MŚ w kolarstwie: Tandemy lubią brąz!

Po dwa brązowe krążki sięgnęli biało-czerwoni w popołudniowej sesji drugiego dnia mistrzostw świata we włoskim Maniago. Na trzeci stopień podium w rozgrywanej jeździe na czas wskoczyły tandemy w składzie Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław ora Marcin Polak z Michałem Ładoszem.

Czytaj również: Anna Harkowska z brązem mistrzostw świata

Brązowe medale Polaka i Ładosza oraz Podkościelnej i Tecław to odpowiednio czwarte oraz piąte podium biało-czerwonych w Maniago. W dzisiejszej rywalizacji tandemów zarówno mężczyźni jak i kobiety do przejechania mieli po 27,2 km. Marcin Polak wraz z pilotem Michałem Ładoszem do Włoch przybyli jako obrońcy wywalczonego przed rokiem tytułu. Na trasę wyruszyli jako ostatni, mając dzięki temu pełną kontrolę nad tym, jak spisują się ich najgroźniejsi rywale. Nasz eksportowy tandem co prawda nie zdołał zatrzymać na kolejny rok tęczowej koszulki, w jaką przyodziewani są aktualni mistrzowie globu, lecz uzyskany przez nich rezultat (31:53,63 min) pozwolił ostatecznie stanąć na trzecim stopniu podium. Fantastyczne widowisko zgromadzonym wzdłuż trasy kibicom zafundowali odpowiednio srebrni i brązowi medaliści z Pietermaritzburga – Brytyjczycy Stephen Bate/Adam Duggleby oraz Holendrzy Vincent ter Schure/Timo Fransen. Różnica na mecie czasówki pomiędzy pierwszym a drugim duetem wyniosła mniej niż sekundę. Pojedynek o złoto zakończył się triumfem Brytyjczyktów, którzy pokonali Pomarańczowych o 0,55 s. Polak i Ładosz stracili do zwycięzców z kolei 21,87 s. Podobnie jak przed rokiem na wysokim szóstym miejscu rywalizację na czas ukończyli Przemysław Wegner wraz z pilotem Arturem Korcem. Ich strata do Bate’a oraz jego pilota Duggleby’ego wyniosła niespełna 1:09 min. Na osiemnastej pozycji z kolei z wynikiem o ponad trzy minuty słabszym od nowych mistrzów świata uplasowali się Adam Brzozowski i Tomasz Bala.

W rywalizacji pań na starcie pojawiło się czternaście duetów w tym podobnie jak wśród mężczyzn trzy z Polski. Iwona Podkościelna wraz Aleksandrą Tecław będące aktualnie najlepszym naszym tandemem przed rokiem w Pietermaritzburgu ukończyły czasówkę na trzecim miejscu. Mistrzyniom paraolimpijskim z Rio de Janeiro w starcie wspólnym udało się zachować status quo z poprzednich mistrzostw, a strata Polek do dzisiejszych triumfatorek wyniosła 2:03,78 min. Z tytułu mistrzyń świata po raz drugi z rzędu cieszą się reprezentujące Irlandię Katie-George Dunlevy wraz z pilotem Eve Mccrystal, które liczący 27,2 km pokonały w 35:26,37 min. Drugą pozycję podobnie jak w 2017 roku z 17,01 s stratą do pochodzących z Irlandii zawodniczek zajęły Lora Fachie i Corrine Hall. Na dobrym ósmym miejscu dającym stypendium oraz komfort przygotowań do kolejnego sezonu uplasowały się Karolina Rzepa wraz z pilotem Edytą Jasińską. Drugi z naszych duetów pojechał wolniej od zwyciężczyń o niemal 4:40 min. O półtorej minuty słabszy czas od Rzepy i Jasińskiej zanotowały z kolei Justyna Wilk i Barbara Borowiecka, co ostatecznie przełożyło się na jedenastą pozycję.

Na trzynastym miejscu w gronie 14 startujących zawodników wśród kolarzy ręcznych z kategorii H5 uplasował się Piotr Małek mający rezultat słabszy od zwyciezcy o nieco ponad 11:45 min. Tęczową koszulkę mistrza świata założył 43-letni Amerykanin Oscar Sanchez, którego przewaga nad zdobywcą srebrnego krążka – Holendrem Timem de Vriesem – wyniosła 5,71 s. Stawkę na podium ze stratą 1:01 min do Sancheza uzupełnił ulubieniec włoskiej publiczności Alessandro Zanardi.

Trzecią dziesiątkę w gronie kolarzy rywalizujących na jednośladach w C4 otworzył Sławomir Turonek. Bezkonkurencyjny w tej kategorii okazał się Słowak Jozef Metelka, który drugiego ostatecznie Rosjanina Siergieja Pudowa wyprzedził o 1:15 min. Trzeci w klasyfikacji Australijczyk Kyle Bridgwood wykręcił z kolei wynik o blisko dwie minuty słabszy od reprezentanta naszych południowych sąsiadów. 32-letni Turonek stracił zaś prawie siedem minut. Na starcie tej konkurencji pojawiło się 25 mężczyzn.

Wyniki w indywidualnej jeździe na czas:

Tandemy B mężczyzn – 27,2 km:

 1. Stephen Bate/Adam Duggleby (Wielka Brytania) – 31:31,76 min
 2. Vincent ter Schure/Timo Fransen (Holandia) – 31:32,31 min
 3. Marcin Polak/Michał Ładosz (POLSKA) – 31:53,63 min

  6. Przemysław Wegner/Artur Korc (POLSKA) – 32:40,39 min
  18. Adam Brzozowski/Tomasz Bala (POLSKA) – 34:42,45 min

Tandemy B kobiet – 27,2 km:

 1. Katie-George Dunlevy/Eve Mccrystal (Irlandia) – 35:26,37 min
 2. Lora Fachie/Corrine Hall (Wielka Brytania) – 35:43,38 min
 3. Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław (POLSKA) – 37:30,15 min

  8. Karolina Rzepa/Edyta Jasińska (POLSKA) – 40:05,33 min
  11. Justyna Wilk/Barbara Borowiecka (POLSKA) – 41:35,36 min

Kat. H5 mężczyzn – 27,2 km:

 1. Oscar Sanchez (USA) – 39:10,02 min
 2. Tim de Vries (Holandia) – 39:15,73 min
 3. Alessandro Zanardi (Włochy) – 40:11,41 min

  13. Piotr Małek (POLSKA) – 50:56,51 min

Kat. C4 mężczyzn – 27,2 km:

 1. Jozef Metelka (Słowacja) – 33:50,26 min
 2. Siergiej Pudow (Rosja) – 35:05,34 min
 3. Kyle Bridgwood (Australia) – 35:45,92 min

  21. Sławomir Turonek (POLSKA) – 40:49,23 min

————

Fot.: Natalia Kożuch.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL