Tenisiści stołowi z medalami w Słowenii!

Udany występ w zawodach Slovenia Open (06-09.05.2017r.) mają za sobą nasi tenisiści stołowi. Polskich pingpongistów często mogliśmy oglądać na podium imprezy. Biało-czerwoni zgarnęli grad medali, w tym trzy z najcenniejszego kruszcu.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Zwycięstwo w zmaganiach klas 1-2 odniosła Dorota Bucław. Polka w grupie była druga. przegrała z Francuzką Isabelle Lafaye 2:3, jednak w finale zrewanżowała się zwyciężając po pięciosetowym pojedynku. Startowało osiem zawodniczek. Brązowy medal w klasie 6 wywalczyła Katarzyna Marszał. Nasza tenisistka do fazy pucharowej awansowała z drugiej lokaty, w ćwierćfinale zaś pokonała Niemkę Stephen Grebe w pięciu setach i stanęła przed szansą walki o finał. Niestety kolejny mecz przegrała po zaciętej walce z Antoniną Chodzyńskają 2:3. Triumfowała Sandra Paović z Chorwacji. Wspólnie z Felicity Pickard próbowała sił w drużynowych zmaganiach klas 6-7, jednak polsko-brytyjski duet zajął trzecie miejsce w grupie i nie awansował do fazy medalowej W klasie 6 startowało dziesięć tenisistek.

Na najniższym stopniu podium w klasie 11 stanęła Krystyna Łysiak. Polka wygrała swoją grupę, a następnie w ćwierćfinale była lepsza od Francuzki Lei Ferne. Niestety w półfinale przegrała z późniejszą zwyciężczynią zawodów Jeleną Prokofiejewą. Rosjanka w 1/4 pokonała Dorotę Nowacką. Startowało jedenaście zawodniczek. Nowacka wspólnie z Ukrainką Natalią Kosminą stanęła na najwyższym stopniu w rywalizacji drużynowej. Polsko-ukraiński wszystkie trzy mecze (z dwoma zespołami z Rosji oraz jednym z Japonii) wygrał bez straty seta.

Dwudziestu jeden tenisistów rywalizowało w klasie 2 w tym Rafał Czuper – medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro i Tomasz Jakimczuk. Pierwszy dotarł do ćwierćfinału, gdzie przegrał z późniejszym triumfatorem Oleksandrem Yezykiem z Ukrainy. Rundę wcześniej odpadł Jakimczuk. Wspólnie mimo wygranej w rywalizacji grupowej dwóch meczy, odpadli w fazie pucharowej i nie wywalczyli medalu w rywalizacji drużynowej. Jeszcze liczniejsza była klasa 3, gdzie udział wzięło 27. tenisistów. Mariusz Czerwiński odpadł w fazie grupowej, zaś Maciej Nalepka po wygranej w grupie, zakończył zmagania na  1/8. Na medal jednak spisali się w drużynie, biało-czerwoni pokonali Austriaków i Japończyków w grupie oraz w fazie pucharowej Słoweńców i reprezentantów Tajlandii. W wielkim finale musieli uznać wyższość Ukraińców.

W gronie piętnastu zawodników w klasie 4 oglądaliśmy dwóch Polaków Krzysztofa Żyłkę i Rafała Lisa. Lepiej spisał się drugi z naszych zawodników, Lis po wygranej w grupie, awansował do fazy pucharowej, gdzie sięgnął po brąz. Finał przegrał z Francuzem Maxime Thomasem w trzech setach. Drużynowo Żyłka i Lis stanęli na najniższym stopniu podium, w półfinale przegrali z późniejszymi zwycięzcami – wspomnianym Thomasem i jego rodakiem Florianem Merrienem.

W licznie obsadzonej klasie 7, w której startowało 24 zawodników, udział brał Michał Deigsler. Polak zajął drugą lokatę w swojej grupie, jednak w fazie pucharowej przegrał z Holendrem Montanusem i nie zameldował się na miejscu punktowanym. Polak razem z Nigeryjczykiem Ogunsanyą zajął ostatnie miejsce w grupie. Trudne zadanie miał Marcin Skrzynecki w klasie 8, rywalizował on z 31 przeciwnikami. Ostatecznie dotarł do fazy pucharowej, jednak przegrał w niej z Niemcem Wagnerem i odpadł z walki o medale. Z grupy Skrzynecki razem z Japończykiem Tateishi nie awansował z grupy. W klasie 9 do ćwierćfinału dotarli Paweł Konstantyn oraz Paweł Jabłoński. Niestety obaj panowie przegrali swoje mecze półfinałowe i nie udało im się stanąć na podium w Słowenii. Startowało osiemnastu zawodników. Drużynowo Panowie zajęli trzecie miejsce i nie awansowali do fazy medalowej.

Mistrz paraolimpijski z Londynu bezkonkurencyjny

Polak występujący w klasie niepełnosprawności 10 zagrał w Słowenii sześć meczy z czego wygrał wszystkie, a jedynego seta stracił w finale w starciu z Czechem Ivanem Karabecem. W ćwierćfinale odpadł Igor Misztal. Startowało szesnastu zawodników. Wspólnie nasi tenisiści sięgnęli po brąz w drużynie.  Po wygranej w grupie ulegli niestety w półfinale Hiszpanom Jorge Cardonie i Jose Manuelowi Ruiz Reyesowi. W klasie 11 lepiej z dwóch Polaków wypadł Marek Chybiński, który uplasował się w czołowej ósemce. Rundę wcześniej odpadł Damian Fira. W tej klasie udział siedemnastu tenisistów. Fira i Chybińśki oraz Hiszpan Eduardo Cuesta Martinez wspólnie w drużynówce sięgnęli po srebro. Lepsi od nich okazali się Florian van Acker z Belgii i Węgier Peter Palos.

Slovenia Open – medale:

Złoto:

Dorota Bucław – klasa 1-2

Patryk Chojnowski – klasa 10

Dorota Nowacka – klasa 11 (wspólnie z Ukrainką Natalią Kosminą)

Srebro

Maciej Nalepka i Mariusz Czerwiński – kl 3

Marek Chybiński i Damian Fira wspólnie z Hiszpanem Eduardo Cuesta Martinezem – kl 11

Brąz

Katarzyna Marszal – klasa 6

Krystyna Łysiak – klasa 11

Rafał Lis – klasa 4

Rafał Lis i Krzysztof Żyłka – klasa 4

Patryk Chojnowski i Igor Misztal – klasa 10

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

 

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL