowałby siedmiodniowe zmagania w Olympic Swimming Pool Complex. Siedem srebrnych i cztery brązowe medale ostatecznie zaowocowały siedemnastą lokatą w europejskiej klasyfikacji.

Z Madery wracam z czterema medalami i wieloma wnioskami! To był świetny test przed najważniejszym wydarzeniem, ale przede wszystkim radość z powrotu do regularnych startów. – Oliwia Jabłońska nie kryła zadowolenia ze swojej postawy podczas mistrzostw, choć brak złota z pewnością może dawać poczucie niedosytu. 24-latka była zdecydowanie najmocniejszym ogniwem w polskiej reprezentacji – wystartowała w czterech konkurencjach i każdą z nich przypieczętowała medalem. W rywalizacji na 100 metrów stylem motylkowym, 200 metrów zmiennym oraz 400 metrów dowolnym wywalczyła tytuły wicemistrzyni Starego Kontynentu, zaś w wyścigu na setkę kraulem dopłynęła do mety na trzecim miejscu.

Po dwa srebrne i jednym brązowym krążku dołożyli od siebie Wojciech Makowski oraz Jacek Czech. – Historia tych mistrzostw Europy nawet nie przyszłaby mi wcześniej do głowy: fałszywie dodatni wynik testu na koronawirusa, powtarzanie testów, dolot na miejsce z opóźnieniem, trzy starty, trzy medale – tak swój pobyt na Maderze na gorąco relacjonuje Makowski. 29-latek był drugi na 50 metrów kraulem i 100 metrów grzbietem oraz trzeci na dystansie 100 metrów stylem dowolnym. Najstarszy i najbardziej doświadczony w ekipie 45-letni Jacek Czech plasował się z kolei na drugich pozycjach w zmaganiach na 50 i 100 metrów grzbietem, a brązowy krążek przyniósł mu finał 200 metrów kraulem, w którym aż o 19 sekund poprawił swoją życiówkę.

Medalowy dorobek biało-czerwonych domknął brąz Alana Ogorzałka, który w debiucie na mistrzostwach kontynentu był trzeci na 400 metrów techniką dowolną. 17-latek to bez wątpienia jedna z nadziei polskiego pływania z widokami na bogatą w sukcesy międzynarodową karierę.

W sobotę bez medali

Ostatni dzień mistrzostw Europy nie przyniósł polskim reprezentantom medali. Na eliminacjach 100 metrów stylem klasycznym (SB8) przepadł Igor Hrehorowicz, zajmując ostatecznie trzynaste miejsce (1:29,46 min). Jego los podzieliła Zuzanna Boruszewska, która w porannych zmaganiach 50 metrów kraulem (S9) uzyskała dziesiąty wynik (33,45 s).

Do finału setki grzbietem (S10) zdołała się przebić Aleksandra Ochtera, która eliminacje zakończyła na ósmym miejscu z czasem 1:24,60 min. W medalowym wyścigu nasza reprezentantka zdołała urwać z tego wyniku jeszcze 1,08 s, jednak nie przełożyło się to na poprawę jej lokaty. Po swój piąty krążek, w tym czwarty złoty popłynęła jedna z rewelacji tych mistrzostw Bianka Pap. 21-letnia Węgierka skutecznie odparła atak francuskich zawodniczek, które uzupełniły stawkę na podium, pokonując dwie długości basenu w 1:07,43 min. Na odpowiednio drugim i trzecim miejscu finiszowały Anaelle Roulet (1:08,88 min) oraz Emeline Pierre (1:11,78 min).

W finale 200 metrów techniką dowolną (S3) zaprezentował się Kamil Otowski. Zawodnik IKS AWF Warszawa wpłynął na metę z czasem 4:40,53 min, co w siedmioosobowej stawce pozwoliło mu zajął szóstą lokatę. Kolejny dobry występ odnotował Ukrainiec Denys Ostapczenko, który złoto w tej konkurencji przypieczętował rezultatem 3:25,29 min. Srebro powędrowało do Włocha Vincenzo Boni (3:30,79 min), a brąz przypadł drugiemu z ukraińskich zawodników Sergijowi Palamarczukowi (3:47,11 min).

Polscy medaliści pływackich mistrzostw Europy:

Srebro (7):

 • Oliwia Jabłońska – 200 metrów stylem zmiennym (SM10)
 • Oliwia Jabłońska – 400 metrów stylem dowolnym (S10)
 • Oliwia Jabłońska – 100 metrów stylem motylkowym (S10)
 • Wojciech Makowski – 50 metrów stylem dowolnym (S11)
 • Wojciech Makowski – 100 metrów stylem grzbietowym (S11)
 • Jacek Czech – 100 metrów stylem grzbietowym (S2)
 • Jacek Czech – 50 metrów stylem grzbietowym (S2)

Brąz (4):

 • Alan Ogorzałek – 400 metrów stylem dowolnym (S10)
 • Jacek Czech – 200 metrów stylem dowolnym (S1-S2)
 • Wojciech Makowski – 100 metrów stylem dowolnym (S11)
 • Oliwia Jabłońska – 100 metrów stylem dowolnym (S10)

————

Screen: IPC

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL