Wioślarstwo: Cztery krążki biało-czerwonych podczas regat w Gavirate!

Dwa srebra i dwa brązy, tak wygląda dorobek polskich wioślarzy podczas dwunastej edycji regat Gavirate International Para-Rowing. We włoskich zawodach pod egidą FISA reprezentowali nas Jolanta Majka, Michał Gadowski, Jarosław Kailing i Leszek Niewiarowski.

W regatach brało udział aż 30 państw, a poszczególne konkurencje rozgrywano już na nowym dystansie. Obecnie wioślarze mają do pokonania 2000 metrów. Medale dla naszego kraju wywalczyli Jolanta Majka oraz Michał Gadowski w PR2. Dotychczas te dwa nazwiska tworzyły dwójkę mieszaną. Majka i Gadowski trzykrotnie wystąpili wspólnie na igrzyskach paraolimpijskich. W Pekinie byli na szóstym miejscu w finale A, cztery lata później w Londynie uplasowali się na dziesiątej lokacie, zaś w 2016 roku w Rio de Janeiro również finiszowali na szóstym miejscu.

W sobotnim finale konkurencji PR2 Gadowski przypłynął na drugiej lokacie, przegrywając jedynie z Laurence Whiteley z Wielkiej Brytanii o 14,5 s. Podium uzupełnił Jeremy Hall z Kanady, zaś jego strata wyniosła 22,40 s do zwycięzcy. Niedzielne zmagania Polak zakończył na trzeciej lokacie. Tym razem triumfował Holender Come De Koning z czasem 8:41.15 min. Przed Polakiem znalazł się jeszcze Brytyjczyk Whiteley. Strata Gadowskiego do drugiej lokaty wyniosła mniej niż dwie sekundy. Jolanta Majka w finale A tej samej konkurencji co Gadowski miała w sobotę jedna rywalkę – Perle Bouge. Polka przegrała z Francuzką o 3,98s. Drugiego dnia finałów Bouge powtórzyła sukces. Polce przypadł brąz, ze srebra cieszyła się Annika van Der Meer.

Do sobotniego finału A w konkurencji PR1 mężczyzn nie awansował Jarosław Kailing. Polak jednak wygrał finał B, gdzie aż o 16,00 s pokonał drugiego zawodnika z Australii. Na ostatniej ósmej pozycji przypłynął drugi z Polaków, Leszek Niewiarowski, tracąc do swojego rodaka 1:43.99 min.  Dzień później Kailing poprawił swój wynik, w finale A przypłynął na bardzo dobrej czwartej pozycji. Triumfował Ukrainiec Roman Polianskij z czasem 9:53.33 min. Za nim finiszowali Andrew Houghton z Wielkiej Brytanii (+20,75 sek.) oraz Fabrizio Caselli z Włoch (32,79 sek.). Polak do Ukraińca stracił 42,01s. Niewiarowski uplasował się w finale B na ostatniej szóstej lokacie, tracąc ponad półtorej minuty do pierwszego Belga Louisa Toussainta.

Wyniki sobotnich finałów:

PR2W1x: Jolanta Majka – srebro
PR2M1x: Michał Gadowski – srebro
PR1M1x: Jarosław Kailing – 1. miejsce w finale B, Leszek Niewiarowski –  8. miejsce w finale B

Wyniki niedzielnych finałów:

PR2W1x: Jolanta Majka – brąz
PR2M1x: Michał Gadowski – brąz
PR1M1x : Jarosław Kailing – 4. miejsce w finale A, Leszek Niewiarowski –  6. miejsce w finale B

Czytaj także: 14 medali Polaków w turnieju Slovenia Open!

Czytaj także: Polacy na trzecim miejscu w międzynarodowym turnieju w goalball.

————

Fot.: Tomasz Kaźmierczak.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL