Biegi narciarskie: Witold Skupień wygrał Puchar Świata! Polak wciąż na czele klasyfikacji generalnej

Witold Skupień w nowym pucharowym sezonie nie zwalnia tempa! Po czwartym oraz drugim miejscu w fińskim Vuokatii nasz dwukrotny paraolimpijczyk po raz pierwszy w karierze stanął na najwyższym stopniu podium w odbywającym się dziś sprincie techniką klasyczną, dzięki czemu umocnił się na czele generalnej klasyfikacji Pucharu Świata.

Zarówno panowie jak i panie z grupy siedzącej o medale w dzisiejszych sprintach rywalizowali na dystansie 800 metrów. 400 metrów więcej techniką klasyczną do przebiegnięcia mieli zawodnicy z grupy stojącej oraz startujący z przewodnikiem. Rywalizację rozpoczęto od kwalifikacji mających na celu wyłonienie półfinalistów. Awans do półfinałów z dwóch pierwszych grup uzyskiwała najlepsza dwunastka, w przypadku zawodników z dysfunkcją narządu wzroku do kolejnej rundy przechodziła czołowa ósemka.

Wyśmienitą dyspozycję w fińskim Vuokatti prezentuje Witold Skupień (LW5/7). 29-latek w swoim pierwszym w tym sezonie pucharowym starcie w rozgrywanym techniką klasyczną biegu na dystansie 10 km uplasował się w grupie stojącej tuż za podium. Dzień później zajął drugie miejsce w biegu na 5 km łyżwą, dzięki czemu wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Po dzisiejszym zwycięstwie w sprincie klasykiem będącym bez wątpienia jednym z ważniejszych sportowych osiągnięć w karierze zawodnik KS Obidowiec Obidowa umocnił się na czele tego zestawienia. Po trzech startach Polak zgromadził na swoim koncie 230 punktów i ma przewagę 30 „oczek” nad plasującym się tuż za nim Ukraińcem Grigorijem Wowczyńskim. W eliminacjach sprintu Skupień pobiegł spokojnie, awans do półfinału wywalczył z szóstej pozycji z czasem 3:07,42 min. W kolejnych dwóch rundach nasz reprezentant pozbawił złudzeń swoich rywali, wygrywając najpierw półfinał, a następnie finał. Srebrny krążek ostatecznie zdobył Wowczyńskij, a brąz Japończyk Taiki Kawayoke.

Z dwunastego miejsca awans do półfinału sprintu w grupie stojącej uzyskała 19-letnia Iweta Faron (LW8). Trzecia zawodniczka wczorajszych biathlonowych zmagań podczas kwalifikacji wpadła na metę z czasem 4:03,59 min. Najmłodsza w polskiej ekipie zawodniczka w swoim półfinałowym biegu była piąta (do finału kwalifikowały się trzy najszybsze panie) i w końcowej klasyfikacji dzisiejszego Pucharu Świata wylądowała na dziesiątej pozycji. Trzecie z rzędu zwycięstwo w tym sezonie odniosła Norweżka Vilde Nielsen, a tuż za nią znalazły się Kanadyjka Natalie Wilkie oraz Ukrainka Liudmiła Liaszenko.

Bliski awansu do półfinału w grupie narciarzy niewidomych i niedowidzących był Piotr Garbowski (B3). Biegającego na co dzień z przewodnikiem Jakubem Twardowskim 45-letniego zawodnika od ostatniego dającego kwalifikację ósmego miejsca dzieliło 0,46 s. Polak ostatecznie dobiegł do mety w 3:14,57 min i w 14-osobowej stawce był dziewiąty. Dwunaste miejsce w eliminacjach zajął Łukasz Kubica (B3) wraz Eweliną Marcisz (3:40,8 min), a Paweł Gil (B3) wraz z Michałem Lańdą domknęli tabelę (3:58,20 min). W trzymającym do końca w napięciu finale złoto zgarnął Szwed Zebastian Modin (przewodnik Jerry Ahrlin), srebro powędrowało do kanadyjskiego mutlimistrza Briana McKeevera (przewodnik Graham Niskikawa), a brąz zdobył Białorusin Jurij Hołub (przewodnik Dzmitri Budziłowicz).

W eliminacjach sprintu grupy siedzącej czternastą lokatę z czasem 2:09,09 min zajął Kamil Rosiek (LW12). Czterokrotniego uczestnika igrzysk paraolimpijskich od dającej miejsce w półfinale dwunastej pozycji dzieliło 2,62 s. Wielką klasę pokazał Kanadyjczyk Collin Cameron, który wygrał dzisiejsze zawody przed Ukraińcem Tarasem Radem oraz Amerykaninem Danielem Cnossenem.