Rok 2017 to już historia. Jaki był i które wyczyny naszych sportowców z niepełnosprawnością najbardziej zapadły nam w pamięci? Poniżej przedstawiamy Wam wybrane liczbowe fakty najlepiej według nas opisujące sportowe dokonania biało-czerwonych. Przeżyjmy to jeszcze raz!
[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]
1 – po pierwszy w historii krążek (srebrny w dodatku!) sięgnęli biało-czerwoni w rozgrywanych w Portugalii mistrzostwach Europy w bocci. Autorem tego niewątpliwie wielkiego sukcesu jest Damian Iskrzycki (kat. BC3). Poza zasięgiem naszego reprezentanta okazał się wówczas Brytyjczyk Jamie McCowan, któremu Iskrzycki uległ dwukrotnie – 2:5 w grupowej fazie i 7:8 w wielkim finale.
Czytaj więcej: Damian Iskrzycki wicemistrzem Europy!
1 – po jednym brązowym krążku przywieźli biało-czerwoni z mistrzostw świata w łucznictwie oraz wioślarstwie. W stolicy Chin męska drużyna w składzie Piotr Sawicki, Ireneusz Kapusta oraz Paweł Daleszyński cieszyła się z trzeciego miejsca w konkurencji łuków klasycznych. Po tę samą pozycję w konkurencji dwójek mieszanych popłynęli za wielką wodą Jolanta Majka i Michał Gadowski.
2 – po dwa tytuły mistrzyni świata sięgnęła w 2017 roku Anna Harkowska. Pięciokrotna srebrna medalistka igrzysk paraolimpijskich podczas torowego czempionatu w Los Angeles była bezkonkurencyjna w scratchu. Kilka miesięcy później równie szczęśliwy pokazał się dla niej Pietermaritzburg, który gościł najlepszych szosowców. 37-latka triumfowała wówczas w indywidualnej jeździe na czas (kat. C5).
Czytaj więcej: Anna Harkowska mistrzynią świata!
3 – z tyloma krążkami, każdy w innym kolorze, wróciła z lekkoatletycznych mistrzostw w Londynie Joanna Mazur. Biegająca z przewodnikiem Michałem Stawickim zawodniczka ze stolicy Wielkiej Brytanii przywiozła złoto na 1500 metrów, srebro na 800 metrów i brąz na 400 metrów.
Czytaj więcej: Tak Joanna Mazur i Michał Stawicki pobiegli po złoto.
3 – z takim samym dorobkiem jak Joanna Mazur zmagania podczas pływackich mistrzostw globu Meksyku ukończył Wojciech Makowski. Niewidomy pływak był pierwszy na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym, drugi na 100 metrów kraulem i trzeci na 50 metrów kraulem.
Czytaj więcej: Wojciech Makowski mistrzem świata!
4 – z takim dorobkiem medalowym biało-czerwoni zakończyli odbywające się w Rzymie mistrzostwa świata w szermierce na wózkach. W klasyfikacji zawodów przełożyło się to na dwunastą pozycję. Na trzecich miejscach w zmaganiach indywidualnych sklasyfikowani zostali Patrycja Haręza (szabla kat. B) i Jacek Gaworski (floret kat. B). Haręza, wspierana przez Renatę Burdon, Martę Fidrych i Jadwigę Pacek, po drugi brąz sięgnęła w drużynowym turnieju szabli. Gaworski natomiast wraz z Michałem Nalewajkiem, Dariuszem Penderem i Rafałem Ziomkiem zgarnął trzecią lokatę we florecie.
4 – również cztery brązy przywieźli z mistrzostw świata tancerze na wózkach. Aż trzy z nich zgarnął Paweł Karpiński, któremu partnerowały Nadine Kinczel (combi latin II) oraz dwukrotnie Joanna Reda (duo standard II i duo latin II). Po ostatni z krążków w zmaganiach solistek sięgnęła w belgijskim Malle Katarzyna Błoch.
Czytaj więcej: Tancerze lubią brąz!
5 – na takiej pozycji w światowym rankingu triathlonowym wylądował na koniec roku Łukasz Wietecki, który z powodzeniem łączy lekkoatletykę z tą właśnie dyscypliną. 33-latek podczas mistrzostw Starego Kontynentu w austriackim Kitzbuhel wraz z przewodnikiem Tomaszem Domagałą wywalczył brąz.
Czytaj więcej: Łukasz Wietecki z brązem!
6 – z takim dorobkiem podopieczni trenera Tomasza Kaźmierczaka zakończyli swój udział w mistrzostwach Europy na ergometrach wioślarskich. Po jedyne złoto dla Polski popłynęła w Amsterdamie Jolanta Majka.
Czytaj więcej: Sześć medali wioślarzy w Amsterdamie.
7 – tak imponującą kolekcją medali kolarskich mistrzostw świata może pochwalić się Rafał Wilk. Aż pięć z nich jest z najcenniejszego kruszcu. O dwa ostatnie, oba zresztą srebrne – w indywidualnej jeździe na czas i wyścigu ze startu wspólnego – 43-latek powiększył swój dorobek podczas startu w Pietermaritburgu (RPA).
8 – a dokładnie 8,22 m to odległość, jaką Lucyna Kornobys zapewniła sobie srebrny medal mistrzostw świata w pchnięciu kulą. Złoto było na wyciągnięcie ręki, lepsza od Polki okazała się aktualna mistrzyni olimpijska w tej konkurencji, Chinka Lijuan Zou, która w swoim najlepszym pchnięciu posłała kulę centymetr dalej.
Czytaj więcej: Lucyna Kornobys ma srebro.
9 – dziewięć jak miesiąc, czyli wrzesień, którego początek okazał się bardzo udany dla naszych kolarzy szosowych. Licząca 12 reprezentacja przywiozła z Pietermaritzburga 10 krążków – 2 złote, 4 srebrne i 4 brązowe. Na podium w RPA stawali Anna Harkowska, Rafał Wilk, Krystian Giera, Renata Kałuża, Marcin Polak i Michał Ładosz oraz Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław.
Czytaj więcej: MŚ w parakolarstwie. 10 medali biało-czerwonych.
10 – taką pozycję w medalowej klasyfikacji pływackim mistrzostw świata zajęła reprezentacja Polski. Biało-czerwoni w stolicy Meksyku na podium stawali 10-krotnie – 3-krotnie na jego najwyższym stopniu, 4-krotnie na stopniu drugim i 3-krotnie na stopniu trzecim. Z medalami powrócili do kraju Wojciech Makowski, Paulina Woźniak, Oliwia Jabłońska, Joanna Mendak, Kamil Rzetelski oraz Patryk Karliński.
Czytaj więcej: Pływacy wyłowili z wody 10 krążków!
11 – to liczba medali (1 złoty, 3 srebrne i 7 brązowych) wywalczonych przez Polaków w tureckim Samsunie, które w dniach 18-30 lipca było gospodarzem XXIII Letnich Igrzysk Głuchych. Po jedyne złoto dla naszego kraju w finale 200 metrów stylem motylkowym popłynął Konrad Powroźnik.
Czytaj więcej: 11 medali Polaków w Samsunie.
11 – tyle goli strzelił Bartosz Łastowski, który podczas piłkarskich mistrzostw Europy w Amp Futbolu został królem strzelców. Podopieczni trenera Marka Dragosza o medal europejskiego czempionatu walczyli jak lwy, na boisku zostawiając całe serce. Ich ciężka praca została nagrodzona. Po pełnym dramaturgii spotkaniu o trzecie miejsce Polacy pokonali po dogrywce 3:1 drużynę z Hiszpanii i sięgnęli po wymarzony brąz. Trzecie miejsce tym samym dało biało-czerwonych przepustkę do tegorocznych mistrzostw świata w Meksyku. Za pomyślny start już teraz mocno trzymamy kciuki!
Czytaj więcej: Mamy brąz! Reprezentacja Polski w Amp Futbolu trzecią drużyną w Europie!
12 – dwunastokrotnie na podium stawali tenisiści stołowi podczas mistrzostw Starego Kontynentu. 3 złote, 4 srebrne i 5 brązowych krążków w końcowej klasyfikacji mistrzostw dały biało-czerwonym doskonałą trzecią pozycję. Podwójnym mistrzem Europy został Patryk Chojnowski, który do złota indywidualnie dołożył drugi tytuł z Igorem Misztalem w turnieju drużynowym. Po trzeci złoty krążek dla Polski sięgnęła Natalia Partyka (cała trójka klasa 10).
13 – tyle lat miała Joanna Mendak, gdy w 2002 roku pojechała na swoje pierwsze w karierze mistrzostwa świata. jedna z naszych najbardziej utytułowanych pływaczek podczas grudniowych mistrzostw globu sięgnęła po srebro na dystansie 50 metrów stylem dowolnym. Wywiad z naszą mistrzynią dostępny jest tutaj.
15 – tyle lat ma nasza trzykrotna brązowa medalistka w pływaniu igrzysk Głuchych w Samsunie. Julia Chmielewska, bo o niej tu oczywiście mowa, z basenu wyłowiła krążki na 50, 100 i 200 metrów stylem klasycznym.
16 – po tylu minutach zakończył się finał gry podwójnej z udziałem Marii Bartusz o mistrzostwo świata w parabadmintonie. 30-latka wraz z partnerującą jej Emmą Farnham z Irlandii przegrały wówczas w dwóch setach ze świetnie dysponowanymi Angielkami, Rebeccą Bedford i Rachel Choong. Biało-czerwoni podczas zawodów w dalekiej Korei wywalczyli jeszcze trzy krążki. Z brązu w grze pojedynczej poza Bartusz cieszyć się mógł Bartłomiej Mróz. Również na trzecim miejscu, po półfinałowej porażce z Bartusz i Farnham w grze podwójnej, znalazły się Oliwia Szmigiel i Daria Bujnicka.
24 – to liczba kobiet, które w październiku wzięły udział w historycznych wyborach Miss Wheelchair World 2017. Najpiękniejszą na świecie kobietą poruszającą się na wózku została Białorusinka Aleksandra Cziczikowa, a tytuł II wicemiss powędrował do Polki Adrianny Zawadzińskiej.
Czytaj więcej: Adrianna Zawadzińska II wicemiss!
29 – z takim dorobkiem biało-czerwoni zakończyli swój udział w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Londynie. Najliczniejsza w historii reprezentacja Polski w stolicy Wielkiej Brytanii sięgnęła po 4 złote, 10 srebrnych i 15 brązowych krążków, co w generalnej klasyfikacji zawodów przełożyło się na 12. miejsce w gronie 66 krajów.
Medaliści lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie.
37 – tyle setnych sekundy dzieliło Igora Sikorskiego od złotego medalu alpejskich mistrzostw świata, których gospodarzem było włoskie Tarvisio. 27-latek ostatecznie cieszył się w slalomie (zawodnicy siedzący) ze srebra, a szampana mógł otwierać Jeroen Kampschreur z Holandii, który w dwóch przejazdach uzyskał łączny czas 1:24,61 min. Po srebrny krążek mistrzostw globu w biegach narciarskich pobiegł w niemieckim Finsterau Witold Skupień. Paraolimpijczyk z Soczi w finale sprintu mężczyzn zmuszony był uznać wyższość pochodzącego z Ukrainy Ihora Reptiuka.
57 – to aktualny wiek Piotra Cichockiego. Czwarty żeglarz igrzysk paraolimpijskich z 2016 roku (wraz z Moniką Gibes, klasa SKUD 18) podczas odbywających się mistrzostw Starego Kontynentu we francuskim Mèze sięgnął w klasie Hansa 303 po złoto.
Czytaj więcej: Piotr Cichocki mistrzem Europy.
122 – z takim rezultatem uzyskanym w drugiej próbie Sebastian Świtoński sięgnął w Meksyku po brązowy medal mistrzostw świata juniorów w podnoszeniu ciężarów (kat. -65 kg). Wynik ten to nowy rekord Europy juniorów.
Czytaj więcej: Świtoński trzecim juniorem na świecie.
800 – to długość w metrach dystansu, na jakim Oliwia Jabłońska ustanowiła nowy rekord świata w stylu dowolnym. Podczas otwartych mistrzostw Niemiec nasza srebrna i brązowa medalistka igrzysk paraolimpijskich finiszowała z czasem 9:18,36 min.
2011 – w tym roku właśnie Maciej Lepiato zdobył swój pierwszy w karierze złoty medal mistrzostw świata w skoku wzwyż. Dziś w jego kolekcji sportowych trofeów znaleźć można cztery takie tytuły. Ostatni z nich zapewnił sobie w lipcu w Londynie skokiem nad poprzeczką zawieszoną na 214 cm.
Czytaj więcej: Maciej Lepiato mistrzem świata!
5100 – za taką kwotę wylicytowany został trzeci w karierze złoty medal w pchnięciu kulą wywalczony przez Ewę Durską podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Ten szlachetny gest spotkał się z aprobatą Międzynarodowego Komitetu Fair Play, który podczas uroczystej gali w Brukseli nagrodził naszą lekkoatletkę dyplomem w kategorii „Promocja Fair Play”.
Czytaj więcej: Ewa Durska z dyplomem Fair Play.
10000 – aż tyle osób śledzi już nasz profil na Facebooku Niepełnosprawni – Pełnosprawni w Sporcie. Za każde polubienie dziękujemy! 🙂
————
Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.