TY WIDZISZ TYLKO WÓZEK. MY – SPORTOWCA. Ruszyła kampania społeczna Polskiej Ligi Rugby na Wózkach

Temat profesjonalnego uprawiania sportu przez osoby z niepełnosprawnościami jest praktycznie niewidoczny w mediach, a co za tym idzie – wiele osób nawet nie wie o aktualnych turniejach polskiej czy wojewódzkiej ligi, a nawet międzynarodowych rozgrywkach. W dniach 11-12 listopada na warszawskim Ursynowie odbędzie się Puchar Polskiej Ligi Rugby na Wózkach – wiedziałeś o tym? Nie? To właśnie dlatego ta kampania jest ważna.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Celem kampanii społecznej Polskiej Ligi Rugby na Wózkach pt. TY WIDZISZ TYLKO WÓZEK jest próba zwrócenia uwagi na fakt uprawiania sportu przez osoby poruszające się na wózkach, a także zmiany wizerunku sportowców z niepełnosprawnościami. Polska Liga Rugby na Wózkach to jedno z wielu działań Fundacji Aktywnej Rehabilitacji mających na celu pomoc osobom, których życie obróciło się o 180 stopni – pomaga im odnaleźć się w nowej sytuacji ucząc ich podstawowych czynności dnia codziennego. Rugbyści na wózkach trenują tak samo jak każdy inny sportowiec, zmagają się ze sobą, stają oko w oko z rywalami, cieszą się ze zwycięstw i opłakują porażki. Dlaczego więc nie są postrzegani tak samo?

Od wielu lat jestem zawodnikiem warszawskiej drużyny rugby – mogę śmiało powiedzieć, że Rugby na Wózkach stało się sportem łamiącym stereotyp osoby z niepełnosprawnością. Wiele osób jednak nie wie w ogóle o naszym istnieniu, co robimy i o tym jak ważny jest dla nas sport, dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić kampanię społeczną TY WIDZISZ TYLKO WÓZEK mówi Dominik Rymer, pracownik Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, a także zawodnik Four Kings Warszawa.

Do Polski Rugby na Wózkach dotarło ze Szwecji właśnie dzięki Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w 1997 roku, a więc w tym roku przypada dokładnie 20-lecie tej dyscypliny. PLRnW jest największą ogólnopolską, cykliczną imprezą w grach zespołowych dla osób doświadczających niepełnosprawności. Jednocześnie pod względem liczby startujących zespołów jest drugą profesjonalnie zorganizowaną ligą w Europie. Na świecie bardziej rozbudowany system jest tylko w Stanach Zjednoczonych.

TY WIDZISZ TYLKO WÓZEK… MY SPORTOWCA

Kampania TY WIDZISZ TYLKO WÓZEK ma pokazać odbiorcom, że wózek nie jest przeszkodą w prowadzeniu normalnego życia oraz osiągania sportowych sukcesów. Sportowa siła, wola walki, talent, ciężka praca, determinacja, wzloty i upadki dotyczą tak samo wszystkich sportowców – niezależnie od ich stopnia sprawności. Jedyną miarą ich umiejętności jest ich własna linia sukcesu –  dla wielu osób z niepełnosprawnością jest nią wózek.

Pomysł na kampanię zrodził się, gdy myślałem o tym jak sportowcy poruszający się na wózkach są postrzegani i jak postrzegają siebie nawzajem. Te punkty widzenia często są od siebie oddalone, a pomiędzy nimi przebiega linia, która stała się punktem wyjścia w naszej kreacji. To linia wózka poniżej której widzimy tylko wózek – ale tak naprawdę ta linia jest linią sukcesu. Sukcesu stuprocentowego sportowca, którego widzimy powyżej wyjaśnia Bartek Mikulski, copywriter i współtwórca kampanii.

Kreacja zmusza odbiorcę do interakcji – dopiero po schyleniu się do poziomu osoby poruszającej się na wózku możemy poznać pełny przekaz i zrozumieć, że człowiek uprawiający sport to… sportowiec. Nieważne czy jeździ na wózku, czy nie. Do egzekucji tego pomysłu jako pierwsi w Polsce twórcy kampanii stworzyli plakaty z wykorzystaniem poziomego druku soczewkowego, a gotowe kreacje zawisły na przystankach w najruchliwszych punktach centrum Warszawy.

Marzy nam się, żeby informacje o sukcesach i porażkach polskich sportowców z niepełnosprawnościami  na stałe zagościły w działach SPORT oraz żebyśmy zaczęli im kibicować. Żeby nie grali, ścigali się, walczyli przy pustych trybunach. Żebyśmy witali reprezentantów Polski wracających z medalami z mistrzostw Europy, olimpiad, innych zawodów międzynarodowych, tak, jak witamy tych „pełnosprawnych”. Spróbujmy spojrzeć ponad-poza wózek, protezę, amputowaną kończynę. Zobaczyć nie bohatera, ale po prostu sportowca – takiego samego jak wszyscy inni. Trenującego, walczącego, zmęczonego, czasem kontuzjowanego. Bo sport to sport – dodaje Agata Etmanowicz, Fundacja Polska Bez Barier.

Przyjdź na turniej!

Zapraszamy na listopadowy Turniej Pucharowy, w którym finaliści będą walczyć o miano „Mistrza Polski” 2017. Siła, wytrzymałość, motoryka, taktyka, strategia, i… pancerne wózki, zderzenia, upadki, walka – właśnie tego możecie się spodziewać siedząc na trybunach. Jesteśmy pewni, że usiądziecie z wrażenia!

Kiedy? 11-12 listopada 2017
Gdzie? Hala widowiskowo-sportowa ARENA URSYNÓW, ul. Pileckiego 122

Wstęp na turniej jest wolny!!!
Szczegóły wydarzenia: www.facebook.com/events/1653991218008394/.

————

Źródło: Informacja prasowa.
Nadesłała: Katarzyna Sobala/Pracownia Szumu.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL