Sportowcy z zespołem Downa powalczą na Maderze o medale mistrzostw świata!

1 października br. w Funchal na Maderze rozpoczęły się World Championships Down Syndrome (mistrzostwa świata osób z zespołem Downa), w których Polskę reprezentuje pięcioro zawodników, medalistów czerwcowych XXV Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski osób niepełnosprawnych intelektualnie. W Portugalii biało-czerwoni rywalizują w konkurencjach lekkoatletycznych.

Czytaj także: Biało-czerwoni walczą na Maderze o medale – poznaj bliżej całą piątkę!

Skład reprezentacji na mistrzostwa świata osób z zespołem Downa tworzą trzy dziewczyny i dwóch chłopaków. Magdalena Dąbrowska i Zofia Dzięcioł to doświadczone, mimo młodego wieku (15 i 14 lat) lekkoatletki, które w zeszłym roku przywiozły złote i srebrne medale z mistrzostw Europy. W mistrzostwach świata w Funchal będą startować w biegach na 100, 200, 400 i 800 m oraz w skoku w dal. W tych samych konkurencjach wśród mężczyzn zmierzą się Dominik Ulatowski oraz Mikołaj Woźniak. Panowie dodatkowo wystartują w trójboju. Piąta w składzie reprezentacji – Zuzanna Szymańska stanie do rywalizacji w pchnięciu kulą, rzucie dyskiem i oszczepem oraz w trójboju.

Polscy reprezentanci to młodzi, obiecujący sportowcy w wieku od 14 do 22 lat. Na co dzień ćwiczą w sekcjach lekkoatletycznych Mazowieckiego Stowarzyszenia Społeczno-Sportowego Sprawni Razem oraz Fundacji SONI pod okiem trenerów: Marcina Pawikowskiego i Pawła Różańskiego. W ramach przygotowania do udziału w mistrzostwach w sierpniu i wrześniu zawodnicy uczestniczyli w zintensyfikowanych cyklu treningowym oraz w obozie sportowym w Augustowie.

Ich udział w mistrzostwach jest możliwy dzięki wielu osobom, które złożyły się na koszty przygotowań i wyjazdu za pośrednictwem portalu zrzutka.pl oraz dzięki wsparciu Fundacji PZU, firmy SAE OiZ oraz firmy KAN Trademark, właściciela marki TATUUM.

Mistrzostwa świata osób z zespołem Downa trwają do 8 października. Starty naszych zawodników rozpoczną się 4 października. Bieżące relacje można śledzić na fanpage’u fundacji SONI, a także na naszej facebookowej stronie.

Organizatorami mistrzostw świata osób z zespołem Downa są: Sports Union for athletes with Down Syndrome (SU-DS) we współpracy z Portuguese Sports Association for Intellectual Development (ANDDI-Portugal), International Athletic Association for Persons with Down Syndrome (IAADS), International Basketball Association for Down Syndrome (IBA 21) oraz International Table Tennis Association for Down Syndrome (ITTADS).

Zorganizowania udziału polskiej reprezentacji podjęli się Łukasz Głasek, Prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Społeczno-Sportowego Sprawni Razem przy wsparciu Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI).

————
Informacja prasowa.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL