Wioślarstwo: Jolanta Majka popłynęła po brązowy medal mistrzostw świata!

Bardzo dobre wieści dotarły do nas z bułgarskiego Płowdiw, które od kilku dni gości u siebie wioślarzy z całego globu. W rozgrywanych dziś z udziałem biało-czerwonych dwóch finałach jedynek najlepiej spisała się Jolanta Majka, która w kategorii PR2 sięgnęła po brązowy medal światowego czempionatu.

Ubiegłoroczne mistrzostwa świata w Sarasocie, na które powołana została trzyosobowa polska reprezentacja, przyniosły biało-czerwonym jeden krążek. Z brązu w zmaganiach mieszanych dwójek (PR2 Mix2x) cieszyli się Jolanta Majka wraz z Michałem Gadowskim, ósmym skiffistą na kuli ziemskiej został z kolei Jarosław Kailing (PR1 M1x). W tegorocznej edycji mistrzostw świata, których organizację powierzono bułgarskiej miejscowości Płowdiw, do wspomnianej trójki dołączyli Patrycja Kapłon, Magdalena Maxelon, Ewa Obłąk, Robert Niesyczyński, Daniel Bojarek. W rezerwie pozostawali Leszek Niewiarowski oraz Krzysztof Pikulski.

Finał B dla Kailinga oraz czwórki ze sternikiem

Jako pierwszy na torze wioślarskim w piątkowy poranek pojawił się rywalizujący w jedynkach PR1 M1x Jarosław Kailing. Konkurencja ta była mocno obsadzona, swoje aspiracje do medalowych pozycji potwierdziło bowiem aż 19 zawodników. 54-letni Kailing miejsce w półfinale zapewnił sobie dzięki udanemu wyścigowi eliminacyjnemu, w którym był drugi, a wynikiem 10:01,65 min ustanowił nowy rekord kraju. W półfinale Polak popłynął jeszcze szybciej, schodząc po raz pierwszy w karierze poniżej 10 minut (9:57,68 min). Nasz reprezentant w swoim wyścigu zajął czwarte miejsce, tracąc do ostatniej premiowanej awansem do wielkiego finału trzeciej pozycji nieco ponad dwie sekundy. W niedzielę Polaka czeka ostatni podczas tych mistrzostw występ, którego stawką będą lokaty 7-12.

Z nowego rekordu Polski na dystansie 2000 metrów cieszy się również nasza czwórka ze sternikiem PR3 Mix4+, której podobnie jak Kailingowi przyjdzie w sobotę powalczyć o miejsca 7-12. Drużyna w składzie Magdalena Maxelon, Daniel Bojarek, Robert Niesyczyński, Patrycja Kapłon oraz Ewa Obłąk (sternik) zajęła w eliminacjach z czasem 8:18,290 min czwarte miejsce, co pozwoliło im wystąpić w repasażu. Choć Polacy popłynęli w nim jeszcze szybciej niż w eliminacjach, to nie zdołali wejść do finału. Wynik 8:13,06 min dał im w biegu czwartą pozycję i prawo startu w finale B.

Majka z brązowym medalem, Gadowski poza podium

W piątkowy poranek rozegrane zostały finały męskich oraz żeńskich jedynek w kategorii PR2. W zmaganiach panów przyszło nam mocno zaciskać kciuki za Michała Gadowskiego (PR2 M1x), który o miejsce w najlepszej szóstce mistrzostw zmuszony był zmierzyć się w wyścigu repasażowym. Polak finiszował w nim na drugim miejscu, bijąc przy okazji wynikiem 8:59,50 min swój dotychczasowy rekord kraju. W finale Gadowski popłynął już wolniej, z każdym przebytym metrem oddalało się jego marzenie o podium. Ostatecznie nasz reprezentant zameldował się na finiszu w 9:15,25 min, co przełożyło się na szóstą pozycję. Ze złotego medalu cieszy się Holender Corne de Koning, który na pokonanie całego dystansu potrzebował 8:35,89 min. Przewaga zawodnika Pomarańczowych nad drugim w klasyfikacji Kanadyjczykiem Jeremy Hallem wyniosła blisko siedem sekund, trzeci na mecie Włoch Daniele Stefanoni stracił już do zwycięzcy szesnaście sekund.

Kilka chwil później po medal popłynęła Jolanta Majka (PR2 W1x), która we wcześniej rozgrywanym wyścigu o rozkład torów w finale (zgłoszonych zostało sześć pań, więc rozegranie półfinałów okazało się zbyteczne) zajęła trzecią lokatę. Tu również padł nowy rekord Polski wynoszący aktualnie 9:53,33 min. Przez cały dystans Polka starała się płynąć dziś swoim tempem. Po pierwszej „500” przesunęła się na trzecie miejsce, którego nie oddała do samego końca. Na metę liczącego 2000 metrów dystansu wpadła w 9:58,52 min, tracąc do drugiej na finiszu Holenderki Anniki van der Meerr równe 13 sekund. Poza zasięgiem rywalek okazała się być prowadząca od startu do mety Francuzka Perle Bouge, która wyścig po złoto ukończyła w 9:39,73 min.

Trenujących na co dzień w szczecińskim Starcie MajkęGadowskiego na wioślarskim torze w Płowdiw zobaczymy jeszcze w sobotę w finale mieszanych dwójek PR2 Mix2x. Do konkurencji tej zgłoszonych zostało sześć duetów, stąd też rozgrywany we wtorek wyścig testowy miał jedynie na celu rozlosowanie torów na finał. Brązowi medaliści z amerykańskiej Sarasoty w biegu tym dopłynęli do mety na drugiej pozycji, a rezultatem 8:24,44 min ustanowili nowy krajowy rekord .

————

Screen: worldrowing.com

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL