Przeżyjmy to jeszcze raz… Medaliści igrzysk paraolimpijskich w Pekinie 2008

Po igrzyskach paraolimpijskich w Atenach, z których biało-czerwoni powrócili do kraju z 54 medalami, oczekiwania na powtórkę tego wyniku (lub choćby zbliżenie się do niego) cztery lata później w Pekinie były ogromne. Ostatecznie zarówno kibice jak i sami zawodnicy musieli zadowolić się dużo skromniejszym, bo liczącym 30 krążków dorobkiem.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

W stolicy Chin 94-osobowa reprezentacja Polski, dla której był to 10. jubileuszowy start w letnich igrzyskach paraolimpijskich, sięgnęła po 5 złotych, 12 srebrnych i 13 brązowych medali, co przełożyło się na 18. pozycję w końcowym zestawieniu tej imprezy. Na czele klasyfikacji znaleźli się gospodarze igrzysk, Chińczycy, którzy triumfowali w 89 spośród wszystkich 472 rozegranych konkurencji. Dodatkowo reprezentanci Państwa Środka wypełnili róg obfitości 70 krążkami z kruszcu srebrnego i 52 z brązowego, co dało im łącznie 211 miejsc na podium. Dla porównania znajdująca się na drugim miejscu Wielka Brytania mogła pochwalić się 102 lokatami na tak zwanym „pudle”. Brytyjczycy okazali się najlepsi w 42 konkurencjach, a na dwóch pozostałych stopniach podium stawali odpowiednio 29 i 31 razy. Trzecią siłę tych igrzysk, z 99 wywalczonymi medalami (36-35-28), stanowiła natomiast reprezentacja Stanów Zjednoczonych.

Klasyfikacja medalowa igrzysk paraolimpijskich w Pekinie (opracowanie własne)

Prawdziwą biało-czerwoną gwiazdą igrzysk w Pekinie okazała się pływaczka Katarzyna Pawlik. Licząca wówczas 19 lat zawodniczka z powodzeniem obroniła wywalczony cztery lata wcześniej złoty medal na dystansie 400 metrów stylem dowolnym. Na podium w stolicy Chin stawała jeszcze trzykrotnie, dzięki czemu dziś może się poszczycić kolekcją, która składa się z siedmiu paraolimpijskich trofeów. Joanna Mendak, jej koleżanka z pływalni, starsza od niej zaledwie o dzień, igrzyska te również mogła zaliczyć do bardzo udanych. Z chińskiego basenu wyłowiła bowiem trzy krążki, po jednym z każdego koloru. W finale 100 metrów motylkiem, w którym broniła tytułu z 2004 roku z Aten, ponownie była najlepsza. Wart podkreślenia jest również fakt, że w Chinach nasi pływacy sięgnęli łącznie po 10 medali, co stanowiło dokładnie 1/3 całego dorobku Polaków.

Jeden krążek więcej niż pływacy przywieźli z azjatyckich igrzysk lekkoatleci. Sympatycy „królowej sportu” tym razem musieli zadowolić się zaledwie jednym złotem oraz czterema drugimi i sześcioma trzecimi lokatami na podium. Swój dziewiąty krążek w karierze wywalczył Mirosław Pych. Pochodzący ze Słubic zawodnik, na co dzień rywalizujący w kategorii osób niedowidzących, tym razem był trzeci w rzucie oszczepem. W jego imponującym sportowym CV można w sumie znaleźć 5 złotych oraz 2 srebrne i 2 brązowe medale, co plasuje go aktualnie na 13. miejscu w polskiej klasyfikacji wszech czasów. Z trzema krążkami, obronionym przez Natalię Partykę złotem oraz dwoma srebrami, powrócili do kraju tenisiści stołowi. Po dwa medale wywalczyli natomiast przedstawiciele kolarstwa szosowego (1-0-1), podnoszenia ciężarów (0-1-1), a także szermierki (0-0-2).

Poniżej można zobaczyć finałowy wyścig na dystansie 100 metrów stylem dowolnym (kat. S10) z udziałem Katarzyny Pawlik, w którym sięgnęła po srebrny medal.

Złoto (5):

Marcin Awiżeń – lekkoatletyka, 800 m (T46)
Andrzej Zając, Dariusz Flak – kolarstwo szosowe, wyścig ze startu wspólnego (B)
Joanna Mendak – pływanie, 100 m stylem motylkowym (S12)
Katarzyna Pawlik – pływanie, 400 m stylem dowolnym (S10)
Natalia Partyka – tenis stołowy, gra pojedyncza (kl. 10)

Srebro (12):
Tomasz Blatkiewicz – lekkoatletyka, pchnięcie kulą (F37/38)
Alicja Fiodorow – lekkoatletyka, 200 m (T46)
Paweł Piotrowski – lekkoatletyka, rzut oszczepem (F35/36)
Piotr Grudzień – tenis stołowy, gra pojedyncza (kl. 8)
Krzysztof Smorszczewski – lekkoatletyka, pchnięcie kulą (F55/56)
Justyna Kozdryk – trójbój siłowy (44 kg)
Joanna Mendak – pływanie, 200 m stylem zmiennym (SM12)
Katarzyna Pawlik – pływanie, 100 m stylem dowolnym (S10)
Katarzyna Pawlik – pływanie, 50 m stylem dowolnym (S10)
Damian Pietrasik – pływanie, 100 m stylem grzbietowym (S11)
Paulina Woźniak – pływanie, 100 m stylem klasycznym (SB8)
Natalia Partyka, Małgorzata Grzelak – tenis stołowy, gra drużynowo (kl. 6-10)

Brąz (13):
Renata Chilewska – lekkoatletyka, rzut oszczepem (F35-38)
Renata Chilewska – lekkoatletyka, pchnięcie kulą (F35/36)
Alicja Fiodorow – lekkoatletyka, 100 m (T46)
Paweł Piotrowski – lekkoatletyka, pchnięcie kulą (F35/36)
Mirosław Pych – lekkoatletyka, rzut oszczepem (F11/12)
Ewa Zielińska – lekkoatletyka, skok w dal (F42)
Krzysztof Kosikowski, Artur Korc – kolarstwo szosowe, jazda na czas (B)
Ryszard Rogala – trójbój siłowy (90 kg)
Joanna Mendak – pływanie, 100 m stylem dowolnym (S12)
Katarzyna Pawlik – pływanie, 200 m stylem zmiennym (SM10)
Grzegorz Polkowski – pływanie, 100 m stylem dowolnym (S11)
Dariusz Pender – szermierka, szpada indywidualnie (kat. A)
Radosław Stańczuk – szermierka, floret indywidualnie (kat. A)

(Medalowe zestawienia jak i lista medalistów przygotowane zostały samodzielnie na podstawie danych MKPar)

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL